• Ne. jún 4th, 2023

Letecké dni SIAF 2016 v znamení temperamentu i Diablov

ByIMG_1979

júl 19, 2016 ,
siaf-2014-31
Foto: ilustračné. Foto: ZV-podujatia

TS: Medzinárodné letecké dni Slovak International Air Fest (SIAF) 2016, najväčšia letecká udalosť roka, sa uskutočnia v posledný prázdninový víkend od 27. do 28. augusta 2016 na Leteckej základni Sliač. Na podujatí, ktoré sa bude konať pri príležitosti výročia Slovenského národného povstania a predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie, prisľúbilo účasť 50 účastníkov z 13 krajín ako aj špičkové akrobatické letecké skupiny Patrulla Aguila zo Španielska a belgickí Červení diabli.

Na najväčšej leteckej šou na Slovensku budú mať diváci možnosť vidieť sólové aj skupinové akrobaticke vystúpenia vojenských aj civilných pilotov z 13 krajín Európy a NATO, a na letovej a statickej ukážke spolu viac ako stovku lietadiel. Ťahákom piateho ročníka SIAF bude bezpochyby vystúpenie stíhačiek rodiny Mikojan Gurjevič (MiG-15, MiG-21 a MiG-29) ako aj Su 27 ukrajinského letectva či americký bombardér B-52. Podujatie s bohatým sprievodným programom organizuje Slovenská letecká agentúra v spolupráci s hlavným programovým partnerom Ministerstvom obrany SR.

V predvečer leteckých dní, 26. augusta, budú v Banskej Bystrici už tretíkrát ocenené najvýznamnejšie osobnosti, projekty, spoločnosti a inštitúcie slovenského letectva vrámci vyhlásenia víťazov ankety Zlaté krídla – Národná cena letectva Slovenskej republiky za rok 2015. Záver leteckých dní bude patriť cene za najlepšiu letovú ukážku – Best Display Smik Trophy 2016.

“Lietanie je úžasný zážitok a ja sa veľmi teším, že prostredníctvom leteckých dní SIAF 2016 môžu na Letisku Sliač už tradične zážitkovať spolu všetci profesionáli, amatéri, priaznivci, skrátka nadšenci letectva. Anketa Zlaté krídla ukázala, že má zmysel podporovať pekné projekty a šikovných ľudí v slovenskom letectve a moja vďaka preto patrí všetkým, pre ktorých je lietanie srdcovou záležitosťou,” povedal Hubert Štoksa, riaditeľ Medzinárodných leteckých dní SIAF 2016.

Návštevníci si môžu zakúpiť lístky za zvýhodnené ceny na predpredaj.zoznam.sk alebo za 13 EUR pre dospelých a 6 EUR pre deti, dôchodcov, ZŤP na jeden deň priamo na mieste.

***O medzinárodných leteckých dňoch SIAF***

Medzinárodné letecké dni Slovak International Air Fest (SIAF) sú najväčším leteckým podujatím na Slovensku s návštevnosťou viac ako 100 tisíc divákov a ukážkou viac ako 100 lietadiel na zemi a vo vzduchu. Letisko bude otvorené pre divákov v obidva dni od 8:00 do 18:00, s programom od 10:00 do 16:00. Už šiesty ročník SIAF organizuje Slovenská letecká agentúra v spolupráci s Ministerstvom obrany SR, Ministerstvom vnútra SR, Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, Múzeom SNP, Vojenským historickým ústavom, Leteckou základňou a Letiskom Sliač, mestami Banská Bystrica, Zvolen a Sliač. Kontak pre médiá Mgr. Tomáš Kika

TS: SIAF Foto: J. Števonka