• Ne. sep 24th, 2023

ZHP pritiahlo čierne mračná na námestie

Autor IMG_1979

aug 31, 2013 , , ,
kvety-v-podpazi-7
Košická kapela Kvety v podpaží. Foto: ZV-podujatia

Už po ôsmy krát sa uskutočnilo v piatok 30.8.2013 vo Zvolene hudobné podujatie ZHP (Zvolenské hudobné povstanie), ktorého filozofiou je počas osláv SNP (Slovenského národného povstania) oslavovať hudbou, ak už nie kladením vencov pri pamätníku.

Organizátorom tejto hudobnej akcie je tradične mesto Zvolen a do programu sa vyberajú čisto zvolenské skupiny (garážové). Tento rok sa veru nič takéto nedialo a všetci interpreti (Maroš Bango a Ondrej Rosík, Kvety v podpaží, Kmeťoband a D blues Band) pochádzajú zo Slovenska a aj niektorí členovia skupín  aspoň Zvolenom prechádzali, ale rýdzo slovenské poprípade garážové kapely to jednoducho neboli.

Prvý interpret, ktorý vystúpil v tento večer bol Marián Bango. Jeho vystúpenie pod názvom Koncert pre nádej síce nepatrilo k samotnému podujatiu, ale bolo samostatným koncertom pred ZHP.

Tak či onak to, čo predviedol Marián Bango na pódiu aj so svojou manželkou – spoločne si zo svojho hendikepu uťahovali a pár minút spieval aj Ondrej Rosík bolo rozhodne zaujímavé. Marián spieval prevzaté piesne od Karla Gotta, Dušana Grúňa a zopár aj talianskych. Rozhodne však treba povedať, že hlasový fond, ktorý Marián má bol neskutočný a s krásnym zafarbením.

Maroš Bango 

Druhá kapela na ZHP vystúpila a bola to košická kapela Kvety v podpaží. Skupinu tvoria mladí hudobníci Martin Lecho Lechman – spev, gitara, Ján John Lechman – bicie, vokály, Peter Ixo Filčík – gitara a Barbora Baja Rondzíková – basgitara.

Tak, ako je písané aj na ich Facebookovej stránke – po skladateľskej stránke je kapela  veľmi plodná, všetky skladby sú slovensky spievané pesničky na témy, ktoré trápia nás, vás… Toto bolo do bodky vo Zvolene splnené a rozhodne sa to dá považovať za veľké plus, ak sa kapela neuberá kopírovaním niečoho, ale ide vlastnou cestou.

Kvety v podpaží 

Tretia kapela Kmeťoband, alebo respektíve duo Igor Kmeťo st. a Denisa Kmeťová to bola dvojica, ktorá tu dostala svoj priestor a čas na svoju hudobnú prezentáciu. Kto by nepoznal hity ako Bubamara, Načo pôjdem domov a veľa ďalších, ktoré prilákali na námestie do Zvolena neskutočne veľa prívržencov tejto kultúry a zaraz tu bolo toľko ľudstva, že mal človek pocit, akoby na pódiu stála kapela zvučného mena a spievala svoje najnovšie hity.

Kmeťoband

Posledná kapela a to najlepšie na záver –  aj tak sa dá nazvať vystúpenie levickej kapely D blues Band.  Partia piatich muzikantov Jano Dubovský – gitara, spev, Milan Mikulec – bicie, spev, Laco Lutovský – basgitara, Martin Borza – ústna harmonika, gitara a Milo Kotrus – klavír, organ.

predviedla ozajstnú nefalšovanú porciu fantastickej muziky. Aj táto kapela hrá vlastné piesne a je to aj cítiť, že to, čo hrajú nie je umelé, ale obrovské muzikantské nadanie.

D blues Band

Fotografie

Záverom budem kritickejší na margo toho, že sa nedal priestor našim zvolenským kapelám aj napriek tomu, že výber interpretov bol v pohode, aj keď Kmeťoband tam nejako nezapadá, ale čo už. Tak či onak, užite si aspoň videá a možno budúci rok to bude lepšie.

Ak má nejaká kapela záujem o fotografie v plnom rozlíšení ako aj o videá bez loga dajte nám vedieť.

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri