• So. mar 25th, 2023

Šesť autorov hľadalo postavy v Divadle J. G. Tajovského

tomas-mischura
Tomáš Mischura tesne po premiére. Foto: Ján Števonka.

Zvolenské divadlo Jozefa Gregora Tajovského počas svojej divadelnej sezóny vo svojich útrobách pulzuje obrovským životom. Odohrá nespočetne veľa predstavení, dáva priestor prezentáciám divadelných  spolkov v rámci Slovenska, aby tu na doskách divadla predviedli svoje umenie Zvolenčanom. Okrem toho pripravuje pre svojich divákov vynikajúci program pre vyhlásenie víťazov ankety Motýľ, Deň divadla, Deň otvorených dverí a je toho ešte omnoho viac počas roka.

Rok 2013 v divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene má podtitul Autorský Slovenský rok 2013 a v rámci tohto roka sa už jedna vynikajúca premiéra dramaturgičky DJGT Uršuly Ferenčukovej vo februári konala a to inscenácia Svet (podľa) Urbana.

Šesť autorov hľadá postavy je druhým predstavením, ktoré tu malo premiéru 12.4.2013. Išlo o projekt inscenovaného čítania textov zo šiestich autorských hier: G. Alexovej, M. Ditteho, Z. Dzurindovej, M. Godoviča, I. Horváthovej, Š. Timka.

Dramaturgom inscenácie je Ján Chalupka a hlavnými protagonistami, ktorí tu v divadle pretavili texty jednotlivých ročníkov súťaže DRÁMA sú Michal Ďuriš, Dana Karolová, Iveta Marcineková, Jana Pilzová, Svetlana Sarvašová a Tomáš Mischura, a.h.

DRÁMA

je jediná súťaž pôvodných dramatických textov na Slovensku. Divadelný ústav Bratislava prostredníctvom nej od roku 2000 podporuje vydávanie a uvádzanie súčasných pôvodných textov.

Prvé ročníky bolo spoluvyhlasovateľom súťaže Slovenské komorné divadlo Martin, neskôr Slovenské národné divadlo a od roku 2008 vyhlasuje súťaž samostatne Divadelný ústav. Zdroj info: theatre.sk

Texty finalistov jednotlivých ročníkov súťaže Dráma

  • 2011 – Gabriela Alexová vo svojej hre LÚZRI prináša odvážny príbeh krízy a rozkladu rodiny.
  • 2004- Michal Ditte, inšpirovaný poéziou E. A. Poa rozvíja v hre VENUŠA V SIETI vzťahový trojuholník s nečakanou pointou
  • 2009 – Zuzana Dzurindová napísala šteklivo a vtipne hru svrbí ktorá odhaľuje aktuálnu prirodzenú neprirodzenosť pohlaví.
  • 2001 – Marek Godovič „pretlakom nedisciplinovanej poeticko – literárnej zmyslovosti“ v hre JEHO ZLE OHLÁSENÁ SMRŤ svojho času vyvolal zaujímavé reakcie.
  • 2009 – Iveta Horváthová patrí k pravidelne postupujúcim finalistkám súťaže DRÁMA a reflexiou života ženy, jej rodiny a detí v hre OMRVINKY získala tretie miesto.
  • 2006 – Štefan Timko zaujal porotu vďaka sile výpovede a sviežim dialógom príbeh mladých Slovákov hľadajúcich v Londýne prácu v dráme ZABUDNI NA CHELSEA.

Aké bolo teda predstavenie a čo je možné očakávať?

Od samého začiatku až po koniec je divák vtiahnutý do deja jednotlivých inscenácií a v každej z nich  nájde jednu postavu, ktorá sa práve k nemu hodí, respektíve už niekedy zažil niečo podobné vo svojom živote a tu sa mu opäť vynoria spomienky.

Zahrané ako celok je to viac než presvedčivo a divák sa rozhodne prichytí pri  tom, že rozmýšľa, či daní herci naozaj čítajú dané texty. Zároveň má všetko vlastný význam a jednotlivé kulisy sa menia podľa samotného deja v priestore, až je človek prekvapený, čo všetko sa dá dotiahnuť do najmenšieho detailu.

Rozhodne môžeme odporúčať, nakoľko tento umelecký zážitok svojou hravosťou,  fantáziou a vtipom zanechá veľa myšlienok, hľadania odpovedí a možno zmení myslenie človeka v danom čase a danom priestore.

Najbližšie v rámci divadla odporúčame navštíviť  v stredu 1. mája Deň otvorených dverí  divadla.

Článok a foto: Ján Števonka.