• Ne. okt 1st, 2023

Vôňa ovocia, hudba a prednášky na akcii Plodobranie

plodobranie-radnica-zvolen-3
Foto: ZV-podujatia

V novembri minulého roku sa konala v EkoCentre (neformálne združenie študentov TUZVO, najmä FEE), ktoré sa nachádza v Technickej univerzite vo Zvolene (TUZVO) gurmánsko – prednášková akcia pod názvom Plodobranie.

Na toto podujatie vtedy prišlo do študovne veľa prevažne mladých ľudí, ktorí sa radi zúčastnili nielen prednášok, ale zároveň ich čakalo k nakusnutiu niekoľko druhov koláčov a na zapitie mušt.

Neprešiel ani  len rok a tí istí študenti si povedali, že túto akciu treba urobiť vo väčšom meradle, pre širšiu verejnosť a hlavne mimo univerzity, v meste.

Toto všetko sa naplnilo do bodky v priestoroch Starej radnice 21.10.2013 a tento dátum je mimochodom Dňom pôvodných odrôd jabĺk. Ten je inšpirovaný britským Apple Day, ktorý sa oslavuje od roku 1991 a je každoročnou oslavou jabĺk a sadov. Poukazuje na rozmanitosť odrôd jabĺk v jednotlivých lokalitách a cieľom je uznanie a udržiavanie ich prínosu pre miestne bohatstvo.

A tak od 8.00 hod.  skoro do 18-tej večer prebiehal doslova maratón podujatí a každá veková kategória si tam našla to svoje.

Doobedie patrilo deťom z MŠ zo Zvolena, pripravený bol pre ne divadelno-výučbový program ,,Čo skrývajú jabĺčka.“  Poobedie sa nieslo odbornými prednáškami študentov a vyučujúcich na TU vo Zvolene, predstavené boli aktivity a výsledky prác študentov v oblasti pomológie.

Po 15-tej začala oficiálna časť otvorením výstavy pre verejnosť v podobe prezentácie o význame a rôznorodosti starých odrôd ovocia, čo skrývajú a ponúkajú, ako ich získať a pestovať doma.

Okrem toho pred aj po prednáške zahrala a zaspievala hudobná formácia zložená zo študentov TU a veru Červené jabĺčko mám a ďalšie skladby doslova nabudili atmosféru.

Červené jabĺčko

Na záver akcie sa konal výmenný Barter všetkého čo kto mal, či už semienka, čili papričky, zemiaky a veľa ďalšieho bolo možné vymeniť a veru bolo toho neúrekom.

Počas celej akcie bolo o pitný režim postarané v podobe pravého a nefalšovaného jablčného muštu lisovaného za studena a podávaného šarmantnou obsluhou, od ktorej rozhodne chutilo.

Tak či onak, toto bol len taký výcuc toho, čo bolo možné zažiť počas akcie, ktorej názov bol Plodobranie. Za to, že sa takéto niečo vo Zvolene konalo treba rozhodne poďakovať študentom TU a ďalším, ktorí  sa podieľali na príprave tejto dozaista fantastickej akcie.

Fotografie

Článok, foto a video: J. Števonka.