• Ut. feb 7th, 2023

Hlbiny budú možno kultúrnou mekkou Zvolena

ByIMG_1979

okt 4, 2014 ,
projekt-hlbiny-zvolen-4
Počas podujatia sa zaplnilo hneď niekoľko papierov zaujímavými podnetmi. Foto: ZV-podujatia.

Rozoberateľné kultúrno-vzdelávacie centrum s kapacitou cca 600 ľudí v blízkom centre mesta s množstvom kultúrneho programu dostupného pre všetkých a pre každého má svoj spoločný názov a to projekt Hlbiny.

Slovo hlbiny Vám možno veľa toho nepovie, ale mnohým Zvolenčanom ihneď napadne, že je to vlastne priestor bývalého auto-cvičiska, kde v minulosti prebiehali súťaže automobilov a kde sa nachádzalo aj detské dopravné ihrisko. Teraz je to zanedbané miesto a ležovisko ľudí bez domova, ktorí prespávajú v priľahlých garážach.

A práve toto miesto padlo do očí OZ  Dlhý, široký a bystrozraký menovite – Michal Očovan, Juraj Oravec a Tomáš Kršňák s podporou OZ Živica a rozhodli sa z neho urobiť  Hlbiny – Kultúrno-vzdelávacie centrum.

Práve z tohto dôvodu sa konalo 30.9.2014 v Kráľovskej sieni Zvolenského zámku stretnutie, v ktorom organizátori myšlienky predstavili samotný projekt a zisťovali od prítomných ich názor a postrehy na tento projekt položením štyroch otázok a následnou diskusiou.

V úvode projektový tím oboznámil prítomných, že táto lokalita nebola vyberaná náhodne, jej výhody spočívajú v tom, že sa nachádza v podstate v centre mesta, vo vlastníctve mesta a inšpiráciu našli v podobnom projekte z Banskej Bystrice.

Hlavná myšlienka organizátorov bola, aby to bolo niečo ako mestský park, prírodný amfiteáter a hlavne bezbariérové (myslené v kontexte rasy, národnosti atd.)

Gro diskusií pozostávalo z otázok a odpovedí na zásadné otázky, čo by tam nemalo hmatateľne chýbať, na akých princípoch by malo centrum fungovať a kto by mal na ňom participovať.

Medzi problémy, s ktorými treba počítať patrí  Územný plán mesta Zvolen, ktorý je vypracovaný na niekoľko rokov dopredu, či už sa jedná o IV. etapu rekonštrukcie Námestia SNP Zvolen (vid video) alebo o zámer mesta postaviť v Hlbinách parkovací dom a poprípade bytovku. Veľa rokov dozadu sa tam plánovalo postaviť  obchodný dom Tesco.

Viac o rekonštrukcii IV. etapy Námestia SNP Zvolen

Projekt ako taký je pekný, ale došlo aj na otázky, skadiaľ zobrať na to financie a kto by to mal financovať. V tomto majú jasno a túto vec objasnil Tomáš Kršňák, ktorý povedal, že je podstatné, aby pozemok dostali do dlhodobého nájmu a v takom prípade môže byť tento projekt financovaný cez granty.

V samotnom závere prebehlo zhrnutie toho, čo zaznelo v jednotlivých diskusiách a zároveň každý z prítomných dostal anketový lístok, ktorého vyplnenie pomôže v ďalšom napredovaní v projekte Hlbiny a posunie ho o krok vpred.

Už o nejaký čas sa dá očakávať aj vizualizácia tohto centra a na základe rozhovorov počas tohto prvého sedenia aj jeho detailnejšie kontúry.

Nakoľko nás táto téma do značnej miery zaujala budeme sa o ňu viac u organizátorov zaujímať a prinášať Vám viac informácií.

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri