• Ne. dec 4th, 2022
Thierry-a-friends
Thierry Ebam za mikrofónom. Foto: Ján Števonka

V poradí už druhý koncert zo série sa uskutočnil v piatok 14. augusta o 18. hodine v parku Ľudovíta Šťúra vo Zvolene. Tento konkrétny piatok  bol naplánovaný na tému reggae a ako hlavná skupina vystúpila THIERRY & FRIENDS.

THIERRY & FRIENDS charakterizuje hlavne frontman skupiny Thierry Ebam, ktorý pochádza z Afriky a má za sebou pestrú minulosť- od lektora na tradičné bubny djembe cez výtvarníka až po divadelného herca a všade, kde sa objaví cítiť z neho neskutočnú charizmu.

Každý z koncertov je, dá sa povedať, skutočným originálom s neskutočnou dynamikou a vynikajúcou improvizáciou. Kapela THIERRY & FRIENDS začala formovať svoje kontúry niekedy v roku 2003 a hrajú v zmenenej formácii vlastne do teraz.

Pred začiatkom koncertu som bol dosť skeptický, jediné čo mi chodilo po rozume bol , dredy, bubny a neviem ešte čo a keď som ešte k tomu zbadal Afričana na pódiu, tak som si povedal no zbohom. Zásadný zlom v mojich myšlienkach nastal hneď na začiatku koncertu, kedy pri prvej skladbe nenechal vydýchnuť zvukára a popri hudbe svojej kapely doladil mikrofóny pri akustických nástrojoch na maximálnu možnú mieru, aby čo najlepšie vinikli. Thierryho skupina sa skladala z celkovo s 5tich členov- on a 4 dievčatá, ktoré hrali na bubny,bicie,klávesy,flautu a rôzne zaujímavé náradie, ktoré malo za úlohu vylúdiť zaujímavé zvuky. Aby som nezabudol pripomenúť- kto si myslel, že Thierry bude spievať tým svojím nárečím, bol na omyle, okrem Francúzštiny zaznela aj naša materská Slovenčina.

Koncert trval skoro 2 hodiny a počas neho sme prešli tradičnými “reggae groove” okorenenými o pestré perkusie s jednoduchou melodikou klávesov a gitary. Poslednú polhodinu koncertu nechal Thierry improvizovať aj ľudí z radov obecenstva, ktorí si mohli aj zaspievať a tak dotvoriť už vynikajúcu atmosféru. Pri posledných skladbách sa už aj tancovalo do rytmu reggae.

Neostáva mi, len sa poďakovať za vynikajúci večer plný hudby a napraviť si mylnú predstavu o reggae ako takom a pre tých čo sa nemohli zúčastniť, alebo sa zúčastnili na kresťanskom večeri na hlavnom pódiu o ktorom napíšem neskôr sú pripravené fotografie na TOMTO mieste. Pokiaľ sa chcete viac dočítať o tejto skupine tak pre vás tu je ešte stránka.

Článok a foto: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri