• So. jan 28th, 2023

Festival jesenných chutí v EkoCentre

Koláče nielen lákavo vyzerali ale aj chutili. Foto: Ján Števonka.

V stredu 14.11.2012 sa uskutočnila v EkoCentre, ktoré sa nachádza v Technickej univerzite vo Zvolene (TUZVO) gurmánsko – prednášková akcia pod názvom Plodobranie.

Kto a čo je EkoCentrum? Odpoveď nám dala stránka na Facebooku a v skratke je to neformálne združenie študentov TUZVO, najmä FEE,  otvorené aj priaznivcom ostatných fakúlt a verejnosti. V najbližšej dobe chystajú rôzne akcie v pravidelných intervaloch vo forme  diskusií, workshopov či hier. Ich mottom je: ,,Škola nie je len o prednáškach.“ Viac informácií o všetkom podstatnom nájdete na ich stránke.

Vráťme sa však k akcii  Plodobranie, na ktorej bolo možné ochutnať  z veľkého množstva koláčov, či už  to bol kysnutý oskorušový koláč, jablkové buchty s oskorušou a mrveničkou, jablkovo-tvarohová štrúdľa alebo cuketový perník. Tieto dobroty napiekli študenti Andrea Uherková, Zuzana Huličiaková, Kristína Šupinová, Vanda Juríková, Vladimír Žuffa  a veru chutilo všetkým. Samotné koláče bolo možné zapiť vylisovanou šťavou z jabĺk.

Prvá prednášajúca bola Vanda Juríková, ktorá rozprávala o starých krajových odrodách jabĺk. Kto by nepoznal Vandu Juríkovú tak Vám napoviem, že prednedávnom mala výstavu fotografií, ktoré zachytávajú život v mestskom parku Lanice. A tu je už spomínaná prednáška.

Andrea Uherková si pripravila prezentáciu o zaujímavých plodoch, ktoré nám dožičí jeseň a ako kráľovnú páleníc predstavila jarabinu oskorušovú, hovorovo oskorušu.

Na záver bol pripravený zaujímavý dokument pod názvom Slameníkové zeme, ktorý sa tématicky dotýkal tejto akcie.

Slameníkové zeme

Fotografie

Budúci štvrtok 22.11.2012 sa bude konať v EkoCentre Vegánsky gurmánsky večer. Ak máte mlsné jazýčky určite si ho nenechajte ujsť.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru

Článok, foto a video: Ján Števonka.