Reklamy

Anna Franková – DENNÍK ANNY FRANKOVEJ

Unikátny príbeh dospievajúcej Anny prenesený zo stránok denníka na divadelnú scénu

anna-frankova-djgt-zvolen

Anna Franková. Foto : Peter Zbončák

TS: Denník Anny Frankovej sa veľmi rýchlo zaradil medzi najpútavejšie diela na tému holokaustu a druhej svetovej vojny. K nadčasovosti prispel výrazne aj fakt, že nejde o literárnu fikciu, ale o autentický, zázrakom zachovaný denník. Originálna nová dramatizácia Júlie Rázusovej tlmočí citlivý i humorný jazyk denníkových zápiskov do sviežeho javiskového diela blízkeho i dnešnej dobe.

Anna Franková mala trinásť rokov, keď si začala zapisovať svoje každodenné sny, túžby a tajomstvá. Sú podobné ako u dievčat na celom svete – Anna rozmýšľa o svojej povahe, o tom, čo ju núti viesť hádky s matkou, prečo ju stále porovnávajú so staršou sestrou, o dôvere k otcovi, o hlbokých očiach filmových hviezd aj o tom, ako môže chutiť prvý bozk. Len mimochodom spomína hlad, prísny denný režim, ostreľovanie, represie a zákony „Tretej ríše“. Anna si totiž píše denník počas druhej svetovej vojny a hoci sa necíti byť iná ako rovesníčky, s ktorými vyrastala, jej pôvod ju odsudzuje ako menejcennú.

V rokoch 1942 – 1944 nevyšla Anna ani raz z úkrytu, ktorý dvom židovským rodinám poskytli holandskí priatelia. Vo svojom denníku sa však vznáša na krídlach fantázie a v každej situácii vie nájsť krásu života. Jej denníkové zápisky náhle končia a my sa až z historických materiálov dozvedáme o jej konci v koncentračnom tábore. Anna Franková sa stala univerzálnym zosobnením optimizmu a sily mladého dievčaťa.

Divadelné stvárnenie v novej dramatizácii režisérky Júlie Rázusovej ponúka koncentrovanú umeleckú metaforu. Príbeh vzbudzuje mnohé filozofické otázky a témy na zamyslenie; akí by sme boli my v hraničných situáciách či ako by sa mohol vyvíjať život hrdinky v paralelnej realite. Silná výpoveď sa s ľahkosťou strieda s fantáziou, humorom i scénickými prekvapeniami. Inscenácia je určená pre všetky generácie, zvlášť ju však odporúčame pre študentov a rovesníkov Anny Frankovej.

Dramatizácia: Júlia Rázusová, dramaturgia: Uršuľa Ferenčuková, scéna a kostýmy: Diana Strauszová, scénická hudba: Lucia Chuťková, réžia: Júlia Rázusová

Účinkujú: Dominika Výrostek Misárová, Katarína Čudejková, Ondřej Daniš, Dana Karolová, Marek Rozkoš, Richard Sanitra, Jana Pilzová, Ján Marcinek

  • PREMIÉRA: 14. OKTÓBRA 2016 O 18.30,
  • prvá repríza: 15. októbra 2016 o 18.30

JÚLIA RÁZUSOVÁ patrí k silnej mladej režisérskej generácii. Je absolventkou VŠMU s medzinárodnými skúsenosťami. Je tiež spoluzakladateľkou a umeleckou šéfkou Prešovského národného divadla, ktoré je platformou pre otvorené formovania generačnej výpovede. Spolupracovala s Divadlom Astorka Korzo ´90, s DAB Nitra, s DAD Prešov, v SND Bratislava a jedna z jej nedávnych úspešných réžií je Albeeho hra Kto sa bojí Virginie Woolfovej v ŠD Košice. V DJGT zrealizovala projekt scénického čítania Šesť autorov hľadá postavy (2013) a aktuálne Denník Anny Frankovej (2016).

 Na margo témy Anny Frankovej povedala režisérka Júlia Rázusová:

„Súčasná volebne sa radikalizujúca Európa bola pre mňa impulzom k voľbe práve príbehu denníka Anny Frankovej z ponuky dramaturgie zvolenského divadla. Presvedčenie mladého dievčaťa, že ľudia sú napriek všetkým spoločensko-politickým okolnostiam 2.svetovej vojny vo svojom vnútri dobrí, je dráždivým a podnecujúcim ľudským faktorom pre súčasného Európana.“

dennik-anny-frankovej-2016-plagat

TS: Mgr.art. Uršuľa Ferenčuková dramaturgička DJGT Zvolen

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.