• Ut. nov 28th, 2023

Na Živene bola slávnostne odhalená pamätná tabuľa

Autor IMG_1979

sep 14, 2019
Pamätná tabuľa Živena. Foto: IMG_1979

V stredu podvečer 11.9.2019 sa pri budove Živeny (pod zvolenským zámkom) konalo slávnostné odhalenie pamätnej tabule za prítomnosti vzácnych hostí.

Organizátorom tejto akcie bol Spolok priateľov architektúry Zvolena SPAZ.

V úvode treba napísať, že v tento septembrový deň sa konala opätovná inštalácia pamätnej tabule, ktorá pripomína založenie odboru Živeny, spolku slovenských žien v našom meste, ktorá bola pôvodne odhalená 11.9.1969 pri 50. výročí založenia miestneho odboru spolku žien Živena vo Zvolene. Tabuľa bola neskôr z budovy Živeny odstránená a bola znovu odhalená pri 100. výročí.

Miestny odbor Živeny vo Zvolene bol založený 11.9.1919 (celkovo má spolok Živena dokopy 150 rokov).

Ako bolo v úvode spomenuté, zúčastnili sa tu vzácni hostia a azda tá najvzácnejšia bola Magda Vášaryová (predsedníčka spolku Živena). Za mesto Zvolen to bola samotná primátorka Lenka Balkovičová a za Spolok priateľov architektúry Zvolena (SPAZ) Ľubomír Fekiač

Okrem nich tu bolo vidieť aj členov Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene, Krajskej knižnice a ďalších.

Pred samotným odhalením sa úvodného slova ujal Ľubomír Fekiač, ktorý všetkých privítal a povedal, že dnes sa tu všetci stretli pri odhalení pamätnej tabule, ktorá pripomína založenie odboru Živeny, spolku slovenských žien v našom meste. Zároveň poďakoval pánovi Michalovi Stradtruckerovi, ktorý zachránil tabuľu pred zničením a inicioval jej znovuosadenie.

Predstavil aj novozaložený Spolok priateľov architektúry Zvolena SPAZ. Toto bola jeho prvá akcia (ďalšie budú už 4. a 5. 9.2019 pod názvom Deň architektúry Zvolen a Sliač – poznámka redakcie).

Následne predal slovo dvom prítomným dámam, ktoré pred tým, než spoločne odhalili pamätnú tabuľu povedali pár viet v rámci svojho príhovoru.

Celý priebeh tejto udalosti si môžete pozrieť v priloženom videu a v závere článku nájdete aj pár fotografií.

Fotogaléria – Odhalenie pamätnej tabule Živena

Článok, foto a video: IMG_1979