Festival nielen pre seniorov

zvolenska-kapela-2015

Zvolenská kapela. Foto: ZV-podujatia.

TS: Do Zvolena prichádza nový festival. Uskutoční sa už túto nedeľu 4. septembra a ponesie netradičný názov - Zvolenská od-dychovka. Čo všetko ponúkne Zvolenčanom?

 Celý nedeľný program otvorí v súčasnosti veľmi aktívny Zvolenský big band, ktorého gro tvoria študenti a pedagógovia Hudobno-tanečného štúdia. Mladí ľudia prezlečení v kostýmoch prinesú to najlepšie z hudby dvadsiatych a tridsiatych rokov minulého storočia a možno aj niečo navyše. Spomedzi dychových hudieb z regiónu sa divákom predstaví DH Minciar z Kremnice, DH Sitňanka z Banskej Štiavnice a DH Považská Veselka z Plevníka Drieňového, všetko telesá, ktoré majú za sebou dlhú históriu pôsobenia na Slovensku. „S mnohými hudobníkmi sa poznáme z krajských prehliadok dychových hudieb v Kremnici, prípadne z celoslovenskej súťaže malých dychových hudieb v Lednických Rovniach.  S niektorými spolupracujeme ešte na užšej báze a v prípade potreby si navzájom ako hráči vypomáhame,“ hovorí spoluorganizátor a nositeľ myšlienky Martin Brhlík. Sám je spoluzakladateľom a kapelníkom Zvolenskej kapely. „Chceli sme Zvolenčanom okrem Zvolenskej kapely predstaviť aj ďalších umelcov a telesá a zároveň sme hľadali formát, ako to urobiť. Vychádzali sme aj z požiadaviek našich priaznivcov, ktorí by uvítali väčší priestor pre dychovú hudbu vo Zvolene,“ vysvetľuje Martin Brhlík.

Festival od-dychovka tak bude spojením príjemného oddychu s prezentáciou tohto, v súčasnosti okrajového žánru hudby. „Chceme ukázať, že dychové nástroje sa dajú použiť aj inak ako len v dychovom orchestri, preto na festivale zahrá napr. big band,“ vysvetľuje organizátor a ďalej prezrádza, „okrem tradičných melódií zaznejú aj netradičnejšie aranžmány.“ Martin Brhlík sa teší, že mesto o festival prejavilo záujem. „Pôvodný zámer bolo umiestniť festival na zámok, ale po dohode s mestom sa veľmi tešíme, že sme dostali priestor na zvolenskom námestí,“ vysvetľuje krátku históriu festivalu a zdôrazňuje, „zvolenské námestie je pre podobné podujatie ako stvorené.“

Dychovkári zo Zvolenskej kapely dúfajú, že si k festivalu cestu nájdu nielen seniori, ale aj mladšia generácia. Zo Zvolenskej od-dychovky by tak v meste mohla vzniknúť ďalšia tradícia.

zvolenska-oddycovka-2016-plagat

TS: Mgr. Eva Ježovičová, šéfredaktorka Zvolenských novín,  referent pre styk s verejnosťou Zvolen.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.