• Po. okt 2nd, 2023

Tichý protest a petícia pred cirkusom Metropol na Zlatom potoku

Autor IMG_1979

apr 18, 2013 , ,
cirkus-metropol-zvolen
Cirkus Metropol na Zlatom potoku. Foto: Ján Števonka.

 

Kultúrny program prináša Zvolenčanom okrem iných podujatí aj rôzne cirkusy, ktoré počas roka do mesta zavítajú. Prvý z takýchto cirkusov si rozložil svoje šapitó na sídlisku Zlatý potok.

Spomínaný cirkus má názov Metropol a majiteľom je Antonín Šimek, ktorý je rodákom z neďalekej Banskej Bystrice a na tohtoročné turné si pripravil pre slovenských divákov úplne novú drezúru šeliem a samozrejme rôzne artistické vystúpenia.

Zverinec tvorí až 6 šeliem. Levom počnúc, jaguárom a tigrami končiac a toto všetko v jednom spoločnom vystúpení a samozrejme aj ďalší program.

Záujem obyvateľstva o návštevu je dosť veľký aj z toho titulu, že do veľkej časti MŠ a niektorých ZŠ vo Zvolene boli distribuované vstupenky pre dieťa zdarma, vstupné si zaplatí len dospelý.

Tomuto reklamnému marketingu však dieťa (ani dospelý) nerozumie a keď dieťa dostane vstupenku zadarmo, tak si návštevu cirkusu napríklad aj plačom  vydobyje. Potom aj tí rodičia, ktorým  praktiky cirkusu nie sú  až tak po vôli, pod tlakom okolností privolia a idú s dieťaťom na predstavenie.

Tak ako aj minulý rok, tak aj tohto roku prenikli informácie o možnom proteste, ktorý je nasmerovaný  proti týraniu zvierat všeobecne v cirkusoch. Publikovaný a šírený bol i článok na túto tému cez sociálne siete  s názvom ,,Aj tigre vedia plakať“ spolu s vytvorenou udalosťou ,,Zastavme týranie zvierat v cirkusoch.“  Autori sa snažia apelovať na ľudí, aby nechodili do cirkusu a aby podpísali petíciu Slobody zvierat pod názvom ,,Zákaz vystupovania zvierat v cirkusoch.“ Petícia je adresovaná ministrovi pôdohospodárstva Slovenskej republiky.

Od 17.4.2013 sa začal tichý protest pred daným cirkusom, ktorý bol v rámci zákona povolený mestom Zvolen s presne definovanými podmienkami.

Aby sa však nepovedalo, že nedostali priestor na vyjadrenie dotknuté strany, tak sme oslovili nielen protestujúcu stranu, ale aj samotný cirkus o vyjadrenie:

Cirkus Metropol – počas protestu prišla za aktivistami riaditeľka cirkusu spolu s jedným pánom od cirkusu. Podľa ich tvrdenia je o zvieratá patrične postarané a uráža ich ak niekto povie, že zvieratá sú týrané a trpia – ich zvieratá sú na voľno pustené a tigre majú výbeh.

Na otázku aktivistov akú metódu používajú na cvičenie zvierat odpovedala riaditeľka, že používajú pochutiny podobne ako keď sa dá psovi piškóta tak oni pre šelmy používajú na tento účel mäso.

Zástupcovia protestujúcich – úlohou je upovedomiť ľudí o tom, že zvieratá v cirkusoch sú týrané a zároveň sa dáva podpisovať petícia o zákaze vystupovania zvierat v cirkusoch. Protest začne zajtra 19.4.2013 od 16:00 hod.

Na záver pár informácií o pôsobení cirkusu v našom meste na Zlatom potoku:

  • miesto, na ktorom je postavený cirkus  je oficiálne výbehom pre  psov a tak sú psíčkari vytlačení zo svojho teritória
  •  po odchode cirkusu nie je dané miesto vždy zanechané v pôvodnom stave, v akom bolo poskytnuté mestom
  • reklamné pútače sú rozmiestnené po stĺpoch verejného osvetlenia a kade tade,  čo nie je v rámci litery zákona povolené (prehliada sa to kvôli tomu, že daný cirkus zaplatil nemalé peniaze za to, že môže pár dní pôsobiť v danom meste)
  • obyvatelia z blízkych bytoviek sú vystavení hluku a zápachu

Pár viet záverom

Článok nemá záujem postaviť niekoho mimo zákon, je však mementom nielen v rámci cirkusu, ale celkovo toho, čo sa v meste Zvolen deje. Tak, ako mesto Zvolen povolilo tento protest, tak všetci máme možnosť povedať svoj názor. Možno niekde v pohostinstve pri poháriku sa nájdu odvážlivci, čo povedia svoj názor, ale to nestačí.

Pomôže, ak ako občan mesta poviem svoj názor aj anonymne. Ak nás bude s rovnakým problémom viac nespokojných a vyjadríme sa, mesto bude hľadať riešenie (no dobre – pokúsi sa nájsť konsenzus), ale aj to je už viac ako nič.

Fotografie

Článok a foto: Ján Števonka.