• Ne. sep 24th, 2023

Parkom sa niesli folkové tóny

Autor IMG_1979

sep 21, 2012 ,
sumichrast-zvolen-dzezva
Skupina Šumichrast. Foto: Ján Števonka.
  1. mája – počas  slávnostného otvorenia Parku zabudnutých susedov ako aj odhalenia  “plačúcej fontány“ uviedol pán Jozef Klement, že tento priestor by vyhovoval na organizovanie rôznych kultúrno -spoločenských akcií pre širokú verejnosť.

V tom čase tam boli po plote rozvešané fotografie, znázorňujúce priebeh stavebných prác v tomto parku. Neprešiel ani len mesiac a už s jasnou víziou odštartovala a predstavila svoje myšlienky zatiaľ len písomnou formou na Facebooku kaviareň Džezva, ktorej priestory sa nachádzajú v priestoroch parku.

Nakoľko sa  tieto akcie konajú vždy v stredu, tak boli pomenované ako hudobné stredy. Vystriedalo sa tu veľa rôznych interpretov a ako sa dá aj z názvu Džezva vydedukovať, tak aj hudobní interpreti sú vyberaní podľa tohto druhu hudby -swing, blues, jazz a podobne a nezabúda sa ani na tanečné vystúpenia.

Túto stredu – 19. septembra sa preladilo na nové melódie a to na folk. Kapela „Šumichrast“, ktorá je folk-rocková sa predstavila v zostave Ľubo Lehocký (gitara, basová gitara, spev), Janka Udvardiová (gitara, spev) a Samuel Juráš (perkusie, cajon).

Skupina začala hrať po 17-tej hodine a po pár tónoch hneď divákov zaujal svieži hlas novej speváčky, ktorá predviedla, že jej idú nielen slovenské texty, ale i tie zahraničné.

Kapela hrala nielen prevzaté skladby zahraničných interpretov Massive Attack – Teardrop ako aj z muzikálu Pomáda, ale veľkú časť tvorila vlastná tvorba. Zazneli skladby ako Jar, Hoci, Dotyk, Ostrov, nezabudlo sa ani na ľudovú muziku v podobe skladby Krčmárik maľučký a na jednu zaujímavú skladbu pod názvom Plastika, ktorej text smeroval tam, kam smerovať mal. Za zmienku stojí ešte aj skladba od Janky Kirschner – Keď ráno vstanem z postele.

Celkovo zanechala skupina Šumichrast veľmi dobrý pocit a kto má rád tento štýl hudby rozhodne si prišiel na svoje.  A tým ostatným ponúkam video.

Video 

Foto

A kto si našiel  čas počas koncertu, mohol si pozrieť výstavu fotografií Veroniky Střelcovej alias Pomo, ako ju miestni nazývali, z jej cesty údolím Zanskar v indických Himalájach, ktorej fotografie sú tu na plote povešané.

Chcem zároveň upriamiť Vašu pozornosť na mimoriadny koncert známej skupiny Pressburger Klezmer Band.

Koncert sa uskutoční v stredu 26.9. vo Zvolene od 17. hod. v Kráľovskej sieni na zvolenskom zámku.

Klezmer je hudba, ktorá má svoje korene v európskej židovskej tradícii. „Jej energický hudobný kokteil je podmanivo namiešaný zo židovskej, z balkánskej a orientálnej hudby ako aj zo slovenského a cigánskeho folklóru – to všetko s originálnou esenciou súčasných moderných štýlov.“

Cena lístku je 5 eur. Je v nej zahrnuté i malé občerstvenie. Lístky si môžete záväzne rezervovať v Kafé Džezva (budova klemo) na Tehelnej ulici.

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri

Podobná téma