• Po. jan 30th, 2023

To, čo zostalo po holokauste, objektívom Yuriho Dojča

klement-juricova
Jozef Klement a Beata Nemcová. Foto: ZV-podujatia.

Zlomok fotografií, ktoré obehli celý svet, začínajúc v New Yorku, sa momentálne nachádza vo zvolenskej Galérii na Tehelnej. Táto výstava, s názvom Last Folio, sa uskutočnila pri príležitosti medzinárodného dňa holokaustu, pretože práve to je tematika fotiek. Zábery prevažne zachytávajú knihy, synagógy a hroby v maximálnej autentickom stave.

Autorom týchto záberov je Yuri Dojč, rodák z Humenného, ktorý po čas 2. svetovej vojny v roku 1968 emigroval do Kanady. Až tam náhodne nastúpil na Ryerson University v Toronte, kde vyštudoval fotografiu. Vždy sa v prvom rade venoval komerčným a reklamným fotkám, ale popri tom fotil taktiež súkromne. Aj keď sám berie všetky chválospevy s rezervou, je označovaný za svetovo uznávaného fotografa.

Otvorenie vernisáže sa konalo 7.2.2014 v piatok. Na začiatku vystúpil Martin Popovič, operný spevák zo štátnej opery v Banskej Bystrici. Slova sa ďalej ujal Jozef Klement, ktorý všetkých uvítal a trefne zavtipkoval o tom, ako je rád, že zúčastnení dali prednosť umeniu pred olympiádou. Spolu otvoriť pomohla aj PaedDr. Beata Nemcová, ktorej patrilo veľké poďakovanie, pretože sprostredkovala zapožičanie daných fotografií z výstavy v Košiciach. V príhovore nakoniec pokračoval fotograf Leo Redlinger, ktorý sa osobne pozná s Dojčom. Porozprával teda o živote autora, keďže samotný Yuri Dojč sa na otvorenie vernisáže nedostavil, lebo pripravoval ďalšiu výstavu vo Viedni.

Leo Redlinger na konci príhovoru spomenul ich spoločný názor s Yurim o tom, že pod fotografie by nemali ísť názvy. Fotky majú hovoriť samé za seba. A naozaj, na tejto výstave žiadne popisy nenájdete. Poukázané bolo ešte na fotku, ktorá Leovi pripomína krokodíla, ktorý žerie sväté písmo.

Ak chcete zistiť, či aj vám spomínaná fotografia pripomenie ateistického krokodíla, takzvaný krokodíl neznaboh, môžete tak spraviť do 6.3.2014 .

Yuri Dojc – Last Folio

Martin Popovič

Fotografie

Článok: © Nicole Regecová a foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri