• Ne. dec 3rd, 2023

Aká bola secesia v Lučenci ?

Autor IMG_1979

júl 7, 2011 ,
ohlasy-secesie-zvolen-1
Pohľad na vystavované exponáty. Foto: Silvia Kopčanová.

Na túto otázku Vám odpovie výstava Ohlasy secesie v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene.

V dvoch výstavných miestnostiach si môžete prezrieť niekoľko tlačených obrazov, kusy nábytku ale aj predmety dennej potreby.

Všetky výstavné objekty pochádzajú z Lučenca a blízkeho okolia.

Secesia, ako posledný významný sloh, sa vyznačuje kvetinovými štylizovanými motívmi a jednoduchými geometrickými tvarmi. Často ich vidíme na nábytku, napríklad na stoličkách, posteli, či príborníku, ktoré sú k dispozícií na výstave.

Pri stoličkách sú zavesené tri petrolejové lampy, ktoré sú bohato farebne zdobené a motívy na nich vychádzajú z orientu a Strednej Afriky. Na druhej strane miestnosti sa nachádzajú štyri tlačené obrazy. Pochádzajú z Lipskej dielne.

Na každom je štylizovaná kvetina s názvom a miestom pôvodu. Na výstave sú aj koláže fotografií z mesta Lučenec. Jedná sa o snímky fasád budov aj interiéru so secesnými prvkami.

Ďalej sú vystavované mnohé dekoračné či praktické predmety. „Na prelome storočí sa ešte používali vejáre do spoločnosti, ktoré boli obľúbené k dlhým róbam,“ hovorí Tatiana Balková, lektorka výstavy. Súčasti stolovacích súprav boli jemne zdobené a vzorované predmety z keramiky, či postriebrené alpakové misy. „Používali sa v meštiackych rodinách a samozrejme ich bolo potrebné leštiť.

Zaujímavé sú šálky, ktoré vyzerajú ako porcelán, ale je to email, čo je povrchová úprava na plech. V Lučenci sa nachádzala aj dielňa na emailové výrobky,“ vysvetľuje Balková. Surovina kameň sa vtedy využívala napríklad na džbány s umývadlom, či zdobené mydlovničky. Z kuchynských potrieb si môžete prezrieť staré váhy. „Hovorilo sa im listové váhy, lebo na poštách bývali podobné na váženie listov,“ dodáva Balková. Vystavené sú samozrejme mnohé iné zaujímavé a nevšedné predmety, napríklad flakóny, kalamáre, knihy so secesnou väzbou či smetník s metličkou.

Touto cestou by sme Vám radi odporučili expozíciu Ohlasy secesie, ktorá potrvá do konca augusta.

Pár fotografií z výstavy.

Článok a fotografie: Silvia Kopčanová.