• Št. mar 30th, 2023

Želibskej retrospektíva Kus zeme na zámku

jana-zelibska-kus-zeme-1
Foto: Ján Števonka.

Vo štvrtok 4.7.2013 sa vo Zvolene okrem vernisáží výstav v Galérii na Tehelnej a na Starej radnici konala aj vernisáž v galériách SNG Zvolen-zámok a to konkrétne Jany Želibskej pod názvom Kus zeme.

Nakoľko sa autorka nemohla kvôli miernym zdravotným problémom zúčastniť, otvorenia výstavy sa ujali kurátorky  Vladimíra Büngerová a Lucia Gregorová.

O čom je daná výstava a čo je možné vidieť?

Aktuálna výstava autorky s názvom Kus zeme je postavená na dokumentácii performancií a akcií v krajinnom prostredí, ďalej na konceptuálnych dielach a projektoch s výstupmi vo fotografiách, dokumentoch a objektoch. Väčšina z nich bola prezentovaná ako súčasť retrospektívnej výstavy v Slovenskej národnej galérii v Bratislave (30. 11. 2012 – 17. 3. 2013), v spolupráci s autorkou je však doplnená o viaceré ďalšie diela. Výstava na Zvolenskom zámku ponúka ucelený pohľad na autorkine realizácie mimo inštitucionálneho a galerijného priestoru v 60. až 90. rokoch 20. storočia, ktoré sú spojené s jej vnímaním slobodného priestoru krajiny, vychádzajú z blízkeho vzťahu k prírode a prehodnocovania autorského východiska z pozície rodovej citlivosti.

O Jane Želibskej

má prezývku na slovenskej výtvarnej scéne, ktorú si vyslúžila hepeningom, ktorý je aj tu na výstave zastúpený v podobe fotografií pod názvom Snúbenie jari, ktoré sa uskutočnilo ako akcia vo voľnej prírode v Dolných Orešanoch v roku 1970. Bola to kolaboratívna akcia, na ktorej sa zúčastnilo so svojimi príspevkami viacero autorov. Netreba zabúdať, že Želibská patrí s Alexom Mlinarčíkom, Petrom Bartošom a ďalšími dôležitými osobnosťami do prvej neoavantgardnej generácie na Slovensku.

Všetko ostatné z priebehu vernisáže nájdete v priloženom videu.

Fotografie

Výstava potrvá do 29.9.2013 a bude otvorená denne okrem pondelka a utorka, od 10-tej do 17.30 hod., posledný vstup je o 16.45 hod.

Článok, foto a video: Ján Števonka

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri

Podobná téma