Tichý protest a petícia pred cirkusom Metropol na Zlatom potoku

cirkus-metropol-zvolen

Cirkus Metropol na Zlatom potoku. Foto: Ján Števonka.

  Kultúrny program prináša Zvolenčanom okrem iných podujatí aj rôzne cirkusy, ktoré počas roka do mesta zavítajú. Prvý z takýchto cirkusov si rozložil svoje šapitó na sídlisku Zlatý potok. Spomínaný cirkus má názov Metropol a majiteľom je Antonín Šimek, ktorý je rodákom z neďalekej Banskej Bystrice a na tohtoročné turné si pripravil pre slovenských divákov úplne novú drezúru šeliem a samozrejme rôzne artistické vystúpenia. Zverinec tvorí až 6 šeliem. Levom počnúc, jaguárom a tigrami končiac a toto všetko v jednom spoločnom vystúpení a samozrejme aj ďalší program. Záujem obyvateľstva o návštevu je dosť veľký aj z toho titulu, že do veľkej časti MŠ a niektorých ZŠ vo Zvolene boli distribuované vstupenky pre dieťa zdarma, vstupné si zaplatí len dospelý.

Tomuto reklamnému marketingu však dieťa (ani dospelý) nerozumie a keď dieťa dostane vstupenku zadarmo, tak si návštevu cirkusu napríklad aj plačom  vydobyje. Potom aj tí rodičia, ktorým  praktiky cirkusu nie sú  až tak po vôli, pod tlakom okolností privolia a idú s dieťaťom na predstavenie.

Tak ako aj minulý rok, tak aj tohto roku prenikli informácie o možnom proteste, ktorý je nasmerovaný  proti týraniu zvierat všeobecne v cirkusoch. Publikovaný a šírený bol i článok na túto tému cez sociálne siete  s názvom ,,Aj tigre vedia plakať“ spolu s vytvorenou udalosťou ,,Zastavme týranie zvierat v cirkusoch.“  Autori sa snažia apelovať na ľudí, aby nechodili do cirkusu a aby podpísali petíciu Slobody zvierat pod názvom ,,Zákaz vystupovania zvierat v cirkusoch.“ Petícia je adresovaná ministrovi pôdohospodárstva Slovenskej republiky.

Od 17.4.2013 sa začal tichý protest pred daným cirkusom, ktorý bol v rámci zákona povolený mestom Zvolen s presne definovanými podmienkami.

Aby sa však nepovedalo, že nedostali priestor na vyjadrenie dotknuté strany, tak sme oslovili nielen protestujúcu stranu, ale aj samotný cirkus o vyjadrenie:

Cirkus Metropol – počas protestu prišla za aktivistami riaditeľka cirkusu spolu s jedným pánom od cirkusu. Podľa ich tvrdenia je o zvieratá patrične postarané a uráža ich ak niekto povie, že zvieratá sú týrané a trpia – ich zvieratá sú na voľno pustené a tigre majú výbeh.

Na otázku aktivistov akú metódu používajú na cvičenie zvierat odpovedala riaditeľka, že používajú pochutiny podobne ako keď sa dá psovi piškóta tak oni pre šelmy používajú na tento účel mäso.

Zástupcovia protestujúcich – úlohou je upovedomiť ľudí o tom, že zvieratá v cirkusoch sú týrané a zároveň sa dáva podpisovať petícia o zákaze vystupovania zvierat v cirkusoch. Protest začne zajtra 19.4.2013 od 16:00 hod.

Na záver pár informácií o pôsobení cirkusu v našom meste na Zlatom potoku:

 • miesto, na ktorom je postavený cirkus  je oficiálne výbehom pre  psov a tak sú psíčkari vytlačení zo svojho teritória
 •  po odchode cirkusu nie je dané miesto vždy zanechané v pôvodnom stave, v akom bolo poskytnuté mestom
 • reklamné pútače sú rozmiestnené po stĺpoch verejného osvetlenia a kade tade,  čo nie je v rámci litery zákona povolené (prehliada sa to kvôli tomu, že daný cirkus zaplatil nemalé peniaze za to, že môže pár dní pôsobiť v danom meste)
 • obyvatelia z blízkych bytoviek sú vystavení hluku a zápachu

Pár viet záverom

Článok nemá záujem postaviť niekoho mimo zákon, je však mementom nielen v rámci cirkusu, ale celkovo toho, čo sa v meste Zvolen deje. Tak, ako mesto Zvolen povolilo tento protest, tak všetci máme možnosť povedať svoj názor. Možno niekde v pohostinstve pri poháriku sa nájdu odvážlivci, čo povedia svoj názor, ale to nestačí.

Pomôže, ak ako občan mesta poviem svoj názor aj anonymne. Ak nás bude s rovnakým problémom viac nespokojných a vyjadríme sa, mesto bude hľadať riešenie (no dobre – pokúsi sa nájsť konsenzus), ale aj to je už viac ako nič.

Fotografie

Článok a foto: Ján Števonka.

10 Comments on Tichý protest a petícia pred cirkusom Metropol na Zlatom potoku

 1. Oceňujem aktivitu autora článku čo sa týka postoja mesta avšak nedá mi nepozastaviť sa nad veľmi jednostranným a útočným tónom na adresu cirkusov a podobných zábavných zariadení. Príde mi to, ako keby autora nainfikovali organizátorky (organizátori) protestov, ktorých názory sú v niektorých prípadoch až extrémne. V minulých článkoch odzneli mená organizátoriek a stačí málo snahy a človek si aj prostredníctvom facebooku nájde o koho sa jedná. Ja osobne nepovažujem za seriózneho človeka, ktorý sa necháva s hrdosťou odnášať policajtom na chrbte preto, lebo porušil zákon, resp. vlastnícke práva a bránil vo výkone svojich práv napríklad aj tým že opäť protestovali napríklad aj tým že sa priviazal o strom … . Pretože asi sa nedalo po výzve policajta sa odviazať a v pokoji odísť ale vyhrotiť situáciu až do extrému. Ku cti organizátorov protestu slúži aspoň to, že si už konečne začali vybavovať povolenia na protest.
  A teraz možno zopár faktov a porovnaní z článku:
  – že dali vstupenky do škôl a škôlok pre deti zadarmo? No a čo, je to vecou marketingu a kedže sme v trhovej spoločnosti každý potrebuje zarobiť. Robia to aj organizátori iných akcií a tam to už v poriadku je. Je na rodičoch ako s tou vstupenkou naložia a ak svoje deti vychovali správne, keď rodič povie že do cirkusu nepôjdu tak jednoducho nepôjdu a dieťa ani protestovať nebude. Deti v škôlkach si väčšinou ani neuvedomujú, že dostali niečo zadarmo lebo nepoznajú hodnoty. A rodičia marketingu rozumejú až príliš dobre pán autor článku.
  – protest proti týraniu zvierat – zamyslime sa trošku. Argumenty a fotky ktoré používajú pre propagáciu svojich cieľov sú stiahnuté z netu, nikto u nás nedokázal že sa to deje. Zvieratá ktoré sú v cirkusoch nikdy nezažili voľnú prírodu a nedokázali by sa do nej vrátiť, ak tak možno do ZOO. Myslím si, že v danej situácii je o zviera postarané a má k dispozícii všetko čo má mať, pretože je v záujme majiteľa cirkusu aby to zviera vydržalo v kondicii čo najdlhšie aby nemusel zbytočne investovať do veterinára alebo prípadne do kúpy nového zvieraťa. Keď sa zvieratá samé množia v cirkusových podmienkach nebude im až tak zle keď v ZOO napríklad majú problém odchovať mladé. Je však pravda že doprava asi bude stresujúca.
  – vyjadrenie aj druhej strany? pochybujem že vám niekto z cirkusu napíše keď si prečítajú tento jednostranne mierený článok. Ja vám neviem, ale ak raz robím novinárčinu asi by bolo treba byť objektívny.
  – ad. pár info o pôsobení cirkusu na Zlaťáku … miesto je síce oficiálnym výbehom pšíčkarov ale nech mi nikto netvrdí, že nemôžu prejsť na Bakovú Jamu alebo inde pretože minimálne na Zlaťáku je tých priestorov dosť. A hlavne, keď už sa tak oháňate priestorom na venčenie, položme si ruku na srdce, či všetci psíčkari toto využívajú pretože tých hovien čo je kade-tade po trávnikoch ktoré nie sú venčoviská a dokonca je tam značka zakazujúca venčenie je viac ako dosť. Súhlasím však s tým, že nie vždy je priestor po odchode daný do pôvodného stavu. Ak odhliadneme od toho, že počasie niekedy dokáže narobiť s podmočenou lúkou divy tak minimálne v zmluve s mestom je zakotvené že to majú do poriadku dať. A aj dávajú v rámci možností, pretože minimálne po odchode posledného cirkusu do dávali cirkusáci hrabličkami a lopatami do poriadku ešte pár hodín po odchode cirkusu. To že bolo mokro žial neovplyvnia. Pri každej akcii však dochádza k poškodeniu trávnatého porastu avšak ten má obrovskú regeneračnú schopnosť. Reklamné púťače sú síce umiestnené na stĺpoch, ale je to v rámci povolenia a jedná sa o dočasné púťače. Skôr by ma zaujímalo, kto dal právo poškodzovať samozvaným ochrancom zvieracích práv púťače cirkusu svojimi letákmi. Nejedná sa tak náhodou o poškodzovanie cudzej veci ktorá je zakotvená aj v zákone? Taktiež vylepovanie svojich plagátov ochrancami samozrejme bez povolenia a mimo oficálnych vylepovacích plôch je v poriadku? Obyvatelia bytoviek a inštitúcií sú Vám určite vďační. Obyvatelia sú vystavení hluku a zápachu, tu sa dá jedine súhlasiť a v tejto chvíli ma nenapadá iné riešenie ako pre budúcnosť zabezpečiť pre takéto akcie iné miesto vzdialené od obytných blokov.

  Malé zhrnutie na záver:
  Mrzí ma, že sa situácia okolo akcií určených pre celú rodinu vyostruje natoľko že sa proti sebe stavajú protipóly. Pozeráte sa na to všetko z veľmi malého zorného uhla, mesto Zvolen, v ktorom sa veľmi kultúra v akejkoľvek forme nenosí (až na pár akcií ktoré ozaj stoja za to) nemá žiadne akcie kde by spolu celé rodiny mohli stráviť pár príjemných chvíľ za rozumnú cenu (napríklad aj podporenú vstupenkami zdarma). Príde sem niekto so svojim programom, ktorý je určený pre celé rodiny aby v tejto uponáhľanej dobe strávili aspon 2 hodinky spolu a zabavili sa, zaplatí nemalé peniaze za povolenie, zaplatí nemalé peniaze za dopravu do Zvolena a za propagáciu, potom sa mu postavia pred brány extrémisti a kazia mu kšeft. Jedného pekného dňa sa môže stať že vo Zvolene nám fakt zostanú iba terasy na námestí plné chlastu. Kino je drahé, koncertov málo aj to nie každému ulahodí a sedieť s dieťaťom na preliezkach tiež časom omrzí. Však ten človek čo sem prišiel s cirkusom sem tiež prišiel s vidinou apoň akého-takého zisku a keď sa mu to prestane oplácať tak kšeft zabalí a pôjde na úrad práce. Je to podnikanie ako každé iné a je v záujme každého, aby si svoje podnikanie chránil a bojoval za svoje práva. Ak máte vážení protestujúci dôvodné podozrenie a hlavne dôkazy o týraní zvierat v cirkusoch, nech sa páči pozrieť si Zákon NR SR č. 300/2005 – Trestný zákon, § 378 Týranie zvierat a ako poctivý občan ktorý je svedkom trestného činu je Vašou povinnosťou toto nahlásiť príslušným orgánom. Lenže vy tie dôkazy nemáte! Je len otázkou času, kedy niekomu tak pokazíte meno že skončíte na súde a vy budete tí, ktorí budú ťahať za kratší koniec. Hlavne že chováte v bytoch psy, ktoré sú celý deň zavreté, ale protestujete proti cirkusom, ktoré sa o zvieratá tiež starajú tak ako vy. Aj vy cvičíte svoje zvieratá aby ste ich donútili k poslušnosti a tiež to riešite bud “úplatkami” alebo trestami a nech hodí do mňa kameňom ten, kto raz v živote v rámci výchovy nepotrestal zviera, pričom aj odopretie “úplatku” keď už ste dosiahli čo ste chceli je v ponímaní zvieraťa trest. Koluje informácia, že minimálne jedno z dievčat ktoré organizujú tieto protesty je pedagogickým pracovníkom. Bez urážky, ale niekto, koho správanie je z pohľadu spoločnosti extrémistické mne ako rodičovi rozbliká červené svetlo v hlave a nebola by som nadšená kebyže takýto človek vychováva moje dieťa, pretože nemám nikde istotu, že jeho názory nebude vštepovať do ľahko modelovateľnej detskej mysle … . Toto snáď hovorí za všetko. Na jednej strane chceme aby to vo Zvolene žilo a na druhej strane bojujeme. Síce ticho ale bojujeme. Netvrdím že cirkus je ideálna zábava ale je to aspoň niečo. Máme na Slovensku organizácie, ktoré bojujú za práva zvierat a bojujú za ne legálnymi spôsobmi a snažia sa lepšiu ochranu zvierat dosiahnuť zmenou legislatívy. Myslíte si že uspejete s petíciou keď už teraz majú o Vás ľudia veľmi zmiešané pocity? To čo robíte Vám nikto neuprie, je to vaše právo, ale robte to inteligentne a hlavne neškoďte druhým. A teraz ochrancovia “týraných” tigrov do mňa!

  Páči sa mi

  • Mam doma male dieta a s clankom uplne suhlasim. Presne tak to totiz funguje. Decka dostali v skole listky “zadarmo s platiacim rodicom” a domov prisla mala s tym, ze ideme do cirkusu. Lenze ked sme sa dnes okolo neho viezli do skoly a videla tigra, ako sa toci na mieste v priestore 1×2 metre a este pritom musi prekracovat leva, tak si celu navstevu cirkusu rozmyslela. Celkom ma sokuje, ze EW napisala nieco take, ako citam vyssie. Ako matka by mohla mat trosku sucitu so zivymi bytostami, ale niekomu je evidentne prednejsia stupidna zabava ako empatia so zvieratami. Cim organizatori protestu uskodili inym? celkom nechapem. Cely svet pomaly zacina chapat, ze je primitivne pouzivat dive zvierata pre zabavu ludi v cirkusoch, ale aj z predosleho komentu je jasne, ze u nas to tak skoro nepochopime. Myslim, ze brat ohlady na ine citiace bytosti zacneme v tomto state len vtedy, ked to dostaneme prikazom zhora. Bohuzial. A mimochodom, da sa to aj bez tyrania zvierat. Do Zvolena chodi pravidelne cirkus Romanza, ktory ma vynikajucich klaunov a atristov a nepotrebuje na prilakanie navstevnikov zneuzivat v prirode ohrozene selmy.

   Páči sa mi

  • EW – absolutny suhlas. Dnes sme boli na vystupeni tohto cirkusu a naozaj sa cudujem a je mi luto ze sa tento cirkus borti s problemami uz od 2013 !?!? Zrejme je to boj s veternymi mlynmi a dozijeme sa casu, ked nase deti budu sediet len doma a pozerat priblblo do tabletov. Sama by som to lepsie nenapisala ako EW a preto nie je co dodat. So zaverom o psoch absolutne suhlasim. Su zavreti cele dni doma, kym ich milovani majitelia pracuju do vecera. No, zbytocne sa rozculovat. 🙂 My sme podpisali dnes peticiu proti zakazu cirkusov, chceme aby ich raz deti ktore budeme mat my – zazili. 🙂 Mozno nech su cirkusy podriadene prisnym kontrolam, to ano. Ale zakaz? Spamatajte sa mudrci. Vecne protesty proti vsetkemu, hlavne ze ti co su proti su “dokonali”. Zhrnutie 2015 – majitel cirkusu Metropol p. Simek je charizmaticky pan, vystupenie poctive, vstupenka na to, co vsetko vidite je smiesne lacna (to kina su drahy odpad a nikomu to nevadi – nulova kultura) zvieratka ciste, tavy priam vysmiate od ucha k uchu. A ti, co protestuju, nech si hlavne upracu pred vlastnym prahom. 😉 Drzim poctivym cirkusom a cirkusantom palce! ❤

   Páči sa mi

 2. Súhlasím s názorom EW. Takzvaní ochrancovia zvierat protestovali veľmi zvláštnym spôsobom. Znudene ležali na tráve a ledabolo držali akúsi plachtu tzv. transparent. Prichádzajúce deti sa pýtali rodičov, prečo tí ujovia ležia na zemi. Tiež by ma zaujímalo, ako prišli na to týranie. Zvieratká v uvedenom cirkuse sú očividne vo výbornej kondícii. Ja osobne obdivujem cirkusové umenie, takisto aj prácu so zvieratami. Je to namáhavá a trpezlivosť vyžadujúca práca, ktorá nie vždy je odmenená úspechom. Cirkusu Metropol držím palce, teším sa na ďalšie nové vystúpenia.

  Páči sa mi

  • Protestovanie bolo povolené, len na danom mieste a aby nedajbože nedošlo k nejakej provokáci a zámienke.

   Bol to tichý protest nič viac nič menej – slobodné a ústavné právo, právo na vyjadrovanie.

   Páči sa mi

 3. súhlasím s tým čo napísala EW, absolútne nesúhlasím s SP. a protestujúci nech sa strčia…

  Páči sa mi

 4. nechapem že sa EW chcelo takym debilom pisať taky dlhý článok
  však nemaju ani odvahu odpisať
  trochu ma naštvalo že sa od minuleho roku protestujuci tak rozmnožili , ľudia však sa spamätajte ty protestanti su retardovaný

  Páči sa mi

 5. hotspaces- nemusíš nám vysvetlovať čo je to protest všetci to vedia, iba s tým nesúhlasia

  Páči sa mi

 6. Cirkus Metropol príde do Ružomberka od 28.9.2013 do 1.9.2013.
  Svoje šapito si rozloží pri plavárni.

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: