Na zámku sa budú odhaľovať tajomstvá obrazu Francisca Barreru

jeden-obraz-tri-pohlady-2016-plagat –ilu

.

TS: Jeden obraz – tri pohľady. Zvolenský zámok - Zvolenský zámok, 27. apríl 2016 / 18.00  V roku 2016 sme pre vás pripravili sériu prednášok, ktoré budú približovať vybranú problematiku z oblasti histórie umenia a kultúry, z troch pohľadov. V stredu 27. apríla 2016 o 18.00, by sme si Vás dovolili pozvať na podujatie Jeden obraz tri pohľady, na ktorom sa pozrieme na obraz Francisca Barreru – Alegória mesiaca máj pohľadmi troch odborníkov.

Prírodopisný záujem bezprostredne ovplyvnili aj výtvarné stvárnenia prírody. Sprítomnením rastlín v obrazoch sa maliarom otvárala príležitosť interpretovať atribúty morálnych či filozofických postojov, ako aj samotnú identifikáciu spodobeného výjavu. Obraz Alegória mesiaca máj pohľadom historičky umenia, botanika a dominikána.

 Vladimír Ježovič / botanik Arborétum Borova Hora / nám bližšie predstaví flóru na obraze. Zameria sa na ovocie, z ktorého sú nápadné napríklad citróny či marhule, zeleninu a podrobnejšie sa bude venovať kvetinám a formálnej záhrade, ktorá je súčasťou obrazu.

 Zuzana Ludiková / historička umenia SNG / sa zameria na maľované kvetinové zátišia, ktoré boli populárne predovšetkým v barokovom období. Ich výpravnú nádheru, obsah i skrytý význam bol adresovaný vzdelanej spoločnosti, zdôrazňujúc tým blahobyt a kultivovanosť i množstvo ďalších aspektov z jej každodenného života. Prostredníctvom kvetín uvili do vencov umelci pomyselne svetadiely či tie najsmelšie predstavy o univerze.

 Bernard Jozef Meliš / historik, dominikán / výklad predstaví refektár ako miesto stravovania a duchovného rastu. Priblíži vývoj rozmiestnenia kláštorných miestností a pozíciu refektára medzi nimi. V poslednej časti nazrieme do refektára v súčasnosti.

Pripravujeme: Noc múzeí a galérií 2016 / 21. máj 2016  

jeden-obraz-tri-pohlady-2016-plagat

TSPaedDr. Mária Ťavodová galerijná pedagogička

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.