• Pi. dec 1st, 2023

Na počesť 110. výročia Gustáva Lehockého bola v LDM otvorená impozantná výstava

Mgr. Zora Myslivcová Foto: IMG_1979

Vo štvrtok 6.9.2018 bola slávnostnou vernisážou v LDM Zvolen otvorená nová, krátkodobá výstava, venovaná významnému zvolenskému rodákovi Gustávovi Lehockému.

Výstava vznikla pod autorskou taktovkou dcéry Gustáva Lehockého – Mgr. Zory Myslivcovej v spolupráci s múzeom, mestom Zvolen a Združením Borová hora, pod záštitou primátorky Lenky Balkovičovej.

Samotného otvorenia výstavy sa zúčastnilo množstvo ľudí, ktorí si nenechali ujsť túto jedinečnú príležitosť a okrem autorky tu bolo vidieť za LDM Zvolen vedúcu múzea Mgr. Ľubicu Miľanovú a prišla aj primátorka mesta Zvolen Ing. Lenka Balkovičová.

Po úvodných slovách oboch dám sa k slovu dostala aj pani Myslivcová, ktorá všetkých tu prítomných slovom previedla po jednotlivých paneloch a vitrínkach, ktoré sa tu nachádzajú a veru bola to veľká exkurzia, plná bohatých informácií.

Názov výstavy v sebe nesie celoživotné krédo, ktoré sprevádzalo Lehockého osvetovú činnosť vo všetkých jeho aktivitách. Návštevníci uvidia autentické predmety približujúce dielo a životný príbeh Gustáva Lehockého, množstvo fotografií a výber najdôležitejších artefaktov z jeho výskumného a pracovného života.

Gustáv Lehocký sa narodil v remeselníckej rodine 18. 8. 1908. Detstvo prežil v posledných rokoch monarchie, junácke roky počas vzniku Československej republiky. Vyštudoval na Štátnom koedukačnom ústave v Leviciach a pôsobil ako pedagóg vo Veľkej Slatine (dnes Zvolenskej Slatine) a Môťovej. Stál pri tvorbe prvej výstavy zvolenského Mestského múzea venovanej 700. výročiu mesta v roku 1944. Vytrvalo a obetavo pracoval ako učiteľ a v povojnovom období sa venoval obnove kultúrneho života mesta. Bol kronikárom mesta, regionálnym historiografom, externým pracovníkom Archeologického ústavu SAV v Nitre, lokálpatriotom, zberateľom a ochrancom kultúrneho dedičstva. Zomrel vo veku 81 rokov 12. 1. 1989.

Nebudem viac už prezrádzať, ale môžem rozhodne doporučiť na pozretie, nakoľko sa dozviete veľa zaujímavého o impozantnom životnom diele Gustáva Lehockého.

  • Autor výstavy: Mgr. Zora Myslivcová
  • Organizátori: LESY Slovenskej republiky, Lesnícke a drevárske múzeum mesto Zvolen
  • Združenie Borová hora
  • Trvanie výstavy: 6. 9. 2018 – 19. 10. 2018
  • Námestie SNP 22/33, Zvolen
  • pondelok – piatok 08:00 – 17:00 hod. Vstupné podľa platného cenníka

Fotografie – Gustáv Lehocký

Článok a foto: IMG_1979