• Ut. feb 7th, 2023

Šamanské tance na trhoch vo Zvolene

trhy-jesen-2012-zvolen-10
Tradičné remeslo nevymizlo. Foto: Ján Števonka.

Tradičné predjesenné trhy prepojené so 7. ročníkom medzinárodného festivalu divadla pod názvom Divadelné podzámčie sa uskutočnili počas dvoch dní 21. a 22.9.2012 pozdĺž celého zvolenského námestia SNP. Kolotoče s pridruženými atrakciami sa tradične nachádzali v Jegorovových kasárňach.

Trhovníci v stánkoch ako zvyčajne ponúkali nespočetné množstvo rôznorodého tovaru od výmyslu sveta. Ošatením počnúc, cez rôzne koreniny, čaje, záclony, náradia a všetkého možného, čo sa len dá predať. Ak niekto počas toľkého chodenia vyhladol, tak sa o neho postarali pre zmenu stánkari, ktorí ponúkali dobroty od výmyslu sveta a tentokrát ich tu bolo veru neúrekom. Chutné jedlo si bolo možné zapiť ako zvyčajne v tomto období burčiakom, ak sa tam vôbec niečo také predávalo, čo naozaj zodpovedá tomuto názvu.

Tak či onak, v prvý deň večer po 20-tej hodine pri vystúpení dychovej hudby Detva to pred pódiom vyzeralo, ako keby tam bomba buchla s jedným zabávajúcim sa etnikom tancujúcim šamanské tance.

Dychová hudba Detva 

Na druhý deň sa to už od 9-tej pomaly rozbiehalo a po včerajšom neporiadku už bolo relatívne poupratované. Mastnota na dlažbe nám však ešte dlho bude pripomínať, že sa tu konali trhy.

Postupne ako začal program Divadelného podzámčia sa objavili ranné vtáčatá, ktoré potrebovali ako sa povie klin klinom vybiť a byť zároveň stredobodom pozornosti všetkých prítomných.

Program Divadelného podzámčia odštartoval v sobotu s miernym posunom hodinovým blokom študentov súkromného konzervatória Zvolen Pink Harmony Academy a všetko začalo horúce tanečné vystúpenie. Počas hodinového programu prechádzali medzi ľuďmi dve dievčatá, ktoré predvádzali pantomímu a veru bolo to príjemné spestrenie.

Tanečné kreácie 

Ostatný program do večerných hodín pozostával z hororového divadelného predstavenia Divadla Hotel Mária a o 17-tej sa predstavilo Divadlo Zelienka s Rozprávkou o hlúpej žene a s polhodinovým meškaním sa v závere dňa predstavila a zahrala svoje hity skupina NO-5.

NO-5 – Sweet Child O‘ Mine od Guns n‘ Roses

Z toho zaujímavejšieho, pri ktorom sa ľudia aj na dlhšiu dobu pristavili boli rozhodne už tradične operence, Aquazorbing (guľa na vode) a tradične neskutočne talentovaný chalan, ktorý maľoval sprejom pred zrakmi návštevníkov.

Maľovanie sprejom

Fotografie 

Trhy sú teda už minulosť a okrem príjemného pocitu zanechali aj prázdnejšie peňaženky  a možno sa dočkáme ešte na Mikuláša niečo podobného ako minulý rok, ale nepredbiehajme.

Článok, foto a video: Ján Števonka.