• Št. mar 30th, 2023

Uhelov Cultus 2 ožil na zvolenskom zámku

jaroslav-uhel-cultus
Jaroslav Uhel. Foto: Ján Števonka.

Vo štvrtok 10.5.2012 sa uskutočnila v severozápadnej bašte zvolenského zámku vernisáž výstavy akademického maliara Jaroslava Uhela pod záštitou Rotary klubu Zvolen, mesta Zvolen, galérie Živa a zámku Zvolen.

Úvodným slovom predstavil nielen autora, ale aj kurátorku výstavy PhDr. Martu Šimo-Svrčekovú pán Jozef Klement z Rotary klubu Zvolen. Hrou na gajdy v úvode i v závere sa predstavil talentovaný folklorista Michal Machal z Nitry.

Výstava pod titulom Cultus 2 (druhá úcta) je rozdelená na dve časti, vychádzajú však jedna z druhej. Obe časti sú rozdelené aj časovo, aby sa dali navzájom porovnávať a konfrontovať.

Jaroslav Uhel – sa narodil 18. januára l954 v mestskej časti Liptovského Mikuláša, v Palúdzke. Vyše dve desaťročia sa venuje maľbe, grafickému a knižnému dizajnu a ilustráciám. Ťažisko jeho tvorby tvorí najmä komorná maľba závesných obrazov.

Uhelova umelecká činnosť je však u nás doma akoby v úzadí. Pritom okrem slovenských miest vystavoval v Prahe, Ankare, Varšave, Bukurešti, Moskve, Mníchove a v ďalších mestách.

Jeho diela sa nachádzajú v štátnych i v súkromných zbierkach milovníkov výtvarného umenia v Anglicku, Nemecku, Švajčiarsku, USA, Grécku a v ďalších štátoch.

V roku 2000 sa stal laureátom Ceny Masarykovej Akadémie umení v Prahe za umeleckú činnosť a v tom istom roku sa zúčastnil na dvadsaťjeden kolektívnych a štyroch individuálnych výstavách.

Všetko podstatné, čo bolo možné vidieť a počuť na vernisáži si môžete pozrieť na priloženom videu.

Výstava potrvá do 31.5.2012 a týmto vás srdečne pozývam.

Video – doporučujem použiť tlačidlo HD na videu

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru

Podobná téma