• Ut. feb 7th, 2023

Dva druhy černošského blues, zaznelo na zámku

ByIMG_1979

apr 10, 2014
stanislav-hupian-bluesnenie-april-2014
Stanislav Hupian. Foto: ZV-podujatia.

Cyklus hudobno-poetických večerov pod názvom Bluesnenie na zámku, ktorý funguje už druhým rokom- ako inak na zámku- si za toto obdobie získal ako takú fanúšikovskú základňu a postupne rastie.

Ono, bodaj by aj nie, veď sú to pekne strávené vyše hodinové večery so vstupným do gitary a to všetko skĺbené v jednom umeleckom zážitku, spojenom veršami a hudbou.

Blusnenie zorganizovala SNG Zvolen-zámok, konkrétne Tomáš Kršňák organizátor, Ján Graus prednes a výber textov a Filip Sľúka bol zodpovedný za hudobné teleso.

Je zaujímavé sledovať, že sa týchto večerov zúčastňuje viac dievčat ako chlapcov, cca v pomere 2:1 a o to viac je zaujímavé, že dievčatá si sadajú na stranu dievčat a chlapci na opačnú. Prečo tomu tak je, možno sa raz podarí zistiť.

Po februárovom Bluesnení vo veršoch od Miroslava Válka tentokrát Ján Graus siahol v aprílovom vydaní po jednom z najznámejších černošských básnikov a básnikov blues a to konkrétne po Langstonovi Hughesovi.

Langston Hughes (* 1. február 1902, Joplin, Missouri, USA – † 22. máj 1967, New York) bol americký básnik, sociálny aktivista, románopisec, dramatik a publicista, predstaviteľ harlemskej renesancie. (Wikipédia)

Ako to už býva,  pomedzi jednotlivé časti zahrala skupina respektíve členovia skupiny Pigs (Pigs on the wing) Filip SľúkaMartin NámešnýStanislav HupianMichal Ugler tri  bluesové improvizácie a na záver dala čerešničku v podobe Shine on you crazy diamond od Pink Floydu.

Fotografie

Na záver Vám prezradím také malé prekvapenie a to, že najbližšie stretnutie sa bude konať pod holým nebom, ale presný dátum ešte nie je stanovený.

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri