• St. dec 6th, 2023

Svet protikladov na výstave obrazov Dušana Daniša

dusan-danis-svet-protikladov-3
Foto: Ján Števonka.

V piatkový podvečer 11.10.2013 sa konala v Galérii na Tehelnej ulici vernisáž výstavy obrazov Dušana Daniša pod názvom Svet protikladov.

Už čoskoro to bude 45 rokov, čo Yoko Ono a John Lennon vyhlásili akciu Bed-In, v rámci ktorej chceli ukázať ako bojovať za mier.

A ako sa dá bojovať za mier? Veľmi jednoducho. Na týždeň si ľahneme do postele, budeme sa milovať a nebude mať kto bojovať a je tu svetový mier a nie som blondínka.

Tak týmito slovami začal ešte pred slávnostným príhovorom rozprávanie Dušan Daniš sediac na posteli spolu s manželkou pred obrazom, na ktorom je vyobrazená dvojica Yoko Ono a John Lennon.

Následne sa ujal slova Jozef Klement, ktorý najskôr uviedol tanečníkov Denisu Prešinskú a Maroša Chmelíka, ktorí  predviedli svoje tanečné kreácie a po nich už drnčaním budíka – ako povedal –  to bol sen priatelia, predstavil umelca Dušana Daniša s manželkou.

Kurátorom výstavy bol spisovateľ Ondrej Kalamár, ktorý  k samotnej výstave povedal, že je to výstava výtvarníka, excentrika a človeka Dušana Daniša.

Najlepším dôkazom existencie je duša, pretože len ten, kto má dušu dokáže skutočne vnímať a cítiť. Sú aj takí, čo sa na to hrajú, ale tí oklamú len samých seba. Tvoriť umenie si vyžaduje nielen prítomnosť duše, ale aj jej veľký potenciál.  To už má skutočne málokto a iba umenie duší s veľkým potenciálom získava dušu vlastnú, čiže diela ako keby ožívali a sú nám schopné sprostredkovať množstvo príbehov.

Po slovách kurátora prišla na rad báseň z úst  Jakuba Námešného, ktorá vznikla po tom, ako videl Dušana a jeho tvorbu v ateliéri a následne ju manželom Danišovcom predniesol.

V závere sa dostal k slovu aj samotný autor, ktorý povedal, že celá výstava je o svete protikladov. Stále žijeme vo svete, ktorý by sme si predstavovali plný lásky, mieru, nehy.  Každý po tom túži a napriek tomu žijeme absolútne ináč, ako máme vo vnútri vo svojich dušiach.

Všetko to, čo zaznelo počas výstavy si je možné pozrieť na priloženom videu.

Dušan Daniš – Svet protikladov

Záverom asi len toľko, že rozhodne sa oplatí  ísť sa pozrieť na túto výstavu, nakoľko autorove diela sú naozaj neskutočné a slovami sa to rozhodne opísať nedá. Pokiaľ Vás niektorý z obrazov zaujme,  je možné si ho aj zakúpiť, nakoľko je táto výstava predajná a potrvá mesiac.

Fotografie

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri