• Ne. okt 1st, 2023

Dobšinského príbehy žijú na Starej radnici

rozpravka-o-hlupej-zene-zvolen-16
Z ľava – Marek Kancír (muž), Milan Krnáč (Dunčo), Žofia Mičianová (žena) a Dano Mališ (strašiak). Foto: Ján Števonka.

„Hádam tam na jarmoku aj voľajaký rozum kúpime,“ vykríkla natešene Dorka. „Rozum nájdeš v knihách, žena moja,“ opravil muž svoju žienku.

V marci to platí azda i dvojnásobne. Ak navyše zalistujete v knihách Dobšinského, čo múdrosť v rozprávkach ukrývajú, nesiahne Vám na peniaze veru nik. Nieto ešte „hlúpa“ žena.

Pavol Dobšinský vie ako na človeka! Aj po takmer dvesto rokoch sú príbehy, čo zozbieral stále živé. Možno ani sami na Starej radnici dnes nevedeli, že práve v piatok 16. marca sa slávilo výročie narodenia slovenského velikána. Evanjelický kňaz sa narodil v roku 1828 v Slavošovciach. Jeho Prostonárodné slovenské povesti vyšli v niekoľkých reedíciách. Nuž a práve 16. marec je symbolickým sviatkom rozprávok. Deň ľudovej rozprávky sme si spoločne s inscenovanou „Rozprávkou o hlúpej žene“ vytiahnutou z Dobšinského zbierok pripomenuli v závere víkendu.

Červenú zamatovú nádheru divadla na Starej radnici oživilo Divadlo Zelienka. Zvolenský divadelný ochotnícky súbor je už v hre ako doma. Pomaly desiata repríza pobavila deti i dospelých. Tematicky sa hra dotkla aj marca, mesiaca knihy, keď si hlavní protagonisti začali sypať múdrosť starých kníh rovno na hlavu. Nuž, priatelia, čítať, čítať a keď nie čítať, tak aspoň do divadla chodiť! Múdrosť sa tam na vás sama nalepí.

Na scéne sa so svojou „hlúpou žienkou“ Žofiou Mičianovou potrápil jej „muž“ Marek Kancír. Trochu slávy sa ušlo aj „Dunčovi“ Milanovi Krnáčovi, režisérovi hry. „Hra má ohlasy u detí. Strašiaka, Dana Mališa, identifikujú ihneď,“ spomína reakcie publika Milan. Hudobný motív, ktorý spájal jednotlivé časti hry, dotvoril dynamickú atmosféru farebnej zábavy. Však aj hlúposť môže byť veselá. A ak na nej viete zbohatnúť, je to recept ušitý na mieru dnešnej doby. Akí len boli voľakedy tí ľudia múdri! Vlastná žena, hoc aká bola, i tak im tou najlepšou bola. A podaktorým aj kopu peňazí zarobila. Tak ako v legendárnej rozprávke. Na prvý pohľad Dorka iba neplechu narobila, mäso do kapusty dala, jagavé peniaze od tekvicových jadier nevedela odlíšiť, no napokon svojmu mužovi kopou peňazí ohromnú radosť spravila.

Fotografie

Článok: Monika Necpálová. Foto: Ján Števonka.