• Št. jún 8th, 2023

Zbor PHA Zvolen príjemne prekvapil na festivale Chrámovej piesne

zvolensky-spevacky-zbor-2013
Zvolenský spevácky zbor. Foto: Ján Števonka.

V sobotu 16.11.2013 sa uskutočnil XXI. ročník festivalu Chrámová pieseň v rámci XII. ročníka Gorazdových dní chrámovej piesne a sakrálnej výtvarnej tvorby. Pred dvadsaťjeden rokmi sa vo Zvolene začala písať história prehliadok speváckych zborov, ktorých repertoár bol zameraný na duchovnú vokálnu tvorbu.

Podujatie postupne prerástlo za hranice okresu a kraja a pred jedenástimi rokmi sa stalo súčasťou Gorazdovej knihy chrámovej piesne a  sakrálnej výtvarnej tvorby. Odborným poslaním podujatia je vytvoriť priestor pre stretnutia speváckych zborov, vzájomné predstavenie výsledkov činností ako i odborné usmernenie ich ďalšieho umeleckého rastu. Poslaním v širšom zábere je uctiť si osobnosť a dielo prvého pomerne známeho slovenského pedagóga, filozofa, diplomata a kňaza svätého Gorazda.

Organizátormi podujatia boli Banskobystrický samosprávny kraj, Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene, mesto Zvolen, Národné osvetové centrum Bratislava, Spoločnosť svätého Gorazda Bratislava, Rímskokatolícky farský úrad Zvolen.

V tento deň sa predstavilo šesť speváckych zborov:

  • Spevácky zbor Bona fide Rimavská Sobota
  • Cantus Monte Regis Nová Baňa
  • Spevácky zbor pri Rímsko-katolíckom kostole v Krupine
  • Spevácky zbor Súkromného konzervatória PHA Zvolen
  • Zvolenský spevácky zbor

Hosť: Slovenský spevácky zbor ADOREMUS

V rámci akcie hodnotili jednotlivé zbory odborníci PaedDr. Alfonz Poliak a Mrg. Art. Dušana Billa. v závere podujatia oznámili výsledky na odbornom seminári.

Zvolenský spevácky zbor

je najstarším činným spevokolom na Slovensku. Bol založený v roku 1883 pri zvolenskej továrni na plech Union. Dnes je mestský zmiešaný spevácky zbor občianskym združením so sídlom vo Zvolene. Má 38 členov, predsedom je Ing. Milan Kulich a dirigentom Mgr. Martina Šebová. Zbor má vo svojom repertoári skladby slovenských aj zahraničných autorov, sakrálne aj barokové skladby. Spieva slovenské, české a moravské piesne v úprave pre spevácky zbor. Okrem vystúpení na slovenských pódiách zbor vystúpil aj na pôde parlamentu SR a v Prezidentskom paláci. Má za sebou početné vystúpenia v zahraničí: Českej republike, na Ukrajine, v Srbsku, Chorvátsku a v Bruseli na pôde Európskeho parlamentu. Zbor získal renomé u odborníkov a aj u širokej diváckej verejnosti.

Zvolenský spevácky zbor

Spevácky zbor Súkromného konzervatória PHA Zvolen

Spevácky zbor Bona fide Rimavská Sobota

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.