• St. mar 22nd, 2023

Ako sa darí novej primátorke vo funkcii ?

ByIMG_1979

jan 26, 2015 ,
lenka-balkovicova-gls-beseda
Ing. Lenka Balkovičová. Foto: GymZV

Popritom, ako sa primátorka Zvolena Lenka Balkovičová snažila za posledné týždne zabehnúť do svojej novej funkcie a prijímala kvantum návštev občanov, sa stihla zúčastniť aj diskusie na Gymnáziu Ľudovíta Štúra. Novoročná beseda bola cielená pre študentov školy. Mohli ste sa dozvedieť, ako to bude s novou plavárňou, prečo primátorka väčšinou mešká, ale aj to, či primátorskej kreslo zostalo v kancelárii pôvodné alebo ho nahradilo nové.

„Ani sa tak neradujete, ako vám ostane tlak, či to zvládnete a či tí ľudia nebudú na vás nadávať. Priznám sa, že som ani neoslavovala, pretože som mala viac strachu z toho, či dokážem naplniť očakávania ľudí. O to sa teraz budem snažiť,“ opisovala Balkovičová študentom svoje prvotné emócie po tom, ako sa dozvedela, že vyhrala boj o primátorské kreslo, ktoré v kancelárii ostalo pôvodné po minulom primátorovi. Prvé sľuby z predvolebnej kampane plní už teraz. V dohľadnom čase sa totiž vzdá mandátu poslankyne Banskobystrického samosprávneho kraja a zastávať bude “len“ ten primátorský. Ako sama hovorí, už iba z ekonomického hľadiska, dozeranie na každú položku rozpočtu VÚC aj mesta Zvolen je časovo veľmi vyčerpávajúce. Zvolenu sa chce venovať naplno a s ďalším mandátom – by to jednoducho nešlo.

Jednou z momentálnych priorít pre mesto je vybudovanie novej plavárne, ktoré však zďaleka nie je také jednoduché, ako sa zdá. No keď sa to podarí, malo by byť zavedené symbolické vstupné pre celé rodiny, a to každú nedeľu. „Aby mohli ísť aj tí, ktorí otáčajú každé jedno euro,“ dodáva primátorka. Ďalej sa mesto snaží sprístupniť korčuľovanie pre verejnosť na zimnom štadióne, taktiež za symbolickú sumu. Balkovičová si totiž myslí, že je neférové, keď mesto platí 92% energií na štadióne a občania z toho nemajú nič. Osobne ju veľmi trápi Borová hora, ktorá je vo vlastníctve BBSK. Z geologického a historického hľadiska má pre Zvolenčanov veľkú hodnotu, a preto chce s kolegami zabojovať o to, aby sa dostala do majetku mesta. „Keď chcete ísť niekde na rande, tak to je ideálne miesto,“ smeje sa.

Študentom gymnázia vysvetľovala právomoci primátora a fungovanie úradu. Ako sama povedala, do úradu sa vrátila po 20-tich rokoch: „Všetko som poznala tak povrchne a teraz ideme detailne. Chcem toho stihnúť čím skôr, čo najviac.“ Prácu si síce domov nenosí, avšak neskoro v noci a zavčasu ráno zvykne vybavovať maily, pričom sa snaží odpovedať každému. Doposiaľ v kancelárii prijímala návštevy, no teraz plánuje vyjsť do terénu: „Chystáme sa s poslancami obísť každú jednu mestskú časť a popozerať, čo tam treba spraviť. Urobiť si plán prác, aby sme to zaradili do rozpočtu jednotlivých rokov, nech na to máme peniaze.“

Taktiež opisovala, ako už nikde nevie prísť včas, pretože stretáva kvantum ľudí, ktorí sa chcú porozprávať či len popriať niečo do budúcna. „Je to veľmi príjemne, no o to viac sa bojím, že sklamem. Musím vynaložiť veľa úsilia, aby som mala pocit, že som urobila všetko, čo sa dalo,“ priznala s obavou. No ako tvrdí, ľudia sa nedajú sa ničím nahradiť, pričom s úsmevom spomína na jedno milé stretnutie ešte počas predvolebnej kampane: „Zbierali sme podpisy pod petičný hárok a prišiel pán, oprel sa a povedal: „Tak mi dačo povedzte o tej Balkovičovej…“ Hovorím mu, to som ja, pýtajte sa, čo vás zaujíma. „To ste vy?!“ Bol úplne v šoku…“ Práve takéto chvíle, a hlavne ľudia, ju dobýjajú energiou.

Nová hlava mesta chce podporovať mladých a praje si, aby si utvorili vzťah ku Zvolenu a chceli tu žiť. Avšak vie, že 40 000 ľudí neuspokojí, pretože to nie je v silách nikoho. Celá beseda sa niesla v uvoľnenej atmosfére s množstvom vtipných momentov. Na poslednú otázku, či svoj mandát považuje za poslanie, odpovedala kladne: „Áno, pretože mi ten mandát dali ľudia a očakávajú, že urobím všetko preto, aby boli spokojní. Priznám sa, že som bola prekvapená, že im vôbec až tak nezáleží na tom, či dotiahnem veľa peňazí do mesta, ale na tom, aby boli šťastní vo svojom živote. A každý to šťastie vníma nejako inač. Takže keď sa mi podarí, čo len trochu, aby mali ľudia pocit že sú spokojnejší a šťastnejší, tak to posolstvo je.“

Chcete vidieť viac ? Pozrite si zostrih besedy natočený Študentskou televíziou

Fotografie

Článok: ©Nicole Regecová. Foto: GymZV