• Po. feb 6th, 2023

Už aj Jozef Urban sa dočkal svojho pamätníka

ByIMG_1979

nov 22, 2014 ,
pamatnik-jozefa-urbana-2
Pamätná tabuľa venovaná Jozefovi Urbanovi. Foto: ZV-podujatia

„Budem mať epitaf: Bol tu rád, šibalo mu, pamäť je pustý dom, tak pokoj tomu domu.“

Tento text je epitafom na novej pamätnej tabuli, ktorá bola slávnostne odhalená v Parku Ľudovíta Štúra a je venovaná Jozefovi Urbanovi, ktorý keby žil, tak 29. novembra tohto roku by oslávil svoje okrúhle 50-tiny. Uvedený epitaf si sformuloval samotný básnik.

Na slávnostnom odhalení sa zúčastnilo veľké množstvo ľudí, ktorí si prišli takto uctiť jeho pamiatku.

Jozef Urban bol známy básnik, textár, publicista. Večný rebel, enfant terrible, prorok bohémov. Nežný, zúrivý, svoj. Človek, ktorý predčasne odišiel, ale ktorého slová znejú dodnes. Osobnosť, ktorú je dôležité si pripomenúť. Osobnosť, ktorá je navždy spätá aj s mestom Zvolen. Narodil sa v Košiciach, rozmach zažil v Bratislave, najspokojnejšie roky však boli práve tie vo Zvolene, kde žil niekoľko rokov až do tragickej autohavárie, ktorá vo veku 34 preťala niť jeho života a tvorby.

Počas slávnostného aktu so svojimi príhovormi vystúpili blízki priatelia Jozefa Urbana a to Ondrej Kalamár a po ňom Juraj Kuniak, ktorí takto priblížili jeho osobnosť.

Ondrej Kalamár

Juraj Kuniak

Jozefovi Urbanovi je venované aj divadelné predstavenie Svet (podľa) Urbana, ktoré napísala Uršula Ferenčuková, dramaturgička Divadla Jozefa Gregora Tajovského pod režijným vedením Richarda Sanitru. A práve tu herci a herečky divadla Barbora Špániková, Vladena Škorvagová, Daniel Výrostek a Ondřej Daniš predviedli ukážky z tohto predstavenia.

Slávnostného odhalenia pamätníka sa ujali azda tie najpovolanejšie a to Urbanova manželka spolu s dcérou Kristínou. Počas aktu začali spievať herci skladbu z pera autora „Vráť trochu lásky medzi nás“ a počas nej veľká časť prítomných položila horiacu sviečku k jeho pamätníku.

Slávnostné odhalenie

O pamätníku

Návrh Rotary klub Zvolen odôvodnil nasledovne:

Ing. Jozef Urban, ktorý patrí medzi najlepších slovenských básnikov konca 20. storočia, by sa bol dožil 29. novembra 2014 50 rokov. Jeho život však tragicky vyhasol 28. apríla 1999. Viac rokov žil v našom meste, kde je aj pochovaný. Rotary klub vo Zvolene sa rozhodol iniciovať vybudovanie pamätnej tabule tomuto významnému básnikovi. Výročie jeho úmrtia by sme chceli pripomenúť všetkým občanom nielen nášho mesta, ale milovníkom poézie z celého Slovenska vybudovaním pamätnej tabule Jozefa Urbana v Parku Ľudovíta Štúra.

Viac informácií nájdete aj v tomto článku

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri