• St. nov 30th, 2022

Na skle maľované

ByIMG_1979

aug 24, 2010 , ,
na-skle-malovane
Foto: Ján Števonka

Muzikálový recitál najkrajších piesní z legendárneho predstavenia Na skle maľované prišli odohrať hudobné predstavenie účinkujúci  predstavitelia z detského kočovného divadla Drak (ďalej už len DKD Drak) až z ďalekého Prešova.

Niečo viac o divadle Drak

DKD Drak sa snaží o to, aby sa ich predstavenia dostali k deťom, ktoré patria do skupiny sociálne slabších, ako detské domovy, rôzne letné tábory a podobne.

Repertoár kočovného divadla je viac než pozoruhodný, dá sa povedať, že hrajú klasické rozprávky ako napr. Janko Hrach, Kozliatka, Tri prasiatka, Z veselého mlyna, Čin – Čin, V zdravom tele zdravý duch, O psíčkovi a mačičke a Maľované na sklo.

O maľovanom na skle

Piesne z legendárneho poľského muzikálu Na skle maľované si Slováci doslova privlastnili. Preniesli sa ponad otázku národnosti Jánošíka,hoci v librete Ernesta Brylla samozrejme nekončí na háku v Liptovskom Mikuláši. Ernest Bryll nechápal, ako sa mohol z jeho muzikálu stať na Slovensku až taký fenomén.

Muzikál Na skle maľované uviedlo po prvý raz v roku 1970 varšavské Poľské divadlo. Slovenská premiéra sa uskutočnila v októbri 1974 v naštudovaní Karola L. Zachara a dožila sa šestopäťdesiatich repríz. K inscenovaniu titulu pristúpilo  v roku 1993 aj Divadlo Jonáša Záborského v Prešove a po trojročnej prestávke sa rozhodlo Kočovné divadlo toto dielo na dosky prešovského divadla vrátiť. Nie však v podobe veselohry, ale ako hudobný recitál piesní z tohto legendárneho predstavenia. (zdroj. DKD Drak)

Účinkujúci na pódiu

  • Zdenka Kvasková
  • Janka Humeňanská
  • Alexandra Bilasová
  • Peter Ivan
  • Jano Karas
  • Dávid Suchár
  • Silvia Majorošová

Video ukážka z predstavenia:

Ako to videli Zvolenčania

Predstavenie Na skle maľované si prišlo pozrieť na Námestie SNP prekvapujúco obdivuhodný počet ľudí a už pred začiatkom predstavenia skoro neboli voľné stoličky na sedenie.

Ďalšia skupina ľudí prišla po skončení pravidelnej omši v katolíckom kostole Sv. Alžbety a odhadom sa na predstavení zúčastnilo cca 100 ľudí.

Predstavenie sa ľudom páčilo a po každej odohratej skladbe aj patrične zatlieskalo, ba dokonca si účinkujúcich 2 krát búrlivým potleskom vyžiadali po skončení predstavenia naspäť na pódium.

Fotografie Na skle maľované:


Blog, foto a video : Ján Števonka. Gramatická úprava : Lenka Hrobáriková.