• So. sep 30th, 2023

Pozitívna fotografia ťažkého zrodu Nového Slovenska

Autor IMG_1979

máj 4, 2012 ,
nove-slovensko-vyber-zvolen
Foto: Ján Števonka.

Nové Slovensko, (ťažký) zrod moderného životného štýlu 1918  – 1949. Výstava označená podľa ankety denníka SME za najlepšiu výstavu roku 2011 merala cestu do srdca krajinky. Pozri, letí vzducholoď! A tam zas na trati o dušu stavia sa. Konštrukcie mostov sú pevnejšie ako nikdy. A budeme mať trafostanicu.

Nuž možno aj s takýmto nadšením vítali ľudia technický pokrok v prvej polovici minulého storočia. To, čo sa nám zdá byť dnes bežné, nevšedným okom zachytili súčasníci vtedajšej doby. Rozmach priemyslu v 30. a 40. rokoch ovplyvnil aj vnímanie maliarov a fotografov. Ich pohľad na svet je aj napriek strohosti línií, ktoré sú pre technické odvetvia typické, plný estetiky.

Navyše obdobie medzivojnové je aj časom zbierania nových síl. Ľudia prichádzajú na chuť relaxácii, otužovaniu tela. Dokonca nájdeme prvých cestovateľov. Mnohé z výtvarných diel, ktoré nájde návštevník na výstave, vzniklo práve na dovolenkách. Bolo to umenie oddychu. Jadran, šport, výhľady na more a tancujúce loďky. To všetko patrilo ľuďom.

Výstava Nové Slovensko s prechodom do Zvolena stratila z prívlastku „(ťažký) zrod moderného životného štýlu“, slovo ťažký. Výber z výstavy, ktorá sa prezentovala v Bratislave vlani, je až prenikavo pozitívny. Diela sú vystavené v Stĺpovej sieni. Inštalácia podľa kurátorov Kataríny Bajcurovej a Aurela Hrabušického nebola jednoduchá a zakomponovať výtvarné aj fotografické diela do Stĺpovej siene Slovenskej národnej galérie na Zvolenskom zámku si vyžiadalo istú námahu. Aurel Hrabušický pochádza zo Zvolena a hoci sem občas chodieva, pripraviť výstavu pre rodné mesto je predsa len čímsi výnimočným. „Mrzí ma, že som nenašiel žiadne diela o Zvolene. Zato však hrdo poviem, že v expozícii sa ukáže štyrikrát Sliač.“ Jednou z fotografií, ktorá nás zaujala najviac je Tanečné pódium (Sliač, 1940) Viliama Malíka.

Výstava je jedinečným počinom. Autori zvučných mien nám ukazujú svoje druhé, menej známe ja. „Rok trvalo, kým sa zozbierali diela z archívov. Mnohé oblasti i tak nie sú zmapované,“ podľa kurátora možno práve toto bude podnetom, aby niekto preskúmal ďalšie archívy a pokúsil sa expozíciu rozšíriť. Tematicky výstava reflektuje prienik modernej civilizácie do života slovenskej spoločnosti v období po roku 1918.  Bratislavská verzia je realistickejšia a zobrazuje aj vojnovú fotografiu. Práve vystavené fotografie prinášajú vo svojej originalite dosiaľ neobjavené pohľady na život ešte dominantnejšie ako výtvarné diela.

Výber diel je výsledkom správnej miery subjektívneho a objektívneho pohľadu kurátora. „Vždy by sa malo dbať na to, ako môžu vystavené diela ovplyvniť adresáta. Samozrejme, ten kto vyberá, vyberá aj podľa svojho vkusu. Výstava má však vynikajúce ohlasy a ľuďom sa páči,“ vysvetľuje Hrabušický. Reinštalácia výstavy na Zvolenskom zámku je prístupná do 31. júla 2012.

Video – doporučujem zapnúť tlačidlo HD na videu

Fotografie

Článok: Monika Necpálová. Foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru

Podobná téma