• Št. dec 8th, 2022

XX. ročník slávností solné Zlaté stezky 1. časť

prachatice
Dolná brána. Foto: Ján Števonka

XX. ročník slávností solné Zlaté stezky Prachatice : dnes možno netradične o jednom podujatí z Českej republiky, ale ako si prečítate, tak to má svoje opodstatnenie.

Toto podujatie v Prachaticiach trvalo počas 2 dní od 25.6.2010 do 26.6.2010 a z toho dôvodu bude článok rozdelený na 3 časti.

  1. o podujatí v partnerskom meste Prachatice
  2. a o programe čo sa uskutočnil počas 2 dní
  3. na záver bude zhodnotenie akcie a ešte niečo viac

Môžete sa tešiť na fotografie, ktorých je doslova neúrekom, značne nad 1500 ks pretože na každom kroku bolo čo fotografovať .

Dosť bolo teda slov a poďme teda pekne po poriadku.

Prečo vlastne článok o podujatí z mesta Prachatice, nachádzajúceho sa v južných Čechách ?

  • pretože mesto Zvolen je partnerským mestom Prachatíc

Čo sú to partnerské mestá

Partnerské mestá sú také mestá, ktoré sa aj napriek svojej geografickej vzdialenosti spojili, aby udržiavali vzájomné kultúrne putá a kontakty medzi svojimi obyvateľmi. Majú často, hoci nie vždy, podobné demografické a iné charakteristiky, niekedy aj podobnú históriu. Takéto partnerstvá vedú často k výmenným študentským programom a ekonomickej a kultúrnej spolupráci.

O podujatí v Prachaticiach

V tomto článku budem citovať WWW stránky v originál jazyku aby nedošlo k nejakým nekorektným prekladom do slovenského jazyka a dúfam, že ešte veľa z vás tomu českému jazyku bude rozumieť.

Milénium solné Zlaté stezky

V letošním roce 2010 oslavíme již XX. ročník Slavností solné Zlaté stezky, ke kterému zároveň připadá milénium 1000 let solné Zlaté stezky.

Historie Zlaté stezky

České země měli nedostatek soli, která byla ve středověku jediným konzervačním prostředkem pro potraviny. Sůl se nejprve přepravovala ze solných ložisek ve východoalpské oblasti, zejména z Reichenhallu, Halleinu a Halstattu, po řekách do Pasova. Odkud se dále přepravovala soumarskými karavanami těžko přístupnou šumavskou krajinou po obchodní stezce do Čech, kam putovalo i jiné zboží, vozily se drahé látky, jižní plody, víno, koření, také nové myšlenky a noví obyvatelé, kteří dali základ dalším generacím. Zpět do Bavorska se vozil chmel, vlna, kůže, pivo, máslo a také prachatická pálenka.

Po celodenních pochodech, které byly dlouhé 25 až 30 km nocovali soumaři v příhodných místech, ze kterých později vznikaly soumarské osady. První osady vznikly v bavorském Waldkirchenu, Grainetu, Bischofsreutu další na české straně ve Volarech. Cílem soumarského tažení se pak staly Prachatice, které si dodnes zachovaly renesanční měšťanské domy zdobené bohatými sgrafity. Město samotné zbohatlo právě na obchodu se solí.

Zlatá stezka z Prachatic až po česko-bavorské hranice byla důkladně zmapována a prozkoumána archeology. Její původní trasu dnes velmi věrně kopíruje žlutě značená turistická trasa osazena informačními tabulemi. Začíná v blízkosti historického jádra Prachatic – u bývalé Horní brány a po 33 km překračuje česko-bavorské hranice, kde pokračuje dál do Německa.

Slavnosti solné Zlaté stezky

Tradice slavností sahá do roku 1969 a nově na ni bylo navázáno v roce 1991. Každoročně se při městských slavnostech zvýší počet obyvatel ve městě až na dvojnásobek. Jde o nadregionální kulturní svátek. Slavnosti se konají každým rokem o posledním víkendu v červnu.

Do města přijíždí tak jako kdysi soumarská karavana s koňmi i povozy naloženými tzv. bílým zlatem – solí. Tím je odstartováno dvoudenní všeobecné veselí. Nekonečný rej rytířů i kejklířů, klaunů i hudebníků, vznešených dam i ctihodných pánů a všech, kteří se přišli bavit. Historické průvody za víření bubnů i představení vlajkonošů, staročeský jarmark s ukázkami řemesel, rytířské turnaje, hudební a divadelní představení na ulici i na jevišti, noční průvod s pochodněmi – to vše vytváří strhující atmosféru.

Prachatice bývaly vždy křižovatkou mezinárodních cest a mostem mezi národy. Kulturní vystoupení zahraničních skupin a spolků obohacuje pestrý program slavností a ty se stávají vpravdě multikulturním svátkem. (zdroj: http://www.prachatice.cz).

Slovenskú verziu si môžete prečítať TU do Slovenského jazyka preložila Lenka Hrobáriková.

Blog, foto : Ján Števonka. Gramatická úprava : Lenka Hrobáriková.