• Ne. sep 24th, 2023

Ej, máje máje zelené, máje, mládenci z Maríny rúcali máje

rucanie-maja-s-marinou-2015-zvolen-16
Foto: ZV-podujatia

Pod názvom Rúcanie mája s Marínou sa konalo 22.5.2015 v DK ŽSR vo Zvolene po všetkých stránkach fantastické folklórne vystúpenie FS Marína s hosťami Dušanom Holíkom z Očovej, Ľubomírom Tatarkom z Banskej Bystrice a Ladislavom Drugdom z Detvy.

Ej, máje máje zelené, máje, mládenci z Maríny rúcajú máje

Takto začal program na pódiu kultúrneho domu,  počas ktorého bolo všetkým divákom naozaj plnými priehrštiami dopriaty nielen spev, ale i fantastické tancovačky. Aby však toho nebolo málo, na fujarku zahral Dušan Holík,  následne neskôr zahral na gajdy aj Ľubomír Tatarka, ktorý ešte vyrozprával jeden smutno veselý príbeh, žiaľ so smutným koncom.

Na Marináckom podujatí nesmie chýbať  spevácka  zložka ŽSS Marína zo Zvolena.  A veru s heligonkárom Ladislavom Drugdom z Detvy predviedli kus umenia.

Po viac ako hodinovom bohatom kultúrnom bloku, plnom spevu a tancovačiek sa odobrali všetci pred tento kultúrny stánok, kde po jednom tanečnom kole sa švárni folkloristi uchopili sekery.  A ten ich máj jednoducho – ono až tak jednoducho to nešlo,  po pár minútach zoťali.

Nuž tak, takúto v skratke malo podobu rúcanie mája S Marínou a je veru dobre, že ešte tradície nevymreli a je tak možné vidieť, ako to voľakedy bývalo a veru bol to značne iný život.

Video – pred DK ŽSR Zvolen

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.