• Ne. feb 5th, 2023

Zoči Voči poriadnej muzike sa otriasal kulturák vo Zvolene

jimi-cimbala-4-krst
Jimi Cimbala pokrstil nové CD „Milovaní – Nenávidení,“. Foto: Ján Števonka.

Po Hip-hopovej kultúre v podobe akcie “Nepríď na párty Vol. 4.″ sa 26.10.2013 konala v DK ŽSR Zvolen hudobná akcia tvrdej rockovej a punkovej muziky v rámci United Federation tour 2013 kapiel Zoči Voči a Zakázaný Ovoce.

V rámci tejto jedinečnej tour kapiel Zoči Voči a Zakázaný Ovoce si diváci ako prví vypočuli nové piesne z tretieho albumu skupiny Zoči Voči „Milovaní – Nenávidení,“ ktorý tu pokrstil známy producent a samozrejme muzikant  Jimi Cimbala.  Ako hosť sa predstavila slovenská skupina Borra, ktorá otvorila svojim vystúpením toto fantastické podujatie.

Vo Zvolene bol posledný koncert slovenského turné, ktorých bolo osem a 31.10.2013 odštartuje česká časť koncertom v Prahe a potom ich čaká ďalších 12 koncertov.

Pred samotným opisom celej akcie musím na margo organizátora toho všetkého dať rozhodne palec hore, ale to sa v závere článku dozviete.

borra-4Po 19:30 začala hrať rocková skupina Borra, v zložení Borra (spev), Ivan iwiak Matejovič (bicie), Koter (basgitara) a Bahela (gitara).

Kapela vznikla v roku 2009 a v tom istom roku sa stali finalistami súťaže Orange Music Summer Challange, čo im umožnilo vystupovanie na veľkých festivaloch. Počas 4 rokov existencie bolo možné vidieť vystupovať kapelu na skoro všetkých veľkých festivaloch na Slovensku a tento rok sa ich pôsobenie rozšírilo aj na susednú Českú republiku. Kapela vystupovala po boku takých kapiel ako Horkýže Slíže, Polemic, Iné Kafe a Desmod.  V roku 2011 vydali debutové CD s názvom „Rýchlo a zbesilo,“  ktoré obsahuje ako bonusové skladby aj tri duety s lídrami kapiel Horkýže Slíže, Desmod a Gladiátor – Kulym, Kukom a Mikom, ktorí sa stali aj krstnými rodičmi CD.

Čo sa týka ich vystúpenia, tak rozhodne bolo značne zaujímavé a Barborin spevácky výkon dal tomu všetkému ladnosť. V niektorých skladbách sa dá započuť odkukaná melódia, ale tak či onak úplne v pohode a pod pódiom sa fanúšikovia viac než bavili.

zakazany-ovoce-3Druhá kapela Zakázaný Ovoce má za sebou 8 rokov a ich hudobné razenie predstavuje melodický punk-rock, energickými bicími, neskutočnou gitarou a basou. Kapela pochádza z Říčan u Prahy a má na svojom konte 4 CD albumy, 8 videoklipov a viac ako 500 koncertov.  Aktuálne CD s názvom Život se Tě neptá z februára 2012 bolo natočené pod dohľadom jedného z najvyhľadávanejších producentov v Čechách Ecsona Waldese – studio Biotech.

Kapela v zložení Pišto – (spev, gitara), Mejdlo – (gitara, spev), Yaris – (basa, spev), Franc – (bicie) predviedla presne to, čo majú v bio napísané – melodický punk-rock. Fanúšikovia počas ich vystúpenia vytvorili doslova horúci kotol s rukami nahor a pohybovali sa kade tade po sále. Tak či onak zábava gradovala každou minútou až do chvíle, keď po nazvučení vyšla na pódium posledná kapela.

zoci-voci5Na samotný záver akcie vystúpila kapela Zoči Voči, ktorá podľa ich slov patrí medzi smotánku slovenskej hudobnej scény v zostave – Michal Žitňanský – (gitara, spev), Filip Miko – (basa, screamo), Vladko Kovár – (bicie, vokály), Jano Pisoň – (gitara, spev). Od roku vzniku 2004 napáchali už veľa na hudobnej scéne svojou pestrou hudbou v štýle punku, hardcore a popu a stihli osloviť celú radu poslucháčov naprieč scénami. Po dvoch úspešných slovenských turné a vystúpeniach na najväčších festivaloch nielen u nás, ale aj v Čechách sa vybrali tento rok na United Federation Tour, počas ktorého zoznamujú české i slovenské publikum so svojim novým CD  „Milovaní – Nenávidení,“ na ktorom pracovali so známym producentom Jimi Cimbalom.

Na pódium prišli chlapci vo veľkom štýle, pekne až po búrlivom potlesku a skandovaní a po pár úvodných tónoch bolo jasné, že toto je to, na čo všetci čakali. Chlapci zahrali na úrovni a keď im vyplo svetlo zaraz sa zorientovali a bez prerušenia fičali ďalej. Pred záverom sa ešte krstilo zmieňované CD a posledné skladby zahral spolu s kapelou JimiCimbala.

Na záver ešte doplnenie toho, čo som na začiatku sľúbil a to, že napriek tomu, že sa jednalo o koncert tohto druhu, nálada bola výborná. Ak by niekto očakával, že tu bude bordel a nejaké vyčíňanie, tak musím uznať, že takú pokojnú akciu som už dávno nezažil. Za toto palec hore rozhodne organizátorom, ale aj fanúšikom, ktorí  sa prišli zabávať a užiť si niekoľko hodín kvalitnej muziky.

Fotografie

Článok a foto: Ján Števonka.