• Ne. dec 3rd, 2023

Vnútrozem Daniela Heviera sa prebudila k životu

Autor IMG_1979

sep 6, 2014 , ,
daniel-hevier-vnutrozem-3
Aj o tomto je výstava Vnútrozem. Foto: ZV-podujatia

Vnútrozem nie je len kolekcia výtvarných diel, ale aj neskutočná básnická zbierka Daniela Heviera, ktorú prišiel osobne autor prezentovať a uviesť do života počas podujatia pod názvom, Klemo Školský deň.

Toto je jeho druhá zvolenská výstava, ale prvá výstava vôbec v jeho živote,  na ktorej prezentoval svoje plastiky, ktorým – ako sám povedal, dal 3D rozmer.

Maľuje všetkým a okrem tradičných médií ako sú farby a tuše maľuje taktiež čajom, vínom, kávou a to všetko rôznymi technikami.

Pekne však poporiadku…

Po úvodnom slove zarecitoval Peter Zemaník báseň, ktorá bola prvýkrát v roku 2013 prezentovaná na Hviezdoslavovom Kubíne a hneď vyhral.

Objasnenia pojmu Vnútrozem sa ujal Ondrej Kalamár, ktorý povedal, že stručne predstaviť Daniela Heviera je ako pokúsiť sa predstaviť jednou farbou dúhu, ktorá je v podstate biela a Daniel Hevier je umelec. A presne tak, ako dúha sa skladá z farebného spektra, skladá sa aj umelecká osobnosť Daniela Heviera z celého umeleckého spektra. Je to spisovateľ, básnik, textár, skladateľ, hudobník, spevák, maliar, ilustrátor, režisér, dramaturg, prekladateľ, pedagóg a veľa ďalšieho.

Keď som prvýkrát počul, že Daniel aj maľuje obrazy, povedal som si – no jasné, stal sa úspešným spisovateľom, tak začal babrať aj do maľovania. To som však ešte netušil, aká obrovská energia a umelecká hodnota sa v jeho obrazoch ukrýva.

Naplno som ich pocítil v januári roku 2012, keď mal svoju prvú výstavu vo Zvolene a ja som mal prvýkrát možnosť sa stretnúť s jeho obrazmi a vidieť ich takpovediac naživo. Fascinovane som pred nimi zastal a cítil, ako mi berú dych a nasadzujú na chrbát zimomriavky.

A čo na to samotný autor?

Intenzívne sa venujem svojej prácičke 20 rokov a celý život som sa chystal, že budem maľovať , kupoval som si farby, plátna, ale vlastne som sa dlho odhodlával a dlho som sa bál vytlačiť prvú farbu, až to niekedy po 30-ke – 40-ke sa to už nedalo ďalej odkladať, tak som začal maľovať a maľujem dodnes. Mám také obdobia, kedy iba maľujem, z čoho má radosť moja pani vydavateľka, pretože ja maľujem a neplním si svoje spisovateľské záväzky.

Následne po výstave v Galérii na Tehelnej sa konal v kaviarni Džezva  krst rovnomennej knihy, ako samotná výstava.

Výstava potrvá do 2.10.2014 a bude otvorená denne od 8:00 do 17:30 a v sobotu od 9:00- 11:45 a ste srdečne vítaní.

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri