• Št. nov 30th, 2023

Halloweenska venčovačka bola plná rôznych mátoh

Autor IMG_1979

nov 2, 2013 , , , ,
halloweenska-psia-vencovacka-zvolen-16
Spoločná fotografia. Foto: Ján Števonka.

Halloween (v preklade predvečer všetkých svätých) ako sviatok oslavujú 31.10.2013 zvyčajne deti a väčšinou v západnom svete, najmä v USA, Portoriku, Írsku, Spojenom kráľovstve, Kanade ako aj v Austrálii a na Novom Zélande. V skratke to prebieha tak, že deti oblečené v kostýmoch navštevujú susedov a pýtajú sladkosti.

Veľa ľudí je však dosť citlivých na použitie názvu Halloween, nakoľko u nás je zaužívaný názov Sviatok všetkých svätých. Čo však spraviť, ak organizujete akciu, ktorej hlavnými aktérmi sú ľudia a psi v kostýmoch v  spojení so strašidelnou prechádzkou lesom po 22-hej hodine po trase vytýčenej sviečkami?

A práve v tento predvečer sa uskutočnila vo Zvolene v poradí už tretia Halloweenska venčovačka, ktorú zorganizovalo OZ Psíčkari-ZV s hlavnou organizátorkou Luciou Dvorskou. Nosnou myšlienkou tohto roka okrem zábavy bolo aj uctenie si všetkých zosnulých psích kamarátov, ktorí tu už nie  sú medzi nami. Ako pocta ich pamiatke sa mali tak ako rok minulý púšťať po prúde vody v kanále na Laniciach lodičky s horiacimi sviečkami.

Súčasťou akcie bola aj súťaž o najoriginálnejší Haloweenský kostým.

Všetko sa to začalo stretnutím pred 22.00 hod. pri Hronskom moste pri Západe a následne sa išlo cestičkou popri Hrone smerom ku kanálu, kde sa už odbočovalo do lesa, ktorý vedie cez park Lanice. Na konci pri odvodňovacom kanále si pri kríži vytvorenom z horiacich sviečok mohol každý zapálením sviečky uctiť všetkých zosnulých psích kamarátov, ktorí tu už nie  sú medzi nami. Aj napriek tomu, že kvôli oprave mosta cez Podharajch nie je v odvodňovacom kanále dostatok vody sa na hladinu položilo zopár lodičiek s horiacou sviečkou uprostred.

Po tomto akte sa prešlo druhým chodníkom krížom cez Lanice na miesto, kde bol začiatok stretnutia a tam sa potom vyhodnotil najoriginálnejší Haloweenský kostým. Naprázdno neobišiel ani jeden strašidelný pár.

Strašidelná akcia, na ktorej sa zúčastnilo aj niekoľko mátoh  sa rozhodne vydarila a na každom účastníkovi bolo vidieť úprimnú radosť z vynikajúco strávenej noci s kopou priateľov.

Video

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Podobná téma