Kresťanské spoločenstvo MILOSŤ

kresťanské-spoločenstvo-milosť

Sústredenie skupiny pred vystúpením. Foto: Ján Števonka

Koncert, alebo lepšie povedané agitačný koncert, sa neočakávane uskutočnil v piatok 14. augusta večer o 18. hodine na Zvolenskom námestí. Podľa mňa to bol neočakávaný a možno aj prešpekulovaný koncert- odohrával sa tom istom čase, kedy v parku Ľudovíta Šťúra začínal koncert reggae skupiny a preto predpokladám, že to mohla byt zámienka ako získať určitú časť ľudí na ten ich agitačný koncert. To je, len môj osobný názor v ktorom ma utvrdzuje aj v tom, že aparatúra na koncert bola postavená v hodine dvanástej. História  kresťanského spoločenstva milosť je neskutočne pestrá a preto sa pokúsim, zhrnúť, len základ a viac o tejto kresťanskej skupine si môžete precitať na ich stránke.

Do pádu komunizmu vtedajšom Československu do roku 1989 viera veľmi kontrolované štátnou mocou a bolo možné sa stretávať iba v cirkvách, ale po páde komunizmu v roku 1989 nastal radikálny obrat. Začali vznikať rôzne kresťanské združenia z Čiech a Slovenska, ktoré sa po roku 1994 rozdelili na kresťanské spoločenstvá ………. A dosť, viac na ich stránke.

Hneď pri prvej skladbe bolo jasné, že sa jedná o dajakú gospelovú skupinu, v čom sa dalo utvrdiť zo samotného názvu Milosť, ktorý mali interpreti napísaný za svojimi chrbtami na pódiu. Hudobná formácia hrala podľa môjho mienenia veľmi dobre a neskutočne im to ladilo spolu z vokálmi speváčok. Do tohto okamihu som nemal absolútne výhrady a bol som doslova uveličený nad grandióznosťou hudobníkov. Ako som povedal, bol som, do okamihu, kedy ku mne neprišiel jeden mladší chalan, približne 20 ročný a nezačal mi hovoriť tie ich naučené a otrepané frázy o ich učený a kresťanstve atď., veď to poznáte, keď vám zaklopú na dvere a pred dverami vám stoja už viete o čo GO a skadiaľ vietor fúka. Keď sa mi toto isté stalo v priebehu hodiny 2 krát, tak som rezignoval a musel som si dať pivo v Zanzibare vedľa na námestí a mal som pokazený celý večer.

Na záver poviem moje zamyslenie nad týmto- ja sa snažím zvyčajne byt nestranný pozorovateľ a robievam si vlastné úsudky na veci, ale keď vidím pred pódiom, kde vystupuje vynikajúca skupina ochranku v počte 5 kusov, ktorí dozerajú na to, aby sa nič nestalo a medzi poslucháčmi koncertu sú stojace mladé dievčatá vo veku okolo 15 rokov z jednou rukou zodvihnutou v úrovni hlavy a so zatvorenými očami a jednoducho v tranze spievajúce si text skladby, je mi ešte viac zle.

Tento Blog som nechcel ani len písať, z hnevu, rozčarovania, ale jednoducho som musel. Nechcel som zatvoriť oči pred vecou, ktorá môže ovplyvniť hlavne mladých, chcem aby sa vedelo čo sú, prečo sú, atď…

Fotografie z koncertu nájdete na mieste a ja sa lúčim nahnevaný- nie na vás, ale na to čo som musel ešte raz prežiť pri písaní tohto Blogu. S pozdravom Ján.

Blog a foto : Ján Števonka. Jazyková korektúra : Lenka Hrobáriková.

5 Comments on Kresťanské spoločenstvo MILOSŤ

 1. Čau Jano. Usporiadateľ som bol ja. Máš ma na posledných fotkách. Pekné foto. Ďakujeme za poklonu čo sa týka hudby.
  Tvoja konšpirácia je však mimo. Bol som nerád, že sme si rinčali do seba s regáčmi. Mne sa reege páči. Oslobodím ŤA, chyba bola v pracovníkovi na úrade.
  Tvoje znechutenie nechápem, lebo si mal slobodu byť či nebyť účastný. Nikomu sme na silu netlačili svoje frázy.
  Okrem iného tie frázy mali byť o Bohu a zmierení. Opačne som bol znechutený je zfetovanými regáčmi. Ale ako chceš.
  S úctou Rasťo.

  Páči sa mi

 2. Ešte k tej ochranke.
  Počas stretnutia minimálne dvaja opilci išli narušiť koncert. Naši chalani preto stáli blízko pódia. Žiaľ bolo to nevyhnutné. Nabudúce ich zamaskujeme do maskáčov :-))
  Dievčatá v tranze??? Myslíš tam v parku na regáčoch?
  Z dvesto našich boli komplet všetci triezvi.
  Ak je tranz zavreté oči a pritom spievanie tak sorry. Nabudúce budeme hlucho stáť a radšej sa ani nepohneme. :-((.

  Páči sa mi

 3. úplne súhlasím s Rasťom. Žijeme v krajine, kde je zatiaľ sloboda prejavu, zhromažďovania sa a takisto sloboda náboženstva. To, že Ti niekto hovoril o svojou presvedčení a chcel Ťa pozvať k tomu, aby si zažil niečo ako on/ona je súčasťou jeho slobody a zase na Tvojej slobodnej voľbe je, aby si to prijal alebo odmietol. A to si urobil. Prečo teda súdiš slobodu iných ľudí a svoju berieš ako nejakú axiómu? To, že Ti nevadia zhúlení a opití ľudia na koncerte hocijakej populárnej alebo indie, alternatívnej, či nebodaj reaggea, alebo jazzovej hudby(snažil som sa vypichnúť viacero žánrov) by Ťa malo viesť k tomu, aby Ti nevadili ani skúseností ľudí, ktorí prežívajú niečo citové a duchovné bez podporných látok. Je to, opäť, ich vec. Ale problém je v tom, že Tvoja kritika je zaujatá a nekonzistentná. A preto irelevantná.

  Páči sa mi

 4. Ahojte..Mozna je autor typ cloveka, ktory je nerad ruseny..Mozna to chcelo viac citlivosti. Na druhej strane nesuhlasim s Tebou Jan, ze otrepane frazy..Su to otazky zivota a smrti a k tym treba mat uctu..Su to otazky ktore si nikto nezodpovie sam, a preto sa chceli s Tebou ti ludia ktori spoznali Pana Boha o svoju skusenost..Ak by si ty mal skusenost…skus si spomenut na nejaku silnu skusenost so svojho zivota, neverim ze by si sa nechcel podelit s ludmi okolo…Takto je to aj s krestanmi. Ti ktori v srdci veria, navonok aj vyznavaju a ti to aj prejavuju..iste je to lepsie ked niekto slavnostne mava na slavu majestnatneho sväteho Boha, ako ked niekto pride na koncert, zhuli sa, a mava hore dole rukami a tym prejavuje svoje postoje k zivotu, sam k sebe, k ludom okolo…Bola som svedkom mnohych koncertov, kde ludia mavali a kricali, a nevedeli preco, zaco..Krestania vedia..Citia Boha v srdci a neda sa mlcat o tom..Nehanbia sa za Boha, za svoje pocity k Nemu, lebo On je hoden lasky. Dokazal to na krizi. Prajem Ti vela lasky…Ta hudba bola o Nom, a aj kvalita dokazovala, ze to myslia vazne so svojou vierou..ahoj..

  Páči sa mi

 5. Dobrý deň..
  Povedal som si, že kedže je tu toľko komentárov tak sa vyjadrím k tomuto článku, ktorého som autorom.
  Aby sa nepovedalo, že článok je zaujatí a podobne som ochotný, pokiaľ má niekto záujem osobne sa stretnúť a podiskutovať o tejto téme medzi 4 očami.
  Po takomto stretnutí spíšem fakty.
  Toto je moja ponuka a odpovede môžete písať bud sem, alebo na dtevonka@hotmail.com

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: