• So. dec 10th, 2022

Kresťanské spoločenstvo MILOSŤ

kresťanské-spoločenstvo-milosť
Sústredenie skupiny pred vystúpením. Foto: Ján Števonka

Koncert, alebo lepšie povedané agitačný koncert, sa neočakávane uskutočnil v piatok 14. augusta večer o 18. hodine na Zvolenskom námestí. Podľa mňa to bol neočakávaný a možno aj prešpekulovaný koncert- odohrával sa tom istom čase, kedy v parku Ľudovíta Šťúra začínal koncert reggae skupiny a preto predpokladám, že to mohla byt zámienka ako získať určitú časť ľudí na ten ich agitačný koncert. To je, len môj osobný názor v ktorom ma utvrdzuje aj v tom, že aparatúra na koncert bola postavená v hodine dvanástej.

História  kresťanského spoločenstva milosť je neskutočne pestrá a preto sa pokúsim, zhrnúť, len základ a viac o tejto kresťanskej skupine si môžete precitať na ich stránke.

Do pádu komunizmu vtedajšom Československu do roku 1989 viera veľmi kontrolované štátnou mocou a bolo možné sa stretávať iba v cirkvách, ale po páde komunizmu v roku 1989 nastal radikálny obrat. Začali vznikať rôzne kresťanské združenia z Čiech a Slovenska, ktoré sa po roku 1994 rozdelili na kresťanské spoločenstvá ………. A dosť, viac na ich stránke.

Hneď pri prvej skladbe bolo jasné, že sa jedná o dajakú gospelovú skupinu, v čom sa dalo utvrdiť zo samotného názvu Milosť, ktorý mali interpreti napísaný za svojimi chrbtami na pódiu. Hudobná formácia hrala podľa môjho mienenia veľmi dobre a neskutočne im to ladilo spolu z vokálmi speváčok. Do tohto okamihu som nemal absolútne výhrady a bol som doslova uveličený nad grandióznosťou hudobníkov. Ako som povedal, bol som, do okamihu, kedy ku mne neprišiel jeden mladší chalan, približne 20 ročný a nezačal mi hovoriť tie ich naučené a otrepané frázy o ich učený a kresťanstve atď., veď to poznáte, keď vám zaklopú na dvere a pred dverami vám stoja už viete o čo GO a skadiaľ vietor fúka. Keď sa mi toto isté stalo v priebehu hodiny 2 krát, tak som rezignoval a musel som si dať pivo v Zanzibare vedľa na námestí a mal som pokazený celý večer.

Na záver poviem moje zamyslenie nad týmto- ja sa snažím zvyčajne byt nestranný pozorovateľ a robievam si vlastné úsudky na veci, ale keď vidím pred pódiom, kde vystupuje vynikajúca skupina ochranku v počte 5 kusov, ktorí dozerajú na to, aby sa nič nestalo a medzi poslucháčmi koncertu sú stojace mladé dievčatá vo veku okolo 15 rokov z jednou rukou zodvihnutou v úrovni hlavy a so zatvorenými očami a jednoducho v tranze spievajúce si text skladby, je mi ešte viac zle.

Tento Blog som nechcel ani len písať, z hnevu, rozčarovania, ale jednoducho som musel. Nechcel som zatvoriť oči pred vecou, ktorá môže ovplyvniť hlavne mladých, chcem aby sa vedelo čo sú, prečo sú, atď…

Fotografie z koncertu nájdete na mieste a ja sa lúčim nahnevaný- nie na vás, ale na to čo som musel ešte raz prežiť pri písaní tohto Blogu. S pozdravom Ján.

Blog a foto : Ján Števonka. Jazyková korektúra : Lenka Hrobáriková.