• Pi. dec 1st, 2023

Kandidátka na primátorku Lenka Balkovičová: Svoju profesiu považujem ako perfektný základ!

Autor IMG_1979

okt 22, 2014 , ,
lenka-balkovicova-kandidatka-2014
Lenka Balkovičová. Foto: FB Lenka Balkovičová

Lenka Balkovičová, ekonómka a bývala riaditeľka daňového úradu vo Zvolene, momentálne zastáva funkciu poslankyne v mestskom zastupiteľstve Zvolen, kde pôsobí už druhé volebné obdobie, t. j. osem rokov. Od decembra tohto roku pôsobí aj v zastupiteľstve Banskobystrického samosprávneho kraja. Ako je známe, Balkovičová sa pred štyrmi rokmi pokúšala dostať na post primátorky Zvolena, avšak neúspešne. Tento rok ohlásila svoju opätovnú kandidatúru.

Ako hovorí, pred štyrmi rokmi si až tak neverila: „Atmosféra pred voľbami aj politické zázemie boli iné. Dnes sú ľudia zas naladení trošku ináč. Majú všetkého dosť a chceli by mať pokoj, kľud a cítiť komfort takého spokojného života. Takže je možné, že nakoniec budú pristupovať inak. Vtedy sa mi zdalo, že tá straníckosť bola veľmi vymedzená. Dnes si myslím, že politická strana v ich rozhodovaní vôbec nebude hrať rolu.“ Sama je nezávislou kandidátkou, pričom vidí pozitívum v tom, že sa môže slobodne rozhodnúť.

Opätovne kandidovať sa rozhodla po rozhovoroch s ľuďmi, pričom zistila ako sa im v našom meste žije, čo by chceli zmeniť a aké majú problémy. Sama si myslí, že sú to problémy, ktoré sa v meste dlhodobo neriešia či neriešia dostatočne rýchlo. Avšak, ako tvrdí, má chuť, čas a aj dosť energie na to, aby sa uchádzala o hlasy občanov a následne sa pokúsila dané ťažkosti aj vyriešiť. Pritom zdôrazňuje, že post primátora, ju v žiadnom prípade nemotivuje finančne. Svoju pozíciu opisuje nasledovne: „Asi nikto vo Zvolene neocení, že som len ekonómka. Každý čaká od primátora niečo viac. Čiže ja beriem moju profesiu ako perfektný základ na to, aby som mohla robiť ďalej, lebo si viem ustriehnuť veci, ktoré sa dnes veľa krát porušujú a nie sú celkom dobre.“

Balkovičová sa nazdáva, že ideálny primátor v podstate nejestvuje, pretože každá generácia, respektíve každý človek očakáva od primátora niečo iné. No podľa nej, by sa mal zaujímať o ľudí osobne, vedieť si ich vypočuť a následne mať dostatočný rozhľad na to, aby dokázal človeka usmerniť. Taktiež sa domnieva, že na usmernenie či pomoc niekedy stačí naozaj málo, pričom spomína a istú pani, ktorá si nevedela poradiť získať byt. Balkovičová jej povedala, kde na mestský úrad a za kým má ísť, pričom za určitých podmienok má šancu dostať nájomný byt. „A teraz hovorí, že som jej pomohla vybaviť byt,“ spomína ekonómka a so smiechom dodáva, „no ja vám môžem povedať, že byt som nikomu vybaviť nepomohla.“

Podľa nej by mal ideálny primátor taktiež v občanoch vzbudiť hrdosť na ich mesto, aby sa obyvatelia nesťahovali, no práve naopak, chceli tu zostať žiť a vychovávať svoje deti. To by malo v ľuďoch vzbudzovať podnet k tomu, aby sa za svoje mesto bili, boli nápomocní a nebáli sa skritizovať aj samotného primátora, ak niečo robí zle. „Toto musí fungovať. Nemôže to byť tak, že ja som pán… Myslím, že takýto by mal byť primátor. Prečo bol tak populárny pán Maňka ? Lebo si myslím, že on toto v sebe mal a ľuďom to dokázal,“ objasňuje kandidátka.

Medzi záležitosti, ktoré by riešila prioritne, patrí bezpečnosť na ulici či systém mestskej polície, s ktorým sama nie je celkom spokojná. „Nepáči sa mi, že je v noci v meste len jedna hliadka polície a pokiaľ sa niečo udeje, tak nestíha veci riešiť. Celý systém považujem za nie celkom dobrý a treba ho zmeniť. Nazvala by som to menej papúč, viac bezpečnosti…“ Ďalej je pre ňu podstatný tzv. komunikačný problém, a to nadviazanie užšieho vzťahu medzi občanmi a vedením obce. Domnieva sa totiž, že ľudia majú deficit pozornosti zo strany mesta: „Oni cítia potrebu mať takú maminu či ocina, ktorý ich vypočuje, možno im aj poradí či ukáže cestu, ako by sa dal ich problém riešiť. To im stačí na to, aby sa pohli vo svojom živote ďalej.“ Balkovičová často počúva, že vo Zvolene sa nič nedeje, no tak celkom s touto myšlienkou nesúhlasí. „Je potrebné nájsť si cestu k ľuďom a oživiť ten ich život, ktorí si oni osvoja a nie to, čo si ja myslím, že je pre nich najlepšie,“ vysvetľuje. Taktiež by zo Zvolena chcela urobiť mesto, ktoré by lákalo návštevníkov z iných obcí, pričom sa domnieva, že by sa to dalo realizovať v krátkom časovom horizonte. Pre ňu osobne sú všeobecne podstatné projekty, ktoré pomôžu nie len jednému človeku, ale sú osožné pre viacerých ľudí.

Toto volebné obdobie sa Lenka Balkovičová už o post mestskej poslankyne neuchádza. A v prípade úspechu v primátorských voľbách sľúbila, že sa vzdá aj svojho terajšieho mandátu poslankyne Banskobystrického samosprávneho kraja. Priznáva totiž: „Veľmi som sa venovala poslaneckej práci v meste a zistila som, že ma neskutočne časovo vyčerpáva ešte ďalšia funkcia. Keď si chcem všetko naštudovať, byť v obraze a rozhodnúť sa správne, tak to vyžaduje toľko času, že podľa môjho názoru, sa to poctivo urobiť nedá. Takže, ak sa mestu budem venovať, tak na plný úväzok.“

O tom, kto si sadne do primátorského kresla na najbližšie štyri roky, sa rozhodne 15. novembra pri komunálnych voľbách. Ďalším kandidátom je náš súčasný primátor Miroslav Kusein a úspešný bývalý kriminalista Matej Snopko.

Článok: © Nicole Regecová. Foto: FB Lenka Balkovičová

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri