• Po. feb 6th, 2023

Boj o plaváreň ešte nie je vyhratý

mestske-kupele-zvolen
Stará mestská plaváreň. Foto: ZV-podujatia.

Niekoľko mesačné ťahanice o osude mestskej plavárne vo Zvolene majú po pondelňajšom zasadnutí MsZ vo Zvolene jasnejšie kontúry.

Po tom,  čo sa v októbri minulého roka pokazilo kúrenie na plavárni a po búrlivej diskusii na Mestskom zastupiteľstve z radu vedení klubov KVŠ Careta a KŠP Calypso, rodičov a sympatizantov mesto Zvolen vyčlenilo na urýchlenú opravu 80 000€. V decembri toho istého roka sa opäť dala do prevádzky mestská plaváreň.

Na teraz je len jasné, že po pondelňajšom zasadnutí MsZ, vypočutí si všetkých argumentov bol pri následnom hlasovaní z 21 poslancov proti súčasnej rekonštrukcii len za rekonštrukciu Ing. Vladimír Šedo.

Tak či onak, nová plaváreň vo Zvolene bude. Či bude v dĺžke 25 alebo 50 metrov, kde sa bude nachádzať, či bude vo vlastníctve súkromnom to na teraz nevedno.

Ako prvý s komentárom predstúpil prednosta Mestského úradu Ing. Stanislav Jalakša.

Hovoril o materiáli, ktorý bol spracovaný. Uznesenie odporúčalo Mestskému zastupiteľstvu schváliť druhý variant v rámci mestskej plavárni (zelená lúka).

Prednosta úradu v rámci svojich kompetencií ako predkladateľ povedal, že sa nestotožňuje so záverom Mestskej rady a dôvody boli nasledovné. Vo svojich vyjadreniach sa opieral o údaje o finančnom zaťažení pri jednotlivých alternatívach, ktoré sú k dispozícii.

Ing. Stanislav Jalakša

V pripomienkach Ing. Ružena Babicová navrhla, aby sa  k druhej alternatíve  vyjadril architekt Ing. architekt M. Banský, ktorý následne predstavil na prezentácii možný dispozičný model plavárne podľa podobného projektu, ktorý sa realizoval v Petržalke.

Architekt Ing. M. Banský predstavil v prezentácii modelovú situáciu projektu plavárne na zelenej lúke pri Lidli. Dispozične sa jedná o kváder 40 krát 44 metrov a o ploche 1600 m2, čiže o 25 metrov dlhú verziu bazénu so šiestymi plaveckými dráhami. Budova plavárne bude zakomponovaná v svahovitom teréne v smere sever-juh. Technologické zariadenie bude pod úrovňou zeme a vrchná časť, kde sa bude nachádzať bazén bude nad povrchom.

V projekte sa ráta s tým, že bude presklenený v rozumnom pomere, aby v letnom období nedochádzalo zase k nadmernej teplote. Samozrejme, že na zníženie nákladov na energie sa počíta s obnoviteľnými zdrojmi energie v podobe napr. slnečných kolektorov atď… Rozdiel v cene 25 metrového a 50 metrového bazéna  je cca 1 600 000 €.

Ing. architekt M. Banský

Ing. Vladimír Šedo mal na vec úplne odlišný názor a začal sa opierať o analýzu mesta Zvolen, ktorú nazval ako veľmi dobrú. Naznačil, že súčasná  plaváreň vyzerá na svoj vek tak ako vyzerá a ak sa rozhodneme pre niektorý z iných variantov, strácame ducha oblasti.

Upriamil pozornosť na to, že stará plaváreň má výnimočné postavenie v rámci mesta, je blízko Zvolenského zámku ako aj ďalších prevádzok okolo plavárni. Povedal, že ak bude plaváreň na jednej alebo druhej strane mesta, tak ľudia po návšteve môžu ísť do McDonald‘-u a potom rovno domov a mesto Zvolen stráca na atraktivite.

Jeho argumentácia na podporu rekonštrukcie pokračovala v tom, že sa treba ísť pozrieť na námestie ako ožilo po tom, čo sa tam umiestnilo klzisko. Stratou plavárne by sa stalo to, že by postupne námestie vymrelo.

Podľa neho nie je problém zájsť autom do neďalekej B. Bystrice autom (20 km) za 5 minút, poprípade nakoľko kúpalisko Neresnica končí, tak je možnosť po dohode chodiť aj do nového Aquaparku na Kováčovú.

Ing. Vladimír Šedo 

Ladislav Fekiač z KVŠ Careta v úvode opísal všetky ich dosiahnuté výsledky napriek tomu, že ich v úvode roku brzdili v plánoch papierové záležitosti. Jeho ostatná reč viedla k tomu, že ak by mal Zvolen plnefunkčný  50 metrový bazén, nemusel by organizovať súťaže v Banskej Bystrici a v Košiciach.

Ozrejmil aj jeden fakt a to, že 50 metrový bazén nie je potrebný len pre ich kluby, ale kvôli vzrastajúcemu záujmu o vodné športy, napr.  vodné polo a podobne je to nevyhnutné. Nehovoriac o tom, že aj štátni zamestnanci ako policajti, hasiči a podobne si musia plniť limity.

Ladislav Fekiač KVŠ Careta

Po búrlivej diskusii a emočných prejavoch došlo k hlasovaniu poslancov MsZ o tom, či sa bude alebo nebude rekonštruovať stará plaváreň. Po hlasovaní je jasné, že z 21 poslancov bol proti rekonštrukcii len Ing. Vladimír Šedo.

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri