Medailová žatva KVŠ Careta na M SR v B. Bystrici

michalcakova-palkova-minacova-1

800 m PP ženy 1. miesto Michalčáková, 2. Pálková, 3.miesto Mináčová (všetky Careta)

Na záver jarnej časti sezóny plutvových plavcov na Slovensku tradične čakajú dvojdňové Majstrovstvá Slovenskej republiky Zväzu plutvového plávania Slovenska v PP RP a BF (PP –plávanie s monoplutvou, RP – rýchlostné plávanie pod hladinou, BF – plávanie s klasickými plutvami). Tento rok sa toto vrcholné podujatie uskutočnilo v dňoch 4. - 5. 6. 2016  na banskobystrickej plavárni.

Za KVŠ Careta Zvolen bojovalo o cenné kovy a osobné maximá spolu v 10 disciplínach  34 pretekárov vo všetkých vekových kategóriách.V najmladšej vekovej kategórii EO (do 9 rokov) si Lea Kminiaková vyplávala kompletnú sadu medailí: zlato za 100 m BF, striebro za 200 BF a bronz za 50 m BF. Medzi chlapcami uspel Alexander Sivek na trati 50 m BF, keď obsadil 3. miesto.

Vo vekovej kategórii E (10 –11 rokov) exceloval Jakub Hraško, keď dokázal päťkrát zvíťaziť (50 m PP, 100 m PP, 200 m PP, 400 m PP, 100 m BF) a raz obsadil 3. miesto (50 m BF). Darilo sa aj Nicolasovi Matejovi, ktorý si v bystrickom bazéne doplával po striebornú medailu za 50 m PP a po bronzovú na 200 m PP. Z dievčat Bianka Bieliková získala v disciplíne 50 m BF 3. miesto.

Najsilnejšia konkurencia sa zišla v kategórii D (12 –13 rokov). Vynikajúce výkony podala Victoria Mináčová, ktorá si vybojovala dve prvé miesta za 100 m RP a 800 m PP. Navyše na trati 800 m PP celkovo medzi ženami obsadila výborným časom 3. miesto, čím sa stala v tejto disciplíne druhou vicemajsterkou SR. K tomu pridala ešte štyrikrát druhé miesto (50 m BF, 200 m BF, 200 m PP, 400 m PP). Rovnako dve zlaté medaily si v bystrickom bazéne vyplávala Hana Vasilová  za 50 m BF a 100 m BF. V disciplíne   100 m RP obsadila 2. miesto a 3. miesta získala za 200 m BF a 100 m PP. Ľubomíra Sopková si odnášala tri strieborné (50 m PP, 100 m PP, 800 m PP) a tri bronzové (50 m BF, 200 m PP, 400 m PP)   medaily. Z jedného bronzu sa tešila i Elisabeth Hatiarová za 50 m PP. Z chlapcov v tejto kategórii dominoval Dominik Matej, ktorý získal až 5 prvých miest za 50 m PP, 100 m RP, 50 m BF, 100 m BF a 200 m BF. Silvester Sivek uspel dvakrát, keď si vyplával dve 3. miesta (100 m PP, 100 m RP). Svoju prvú medailu získal i Samuel Táry v disciplíne 100 m BF za 3. miesto.

V  kategórii C (14 – 15 rokov) výborné majstrovstvá odplávala Miroslava Liptáková, ktorá vo všetkých svojich disciplínach dokázala triumfovať. Šesť zlatých kovov získala za 50 m BF, 200 m BF, 200 m PP, 400 m PP, 800 m PP. Na trati 100 m RP celkovo medzi ženami obsadila 3. miesto, za čo jej patrí titul druhej vicemajsterky SR. Medzi chlapcami si po 2 zlaté medaily v Bystrici doplával Michal Vasil, a to v disciplínach 100 m RP a 400 m PP. Zároveň sa na týchto tratiach umiestnil v absolútnom poradí medzi mužmi na 3. mieste, čo mu dvakrát  vynieslo titul druhý vicemajster SR. Na tratiach 800 m PP a 200 m PP pridal do svojej medailovej zbierky dve strieborné medaily. Úspešný bol aj Šimon Tóth so štyrmi medailami: dve striebra vyplával v šprintoch na 50 m PP a 50 m RP a dve bronzové medaily získal za 100 m PP a 100 m RP. Medailovú zbierku careťákov doplnil v tejto kategórii Daniel Michalčák, ktorý bral dvakrát bronz za 200 m PP a 800 m PP.

Barbora Pálková sa presadila vo vekovej  kategórii B, keď v disciplíne 800 m PP medzi svojimi rovesníčkami zvíťazila a celkovo medzi ženami bez rozdielu kategórií bola prvá vicemajsterka SR. Uspela aj v disciplíne 200 m BF, keď obsadila 2. miesto a medzi ženami skončila na 3. mieste ako druhá vicemajsterka SR. Na 400 m PP pridala 2. miesto. Na tejto trati si Terézia Hanzelová  doplávala po bronz. Z chlapcov Caretu v tejto kategórii reprezentoval len Adrián Lacko, ktorý bol trikrát tretí (50 m BF, 100 m BF, 200, BF), pričom na 100 m BF medzi mužmi celkovo získal 3. miesto a titul druhého vicemajstra SR.

Tri zlaté medaily vo svojej kategórii A si za disciplíny 100 m RP, 400 m PP a 800 m PP  vybojovala Gabriela Michalčáková. Za vytrvalostnú trať 800 m PP jej navyše patrí titul majsterky SR a za 400 m PP titul prvej vicemajsterky SR. V “áčku” získala medaily aj Lucia Zelinová: dve strieborné (100 m RP, 50 m PP)  a dve bronzové (50 m BF, 100 m BF).

Na záver každého dňa sa pretekári postavili na štart v štafetách. Uspeli v nich aj kvartetá z KVŠ Careta. Celkovo medzi ženami bez rozdielu kategórií štafeta A v zložení Michalčáková, Pálková, Liptáková, Mináčová na trati 4 x 200 m PP a 4 x 100 m PP obsadili vynikajúce 2. miesto. V absolútnom hodnotení medzi mužmi si na 4 x 200 m PP i 4 x 100 m PP po 3. miesto doplávala štafeta muži B v zložení Tóth, Vasil, Lacko, Kminiak.

Celkovo na stupne víťazov vystúpilo 21 pretekárov KVŠ Careta, pričom spolu získali 27 zlatých, 21 strieborných  a 17 bronzových medailí vo svojich kategóriách. Zároveň v absolútnom poradí Gabriela Michalčáková získala titul majsterky SR. Titulom prvého vicemajstra SR sa môže pochváliť opäť G. Michalčáková a B. Pálková. Titul druhý vicemajster SR si vyplávali: M. Vasil (dvakrát), V. Mináčová, M. Liptáková, B. Pálková a A. Lacko.

Všetci plavci si za svoje výkony zaslúžia pochvalu: tí, ktorí získali v slovenskej konkurencii medailu, tí, ktorí prekonali svoje osobné maximá i tí, ktorí prišli zbierať svoje prvé skúsenosti na takýchto veľkých pretekoch.