• Ut. feb 7th, 2023

Noc múzeí a galérií bola plná pestrého programu

ByIMG_1979

máj 20, 2014
noc-muzei-sng-zamok-2014-zvolen-12
Tvorivé dielne mali veľký úspech. Foto: ZV-podujatia.

Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy, s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene.

Jeho poslaním je šírenie informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

Mesto Zvolen nie je výnimkou a už siedmy rok sa zapája do tohto projektu a to rovno na dvoch miestach – v Lesníckom a drevárskom múzeu a na zvolenskom zámku v rámci SNG Zvolen-zámok.

Do tohto dňa sa vo Zvolene zapojili dve inštancie a to konkrétne Lesnícke a drevárske múzeum a samozrejme na Zvolenskom zámku to bola SNG Zvolen-zámok.

Poďme si teda povedať niečo viac o priebehu toho, čo bolo možné zažiť najskôr na zámku a potom v druhom článku v Lesníckom múzeu. (pár fotografií s LDM nájdete aj v tomto článku).

Zámocké brány sa pre všetkých otvorili o 10-tej hodine raňajšej, ale program začal o 15-tej tvorivým ateliérom pre rodiny s deťmi pod titulom Prechádza do prírody. Túto časť programu viedli lektorky SNG – Mgr. Mária ŤavodováPhDr. Silvia Čatayová a v samotnom úvode mali deti za úlohu vlastnými slovami porozprávať, načo slúžil zámok a prečo tam bol kráľ. Po úvodnom osmelení sa presunuli na prvé poschodie, kde deti pred dvoma obrazmi z cyklu Ročné obdobia sa najskôr postupne predstavili a povedali, kde chodia do prírody. V rámci úloh dostali deti zabrať  pri úlohe hmatom zistiť, akú zeleninu či ovocie držia v ruke a či sa táto nachádza na jednom z dvoch obrazov. Okrem hmatu bol preskúšaný aj ich nos, kedy pred obrazom Alegória flóry dostali ovoňať so zaviazanými očami niekoľko živých kvetov a mali uhádnuť a následne ukázať, kde na obraze sa ten či onen kvet nachádza.

Najzábavnejšou časťou bola rozhodne hra na zvieratká, do ktorej sa zapojili aj dospelí.

Následne po tvorivých dielňach čakala pre deti, ktorých tu bolo neúrekom bábková rozprávočka, plná pesničiek o nezbedných kozliatkach a prefíkanom vlkovi a tiež o tom, ako vlk ostal sýty a kozičky celé.

Po 19-tej hodine prišiel na rad Dušan Buran, ktorý vo svojom výklade rozprával o časti zbierky gotického umenia Slovenska,  plus o časti stredoeurópskej neskorej gotiky a skorej renesancie. Táto oblasť druhej polovice 15-teho storočia a začiatok 16-teho storočia slúži ako prológ veľkej expozície, ktorá sa nachádza na 1. poschodí. Najviac sa však rozprávalo o Majstrovi Pavlovi z Levoče a jeho dielach.

Po pútavej prednáške prišlo na rad autorské čítanie Michala Hvoreckého z jeho knihy Spamäti, ktorá je autentickým portrétom autora od detstva v Bratislave cez príbeh rozvetvenej rodiny, až po narodenie syna. Zaznamenáva tiež jeho putovanie po Slovensku a po svete od Michaloviec cez Palermo až do Kábulu.

Všetci prítomní, ktorí sa tu zišli a veru bolo ich neúrekom boli doslova unesení,  ako ich dokáže autor svojim čítaním vtiahnuť do deja a opísať ho. Jeho bohatá slovná zásoba je priam neskutočná a  humorné časti sú podané s eleganciou.

Počas podpisovania kníh si už pripravila svoje nádobičko v podobe dvoch krajinárskych obrazov kurátorka zbierky umenia 19. storočia Katarína Beňová. Svoj výklad upriamila na tvorbu maliara Ľudovíta Csordáka (Čordáka).  Výklad bol pozvánkou na pripravovanú výstavu v SNG Bratislava, ktorá bude zameraná na slovenskú topografiu v krajinárskom umení.

Predposledným bodom programu bola diskusia pod názvom Kultúra – Prečo to robíme?, ktorú viedol Boris Kršňák a na jeho rozhodne zaujímavé a bádavé otázky odpovedali Dušan Buran (zbierka gotického umenia), Svätopluk Mikyta, Zuzana Bodnárová (teoretička umenia), Marek Šafárik (scénograf), Juraj Haško (muzikant, kapela 100 múch),

Na samotný záver ako klinec programu vystúpila zvolenská Pink Floyd revival skupina Pigs on the Wing.

Na závar veľké poďakovanie všetkým či už Zámku alebo múzeu za ozaj fantastický program počas tohto dňa.

Fotografie

Článok a foto: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri