• St. mar 22nd, 2023

Budča v sobotu žila multikultúrnym podujatím

cipkovane-kroje-2
Výstava krojov bola neskutočná. Foto: ZV-podujatia

Zažiť na jednom mieste plnú chuť hneď niekoľkých obcí v regióne, dozvedieť sa o nich nielen z informačných materiálov, ale aj ochutnať ich tradičnú kuchyňu,  ohmatať si ich remeselné výrobky.

Aj o tom bolo jedno fantastické podujatie pod názvom Od Vašich k našim, ktoré sa konalo v prvú augustovú sobotu 1.8.2015 v obci Budča, o ktorom si teraz trošku viac napíšeme.

Samotné podujatie putovného charakteru vzniklo pod organizačnou štruktúrou verejno-súkromného partnerstva Hontiansko – Dobronivského, ktorého súčasťou je aj obec Budča. Pre informáciu, v roku 2013 to bola Dobrá Niva a v roku 2014 Krupina.

Aby sa dalo dozvedieť čo najviac z kuchyne daných obcí, pripravili si pre všetkých návštevníkov  stánky, kde okrem informácií z propagačných materiálov sa mohli dozvedieť základné informácie. Zároveň tu šikovné gazdinky pripravovali chutné pohostenie.

A bolo tu možné ochutnať rôzne dobroty, či už lokše, fantastické ťahané štrúdle, koláče od výmyslu sveta a samozrejme guláš, kapustnicu a veľa ďalšieho.

Bohaté informácie sa tu dali načerpať o obciach a mestách, napr. o Sáse, Pliešovciach, Krupine, Babinej, Bzovskej Lehôtke, Ostrej lúke a ďalších.

Samotný program však neprebiehal len na ploche pred Mestským úradom,  ale vskutku bohatý a pestrý program sa konal na pódiu. Od 10-tej do cca 16-tej sa bolo veru na čo pozerať.

Po úvodných slovách  vzácnych hostí a následnom pochode mažoretiek sa už postupne na pódiu predstavilli rôzni interpreti,  či už ľudová hudba Javorinka, hudobná skupina Community of Fools, detský folklórny súbor Čertíci. Zaspievať prišiel aj raper Marks, vystúpili aj deti MŠ Budča.

Svoju časť tu mali vyhradenú aj seniori Veselé vidiecke ženy – JD Krupina a následne po nich folklórna skupina Sasianka. Fantastické tanečné vystúpenie predviedla rómska skupina z Budče a to Kále Jaka.

Opodiaľ v tieni stromov sa deti mohli povoziť na chrbte koníka alebo sa do sýta pospúšťať na veľkom nafukovacom hrade. Samozrejme sa mohli vyhrať aj v rámci tvorivých dielní a rôznych súťaží.

Samostatnú časť mala fantastická výstava čipkovaných krojov, ktorá sa nachádzala na Obecnom úrade.

Fotografie

 Článok a foto: Ján Števonka