• Ut. feb 7th, 2023

Pútavé rozprávanie Štefana Šafárika v Džezve

stefan-safarik-dzezva
Štefan Šafárik mal počas celého večera fantastickú náladu. Foto: Ján Števonka.

Posledná júnová streda sa dala v rámci podujatí vo Zvolene stráviť na viacej spôsobov. Od rána bolo možné stretnúť v uliciach dobrovoľníkov, ktorí rozdávali objatia zadarmo v rámci celoslovenskej akcie Hug Day 2013, v podvečer si zájsť na fantastickú tanečnú šou „Späť do realityTŠ Štefana Chleba Wanted, alebo si zájsť do kaviarne Džezva na pútavú diskusiu a zažiť tam stretnutie so zvolenským hercom DJGT par excellence Štefanom Šafárikom.

Konferencierom  večera bol Mgr. Peter Bielik, psychológ a mentálny tréner zároveň, ktorý v rámci cyklu besied s mentálnym trénerom vyspovedal majstra Šafárika, ktorý porozprával  zaujímavé príhody zo života a  zároveň ochotne odpovedal na divácke otázky.

Počas takmer dvojhodinového  posedenia sa diváci dozvedeli  veľa zaujímavého zo zákulisia divadla, vtipné  historky, maestro porozprával o súkromí a aj o tom, ako sa mu darí zvládnuť sociálnu sieť Facebook.

Medzi odpoveďami  na množstvo otázok bola i tá, že trapas je jeho nočná mora a najobľúbenejšie hry, ktoré rád hráva,  sú romantické.

Nuž tento večer na tomto mieste a s týmto hercom bol neskutočný a duševne obohatil  každého, kto sem do Džezvy prišiel a Vám, ktorí ste sa nemohli zúčastniť ponúkam 15 minút video záznamu (je aj viac, ale…). – video je v závere článku.

Štefan Šafárik

Slovenský herec sa narodil v roku 1942 v Bratislave, ale detstvo a školské roky prežil v Palárikove. Tu sa po prvý krát dostal do kontaktu s javiskom a tu ho uchvátila radosť z toho, keď počul potlesk divákov z radu poslucháčov v štvrtej ľudovej triede.

Po školských besiedkach prišli na rad nesmelé herecké pokusy na menších divadelných scénach, ktoré boli označované ako malé javiskové formy. Po stredoškolskom štúdiu sa na základe konkurzu v roku 1967 stal členom činoherného súboru Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Nakoľko Štefan Šafárik je univerzálnym typom herca a zároveň má aj muzikálne nadanie, hosťoval  aj na  operetných scénach slovenských divadiel.

Mimo divadla spolupracoval aj s rozhlasom a televíziou, kde ho bolo možné vidieť ako herca vo filmoch Louis Paster, Tisícročná včela, Priživník, Roky prelomu, Hon na čarodejnice, Obedár a veľa ďalších.

Jeho celoživotné majstrovstvo ocenil v roku 2009 Literárny fond CENOU LF za celoživotné dielo. Na margo ocenenia povedal: „Niekto svoju správnu cestu nájde skôr, niekto neskôr a niekto ju možno nenájde vôbec. Ja som tú správnu cestu zrejme našiel: je to divadlo a Zvolen. …Mám rád divadlo, mám rád javisko a ľudí v hľadisku. Som rád, že im môžem hrať život.“

V prestížnej ankete Motýľ, ktorú každoročne udeľuje zvolenské divadlo získal v roku 2012 už svoju siedmu Cenu MOTÝĽ pre najpopulárnejšieho herca DJGT.

Článok, foto a video: Ján Števonka.