• Ut. feb 7th, 2023

Rytier viceprimátorom Zvolena

ByIMG_1979

feb 24, 2015 ,
jaroslav-stehlik
Ing. Jaroslav Stehlík. Foto: ZV-podujatia

Nové vedenie mesta sa pomaly, ale isto udomácňuje na mestskom úrade. Po napínavých komunálnych voľbách sa pozornosť z novozvolenej primátorky Lenky Balkovičovej upriamila na ďalšiu, dovtedy neznámu, osobu – nového viceprimátora. Svojho zástupcu je primátor povinný vyhlásiť do 60 dní od zloženia sľubu, pričom to musí byť poslanec mestského zastupiteľstva. Naša primátorka tak urobila, no pre mnohých, ktorí sledovali predvolebné kampane, to nebolo vôbec prekvapenie. Viceprimátorom Zvolena sa stal, podporovateľ Lenky Balkovičovej, Jaroslav Stehlík. Tá ho zvolila, pretože je presvedčená, že dokáže organizovať výborné podujatia a je dostatočne kompetentný na to, aby oživil kultúrny a spoločenský život v meste.

„Je to nový pocit, pretože som bol spájaný skôr s vlastným podnikaním, ako so zastávaním verejnej funkcie,“ myslí si Stehlík, napriek tomu, že poslancom mestského zastupiteľstva bol už tri volebné obdobia, čo je preňho neporovnateľné s funkciou zástupcu primátora. Teraz je rozhodnutý sa naplno venovať jeho novému mandátu: „Osobne sa svojmu podnikaniu už nevenujem a mám v pláne ho úplne pozastaviť. Ja sa chcem plne venovať len práci na meste. Vnímam to ako veľkú výzvu.“

Najväčšou vášňou nového viceprimátora je Pustý hrad, kde dokonca figuruje aj ako rytier. Zastupuje totiž post podpredsedu občianskeho združenia – Priaznivci Pustého hradu Zvolen, ktoré organizuje kultúrno – spoločenské podujatia propagujúce tento historický skvost. No posledné roky sa združenie zaoberá hlavne tým, aby hradu finančne pomohlo a oživilo ho ako turistickú atrakciu. Najznámejším problémom Pustého hradu je chatka, ktorá sa mala zbúrať, avšak stále stojí: „Chatka urobila veľkú reklamu, pretože akákoľvek téma omieľaná v médiách je istým spôsobom reklama. Pevne verím, že zvíťazí zdravý rozum a nájdeme nejaké vhodné riešenie. Nebol by som rád, keby sa toto zariadenie muselo odstrániť.“ Naopak, čo Stehlíka teší, je projekt Barborská cesta, ktorá spája banské mestá. Tento okruh obcí môžete prejsť pešo v priebehu 9 dní či na bicykli v kratšej dobe. Naše mesto síce nie je typické banské, ale nedalo sa obísť a tak jedna zo zastávok bude práve Pustý hrad.

Od nástupu do funkcie prijíma primátorka aj jej zástupca kvantum návštev. „Baví ma práca s ľuďmi. Občania chodia sami s rôznymi témami, ale najviac sa týkajú nezamestnanosti,“ tvrdí Stehlík. Naznačuje aj to, že niektorí z nich by sa radi zamestnali práve na mestskom úrade a tak o sebe dávajú vedieť. No, ako hovorí, nie je to možné: „Na úrade zrejme po personálno – organizačnom audite k nejakým zmenám dôjde , ale nie až takým, že sa tu začne plošne vyhadzovať. To určite nie…“ Celkové fungovanie úradu hodnotí pozitívne, aj keď si je vedomý, že človek z vonku to vidí skôr ako prezamestnanosť a byrokraciu.

„Tých tém, čo som si zobral za svoje, aby sa za tie štyri roky spravili je pomerne veľa,“ uznáva, „hlavne rozvoj mesta a kultúry, čistota, využívanie ľudí v rámci verejnoprospešných prác či poprípade čerpanie eurofondov.“ Obzvlášť dôležité je preňho budovanie značky mesta, tzv. branding. Ide o to, aby si ľudia Zvolen spájali s jeho vlastnou „značkou“, ktorou môže byť prakticky hocičo – osoba, pamiatka či vec. „Aj v rámci predvolebnej kampane nám veľmi dobre vychádzal Štúr. Stále nie je stopercentne dokázané, že tu bol, ale keďže zastupoval Zvolen na Uhorskom sneme, je s mestom spätý a javí sa ako najväčšia osobnosť,“ vysvetľuje Stehlík. Naše mesto ďalej podľa prieskumov charakterizuje Zvolenský zámok, Pustý hrad či lesníctvo. „Musíme si veľmi ostro povedať, čo bude pre Zvolen najlepšie,“ dodáva. Pokiaľ sa vedenie rozhodne ísť cestou Ľudovíta Štúra, bude sa mesto snažiť dostávať ho do povedomia aj v rámci svojich podujatí. No už v kampani sa Stehlík stretol so staršími ľuďmi, ktorí takéto využitie národovca berú za dehonestovanie jeho osobnosti. „Aj keď sa niekto pohoršuje, tak už si to všimol. Netreba to brať puritánsky, ale maximálne to využiť,“ myslí si viceprimátor.

Nové vedenie mesta by rado pripravilo zásobník projektov pre operačné programy 2014-2015, a chce tak využiť v čo najväčšej miere mimorozpočtové financovanie. Momentálne sa doťahujú projekty, ktoré pripravilo ešte bývalé vedenie. Tie súvisia s už vyhlásenými výzvami na financovanie projektov: „Mali by sme byť úspešní, čo sa týka čerpanie finančných prostriedkov z Regionálneho operačného programu kultúra, kde ideálne spadá Pustý hrad a aj Stará radnica.“ Stehlík je presvedčený, že Zvolen je v dobrej finančnej kondícii, a to vďaka bývalým primátorom a ich zastupiteľstvám. Osobne ho mrzí fakt, že nebolo možné podať projekt, ktorý by financoval rekonštrukciu vojenských cintorínov. „Ťažko povedať, čia to bola chyba. Zbavili by sme sa bremena, ktoré nás asi bude čakať, ak budeme musieť opravovať tie cintoríny z vlastných peňazí,“ konštatuje.

Nový viceprimátor strach z mandátu nemá: „Obavy by sme nemali mať, keď už sme do toho išli. Viete, nikto vás do tejto funkcie nasilu nedáva. Ja mám chuť robiť, podieľať sa na výkone a keby som sa bál, tak by som to nezobral.“ Jeho hlavným cieľom je, aby po štyroch rokoch práce bol výsledok očividný: „Keď si ľudia povedia, aha, toto za nimi vidno, to je konkrétne ich zásluhou. A v následných voľbách to zhodnotia.“ Stehlík si plne uvedomuje aj to, že je mnoho občanov, ktorí nie sú šťastní z toho, ako komunálne voľby 2014 dopadli. „Aj keď volili niekoho iného, naša robota by ich mala presvedčiť, že mesto ide dobrým smerom. Keď sa toto podarí, tak to bude geniálne.“

Galéria

Článok: © Nicole Regecová. Foto: ZV-podujatia