• Ne. okt 1st, 2023

Duálne spojenie poľskej maliarky nájdete v Galérii na Tehelnej

Autor IMG_1979

feb 6, 2016 , ,
svorova-klement
Sylwia Svorová Pawelkowicz vedla Jozefa Klementa. Foto: ZV-podujatia.

Súzvuk v duálnosti alebo duálnosť v súzvuku, alebo  spojenie dvoch v jedno – aj o tom je novootvorená výstava malieb poľskej maliarky.

Túto v poradí už 74. výstavu otváral za Galériu na Tehelnej Jozef Klement a aj tentokrát ako hudobný hosť vystúpila ako vždy s úsmevom na tvári Terézia Králiková, ktorá zaspievala známu skladbu Čerešne.

Kurátorský výklad si pripravila pani Beata Nemcová, ktorá v úvode ozrejmila, že výstavná púť Slovenskom autorky Sylwie Svorovej Pawelkowicz začala takmer pred rokom v Banskej Štiavnici, bola však  iného charakteru. Do tohto výstavného priestoru doniesla obrazy na prezentáciu z miesta jej blízkeho.

Samotná výstava nesie názov Numerus dualis,  čo sa dá chápať v prenesenom slova zmysle ako spojenie alebo ak chcete súžitie v páre, čo si sama autorka zobrala doslova k srdcu a už teraz je z  nej čerstvá mladomanželka.

Práve tento súzvuk dvoch pretavila aj do diel, ktoré sa tu nachádzajú a práve obraz dvoch šálok je  symbolom, že človek niekoho má, že tá druhá bytosť mu je blízka, pretože sa s ňou môže stretnúť nielen na raňajkách, ale sú to aj chvíle, ktoré sú príjemné, či už na káve alebo pri čomkoľvek inom. Táto duálnosť vychádza aj z jej profesnej činnosti, nakoľko sa venuje vede a krásne to snúbi do tejto harmónie s umením, duálnosť v takej tej slobodnej ženskej bytosti a zároveň manželky, ktorá až taká slobodná už nie je a musí naplniť aj rodinné plány. A toto všetko je zobrazené v týchto maľbách.

Samotná autorka povedala na margo svojich diel, že sme všetci samostatní, ale vždycky je niekto niekde, kto myslí na nás a to je to tá druhá osoba a to nemusí byť manžel,  ale môže to byť aj kamarát.

Sylwia Svorová Pawelkowicz

Sylwia Pawełkowicz sa narodila v roku 1977 vo Varšave. Absolvovala s vyznamenaním fakultu konzervácie a reštaurovania umeleckých diel Akadémie výtvarných umení (dodatok k diplomu dokončený v maliarskom ateliéri profesora Zygmunta Magnera Fakulty Fakulty výtvarných umení). Žije a pracuje v Prahe a vo Varšave.

Na záver ešte tradične doplníme, že výstava bude otvorená do 3.3.2016 a pozrieť si ju môžete v pracovných dňoch od 8:00 do 17:30 a v sobotu od 9:00 do 11:45.

Video

Fotografie

Článok, foto a video: J. Števonka.