• Ut. dec 5th, 2023

Nedokonalý plán Kataríny Tekeľovej v knižnici

Autor IMG_1979

mar 25, 2014 ,
katarina-tekelova
Katarína Tekeľová číta úryvok s knihy. Foto: ZV-podujatia.

Marec sa traduje ako mesiac knihy a jeho história začala niekedy v roku 1955, kedy sa začal písať jeho prvý ročník. Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene si na tento mesiac pripravila hneď niekoľko zaujímavých podujatí, z ktorých aspoň jedno sme si nenechali ujsť.

V úvode mesiaca prišiel Matej Snopko, kriminalista a spisovateľ z nášho regiónu, ktorý je mediálne známy z pravidelných relácií v televízii a rozhlase. Deň na to sa konala prezentácia tvorby regionálneho spisovateľa Vojtecha Czobora.

19. marca sme si nemohli nechať ujsť besedu a prezentáciu knižnej prvotiny spisovateľky a novinárky Kataríny Tekeľovej, ktorú veľa ľudí pozná skôr z televíznej obrazovky ako redaktorku televízie Markíza.

Spolu s ňou prišla aj  Andrea Harmanová zo žilinského vydavateľstva Artis Omnis a spoločne  prezentovali knihu Nedokonalý plán, ktorej námet je inšpirovaný reálnymi udalosťami.

V skratke o Nedokonalom pláne povedala Andrea Harmanová, že je plný svižného deja, je to príbeh, ktorý má spád, nájdu sa tam prvky aj napätia aj romantiky a možno aj zopár šteklivých scén. Hlavná hrdinka Zuza padne úplne na dno materiálne i morálne, ale treba povedať, že si za to z veľkej miery môže sama, kvôli svojej naivite a ružovým okuliarom, ktoré si zabudla zložiť.

Na otázku, či sa jej podarí v príbehu ešte postaviť na nohy už odpovedala Katarína Tekeľová v hádankách, aby veľa toho neprezradila, ale rozhodne sa môžete tešiť aj na druhý diel.  Ako povedala, je presvedčená, že si každý zaslúži v živote druhú šancu.

Nechajme teda knihu knihou a prenesme sa ďalej v besede, ktorá bola aj zo súkromia spisovateľky, ktorá má tri deti.   Sú to dievčatá, najstaršia má 16-násť a u nej sa už začína prejavovať puberta. Porozprávala historku, kedy si ich dcéra našla priateľa a aby sa dozvedeli čo najviac, tak sa snažili s manželom navodiť dôvernú atmosféru, aby im o všetkom povedala a pozvali ho k nim domov. Možno to nevyšlo až tak podľa ich predstáv, lebo sa obidvaja na striedačku hanbili, ale to už raz tak býva.

Dosť bolo teda prezrádzania a dajme si záver a to v podobe diváckej otázky pre autorku, aký má s odstupom času vzťah k postave, ktorú vytvorila.

Odpovedala, že ten je taký istý ako na začiatku, stále ju  vie dojať, stále ju  vie naštvať , ale stále jej príde uveriteľná. Verí, že niečo také môže byť reálne,  aj keď nevie,  či také zhutnené ako u nej a možno by sa do nej zmestili tri ženy.

Mladá slovenská spisovateľka a novinárka Katarína Tekeľová (1978) prežila detstvo v Ilave, dnes je s rodinou udomácnená v neďalekej Považskej Bystrici. Od roku 2003 pracuje v médiách, je dlhoročnou redaktorkou domáceho televízneho spravodajstva. Odhodlaná zmeniť svet k lepšiemu tvrdí, že s úsmevom to ide vždy aspoň o trochu ľahšie. Nevšedné ľudské príbehy plné šťastia aj zákernosti, ale aj úsmevné či smutné osudy sú jej každodennou realitou. Už niekoľko rokov ich zaznamenáva na svojom blogu (tekelova.blog.sme.sk). Pre svoj knižný debut čerpala námety pospájaním mozaiky medializovaných i nezverejnených osudov okolo seba. V prípade jej prvého románu platí ono známe − radšej si to prečítať ako zažiť!

V závere ešte chceme upriamiť pozornosť na posledný deň v mesiaci, kedy sa o 9.00 hod. uskutoční rozprávanie Valentína Šefčíka a bude predstavená jeho tvorba, ktorá je určená pre deti a mládež.

Okrem týchto fantastických podujatí je možné do 4.4.2014 navštíviť mini výstavku obrazov Romana Uhliara, ktorá sa nachádza v čitárni.

Článok a foto: Ján Števonka.