• So. jan 28th, 2023

Zvolenská stará fara odkryla veľké tajomstvo

ByIMG_1979

feb 5, 2014 ,
zvolensky-zamok-2014-vchod
Foto. ilustračné. Foto: ZV-podujatia.

V úvode minulého roka sa konalo prvé stretnutie v rámci cyklu podujatí pod názvom „Večer s kurátorom“, ktorý prostredníctvom kurátorských výkladov i neformálnych diskusií predstavil nové expozície Zvolenského zámku ako aj  vybrané diela zo zbierok SNG.

Počas niekoľkých večerov sa dalo dozvedieť veľa o expozícii starého európskeho maliarstva, o zbierke gotického umenia SNG a diele majstra Pavla z Levoče, ikonách v zbierkach SNG, o architektúre antiky,  ako aj o Messerschmidtových charakterových hlavách atd.

Tento rok začal nový cyklus stretnutí, opäť určený všetkým, ktorí by sa radi dozvedeli viac o výtvarnom umení v predstavovaní stálych expozícií na Zvolenskom zámku a vybraných dielach zo zbierok SNG prostredníctvom výkladov i neformálnych diskusií. Slovo budú mať kurátori SNG, ale aj reštaurátori, historici a ďalší.

Prvý kurátorský výklad odštartoval vo štvrtok 30.1.2014 a celý smeroval k nástenným maľbám zo starej zvolenskej fary, o ktorých prednášala galerijná pedagogička SNG Mgr. Mária Ťavodová a v závere sa k nej pridal Mgr. art. Miroslava Slúka, ktorý rozprával o technikách transferu, ktorá zachránila aj tieto nástenné maľby.

O čom bolo v skratke prvé stretnutie

V roku 1938 boli pri búraní domu č. 38 na zvolenskom námestí odhalené nástenné maľby, ktorých transfery sú dnes vystavené na prízemí Zvolenského zámku.

O okolnostiach ich nájdenia Vám radi porozprávajú  a ikonografický rozbor Vám spravia  fundované lektorky, ktoré sú Vám k dispozícii v galériách SNG na Zvolenskom zámku.

Rozhodne však pri tejto prednáške nadstavil kurátor pomyselnú latku veľmi vysoko, čo v konečnom dôsledku ocenili aj tí, čo sem v hojnom počte tento večer prišli. Ich bádavých otázok v závere bolo toľko, že ich nebola konca kraja.

Rozhodne môžeme odporúčať  a najbližšie sa môžete tešiť

    1. 2014 štvrtok 18.00 hod – Jana Švantnerová: Multi-kulti v zbierke umeleckého remesla
  •  Nahliadnite s nami do depozitárov Slovenskej národnej galérie a zoznámte sa s málo vystavovanými predmetmi, ktoré sú dôkazom stáročnej fascinácie inými kultúrami a ich príbehmi.

Článok: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri