• Ut. jún 6th, 2023

Orol Tatranský pritiahol v rámci Dňa divadiel ľudí do divadla

chalupka-sarvas
Ján Chalúpka a Juraj Sarvaš. Foto: ZV-podujatia.

Fantastický program pritiahol v rámci Medzinárodného dňa divadiel do kultúrneho domu množstvo záujemcov, ktorí mali možnosť dozvedieť sa aj niečo málo zo zákulisia.

Tretím mesiacom v kalendárnom roku je marec a tento mesiac je tak trochu viac výnimočný ako tie ostatné. V marci sa totiž oslavuje Deň vody, je mesiacom kníh a patrí mu aj Medzinárodný deň divadiel, ktorému sa teraz budeme venovať.

Svetový deň divadla bol vyhlásený v roku 1961 Medzinárodným divadelným inštitútom (ITI) a oslavuje sa od roku 1962 a pripadá na 27. marec a práve v tento deň sa organizujú mnohé národné a medzinárodné divadelné akcie, zamerané na propagáciu divadelného umenia.

V stredu 30-teho si Zvolenské divadlo Jozefa Gregora Tajovského opäť a už po 12-ty raz pripravilo pre svojich divákov bohatý program, ktorý  pritiahol množstvo ľudí, zaplnili celú divadelnú sálu a len ťažko sa im odchádzalo domov.

Kto už bol aspoň na jednom Dni divadla vie, že sa v úvode číta posolstvo k tomuto dňu, následne  zahrajú herci divadla jednu zo svojich inscenácií a na záver sa koná beseda s hercami. Tento rok sa konalo aj  jedno prekvapenie, ktoré sa nachádza priamo v spodnom foajé a to prednedávnom nainštalovaná výstava pod názvom Divadelná tvár Ľudovíta Štúra.

Ako už iste teraz tušíte, program v divadelnej sále sa niesol v duchu Ľudovíta Štúra v podobe autorskej inscenácie Orol tatranský, ktorej scenár nechalo divadlo pri  príležitosti 200. výročia známym hercom, divadelným pedagógom, znalcom Štúrovho života a dielu Juraja Sarvaša a inscenácia bola odpremierovaná na doskách divadla v apríli minulého roka.

Pred inscenáciou prečítal predstaviteľ zvolenského Štúra herec Marek Rozkoš  Posolstvo k Medzinárodnému dňu divadla. Každý rok ho píše iná svetová osobnosť , v tomto roku je to ruský režisér a pedagóg Anatolij Vasiliev.

Posolstvo ku Dňu divadiel

Následovala samotná inscenácia Orol Tatranský, v ktorej si zahrali  herci – Marek Rozkoš (Ľudovít Štúr), Daniel Výrostek (Jozef Miloslav Hurban), Juraj Sarvaš, a.h. (Doktor Mayer), Katarína Čudejková (Mária Pospíšilová), Vladimír Rohoň (Gróf Zay), Veronika Čepeová, posl. AU BB (Adela Ostrolúcka), Michal Ďuriš (Mikuláš Ostrolúcky), Svetlana Sarvašová (Alžbeta Ostrolúcka), Matej Kováčik, posl. AU BB (Lajos Kossuth) a Mária Olejníková, a.h. (Vesna)

Ako to zvyčajne v tento slávnostný deň býva, aj tentoraz sa konala po predstavení beseda s účinkujúcimi tejto inscenácie a samozrejme nechýbal dramaturg Ján Chalúpka, ktorý túto časť moderoval a ktorému najviac sekundoval Juraj Sarvaš. Veľakrát sa zdalo, že dokonca sám prebral iniciatívu, nakoľko sa mu slová len tak sypali z úst.

Záverečná beseda

Diváci mali vskutku veľa zaujímavých otázok, na ktoré hľadali odpovede a veru dalo sa dozvedieť veľa zaujímavých informácií, ale čo Vám budem prezrádzať. Ak máte záujem sa to dozvedieť, môžete si pozrieť priložené video, v ktorom nájdete aspoň časť toho, o čom sa debatovalo, konkrétne prvých 25 minút, viac už ostane tajomstvom.

Fotografie

Článok, foto a video: J. Števonka.