V Parkovej galérii sa konalo veľké spomienkové stretnutie

oslava-stur-pripitok-1

VIVAT Ľudovít. Foto: ZV-podujatia.

V piatok 28.10.2016 sa v Parkovej galérii Ľudovíta Štúra konalo slávnostno-spomienkové podujatie troch spolu-súvisiacich výročí.

V tento podvečer sa tu všetci zišli a veru nebolo ich málo aby si uctili nielen oslavu pri príležitosti 201 rokov, ktoré uplynuli od narodenia Ľudovíta Štúra, ale zároveň sa tu pripomenul 30. ročník Štúrovho Zvolena a zároveň aj 50. výročie Parkovej galérie.

Samotné podujatie organizačne zastrešila Matica slovenská, Mensa Slovensko a Ozbrojené sily SR, ktoré si ho nenechali ujsť a prišli aj vyšší zástupcovia nielen mesta Zvolen ale aj inštancií, ktoré sa nachádzajú na jeho území.

Možno si budete klásť otázku ako toto všetko súvisí, ale odpoveď je vskutku jednoduchá.

Samotné sídlo Mensa Slovensko sa nachádza Evanjelickom lýceu, kde Ľ. Štúr kedysi pôsobil a kde sa stretával so svojimi žiakmi a nasledovníkmi. Na druhej strane Štúr bol aj vojak – veliteľ slovenských dobrovoľníkov. Pamätný deň OS SR je stanovený na výročie bitky v Brezovej pod Bradlom. A napokon činnosť štúrovského hnutia vyústila do založenia Matice slovenskej a vďaka zvolenčanom mal Ľ. Štúr možnosť hájiť národné záujmy v uhorskom sneme.

Po úvodnej hymne SR v podaní Vojenskej dychovej hudby z Banskej Bystrice sa úvodného slova zhostil zo spoluorganizátorov tohto podujatia Jozef Dobroslav Pinka.

Ako v úvode svojej reči povedal Ľudovít Štúr je dozaista jedna z významnejších osobnosti Slovenského národa. Dejateľ, ktorého odkaz spája ľudí i organizácie aj desiatky rokov po jeho odchode.

Na dôvažok doplnil, že v tento deň sa nemá smútiť, nakoľko si pripomíname výročie jeho narodenín a k tomu patrí oslava, oslava Štúrových aktivít, diela, ako aj výsledkov. Myšlienok, ktoré boli rovnako aktuálne vtedy ako sú aj dnes.

Okrem neho tu pár slov povedal aj Ing. Jozef Pinka za spoločenstvo Štúrov Zvolen a biskup Milan Krivda, ale až po veršoch Mgr. art. Juraja Sarvaša, ktoré voľakedy dávno napísal Andrej Sládkovič.

Ing. Jozef Pinka a jeho reč 

V prestávke jednotlivých častí programu zaspieval aj Zvolenský spevácky zbor ako aj Jana Filová.

Na samotný záver si všetci tu prítomní po slávnostnom akte kladenia vencov pripili pohárom šampanského a týmto sa považovalo toto podujatie za ukončené.

Fotografie

Článok, foto a video: J. Števonka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: