• Ut. nov 28th, 2023

DJGT spomínalo na Ľudovíta Štúra

ludovit-stur-vystava-djgt-4
Výstava v divadle. Foto: ZV-podujatia

V znamení Štúra sa nesie rok 2015, nakoľko tento rok si pripomíname 200. výročie jeho narodenia a aj práve preto sa nielen v meste Zvolen bude konať hneď niekoľko podujatí, priamo venovaných tomuto výročiu.

Prvé – divadelné podujatie si pripravilo zvolenské DJGT. 10.4.2015 odpremiérovalo svoju najnovšiu inscenáciu, venovanú práve najdôležitejším životným etapám Ľudovíta Štúra pod názvom Orol tatranský.

V rámci tejto príležitosti bolo pripravené v priestoroch divadla prekvapenie pre hostí v podobe výstavy autentických artefaktov zo štúrovského obdobia, ktorú pripravilo Občianske spoločenstvo Štúrov Zvolen v spolupráci s Domom Matice slovenskej Lučenec, majiteľkou zbierky pani Galádovou a výtvarníkmi zo ZUŠ PHS.

Táto minivýstava bude prístupná všetkým návštevníkom divadla aj počas Národných osláv a Galavečera, ktorý bude v Divadle 18. 4. 2015 o 17.00 hod.

Vráťme sa však k premiére autorskej inscenácie Orol tatranský, ktorej scenár nechalo divadlo na príležitosť 200. výročia známym hercom, divadelným pedagógom a znalcom Štúrovho života a diela. Juraj Sarvaš je zároveň aj režisérom a dramaturgom inscenácie je Ján Chalupka.

V hereckých roliach účinkovali Marek Rozkoš (Ľudovít Štúr), Veronika Čepeová (Adela Ostrolúcka), Daniel Výrostek (Jozef Miloslav Hurban), Juraj Sarvaš (doktor Mayer), Dominika Výrostek Misárová (Mária Pospíšilová), Štefan Šafárik (gróf Zay), Michal Ďuriš (Mikuláš Ostrolúcky), Svetlana Sarvašová (Alžbeta Ostrolúcka), Matej Kováčik (Lajos Kossuth) a Mária Olejníková (Vesna).

Jedným z východísk inscenácie je fakt, že Ľudovít Štúr bol vyslancom za mesto Zvolen v uhorskom sneme, kde bojoval za národné práva a uznanie slovenskej reči. Okrem zlomových súkromných a historických okamihov (vo Zvolene, Hradci Králové, Bratislave), ktoré sa v Štúrovom živote výrazne prelínali, štruktúru hry dopĺňajú originálne ukážky z dobovej literatúry a štúrovské básne v podobe songov.

Toto predstavenie Orol tatranský vrelo doporučujeme.

Foto

Článok a foto: Ján Števonka.