Olympiádu vo varení pirohov vyhrali Zelienkovci

Avšak zábava na námestí panovala počas celého nedeľného dňa

zelienkovci

Zelienkovci a prišiel aj Anton Bendik. Foto: ZV-podujatia

Rodinná športová olympiáda, varenie pirohov, šúľancov a šmirkasu, detský folklór, cyklo-aktivity a propagačný zápas.

Toto a ešte podstatne viac sa dalo do sýtosti zažiť na nedeľnom podujatí 9.10.2016 v rámci Regionálnych olympijských hier v meste Zvolen v priestore pri katolíckom kostole.

Organizačne celé podujatie zorganizovalo OZ Slovenský šport, mesto Zvolen, Zvolenské kultúrne centrum a počas ďalších aktivít svojim dielom prispeli aj ďalší partneri.

Všetko to po 9-tej odštartoval nultý ročník vo varení bryndzových pirohov. Nakoľko však na poslednú chvíľu zopár súťažných družstiev odrieklo účasť, túto súťaž absolvoval jediný tím a to niekoľkopočetné družstvo ochotníckych divadelníkov, dobre známych Zelienkovcov.

Medzitým, ako si títo pripravovali všetko potrebné (parák, cesto, atď) opodiaľ Oľga Luptáková zo združenia Tradičná chuť regiónov s jednou tetuškou sa najskôr pustili do prípravy bryndzovej nátierky, každému dobre známej pod názvom šmirkas (ovčia bryndza, maslo, cibuľa, paprika). Túto nátierku následne ochotne natierali na chlieb a dávali ochutnať ľuďom dve mladé dobrovoľníčky.

miesanie-smirkasu

Príprava šmirkasu. Foto: ZV-podujatia.

Ďalšou podstatnou aktivitou bola súbežne prebiehajúca športová olympiáda, ktorú organizačne zastrešovalo CVČ Domino a táto trvala až do záveru celej akcie, cca do 13-tej hodiny a mohli sa do nej zapojiť rodiny s deťmi a poprípade aj vyhrať nejakú cenu.

Celá partia Zelienkovcov po 10-tej makala už na plný plyn a nakoľko sa ľudia nielen po omši z kostola v hojnom počte na námestie zobrali, začala sa aj Detská škola varenia, počas ktorej deťúrence vyrábali tradičné makové šúľance.

Do tohto všetkého a počas celého podujatia v niekoľkých blokoch vystúpili na pódiu šikovní folkloristi z DFS Zornička a aj keď bolo sychravo, čoskoro aj zubaté slniečko sa ukázalo.

dfs-zornicka-53

Na podujatí zahrala a zaspieval DFS Zornička. Foto: ZV-podujatia.

Aby sa na niečo nezabudlo, treba pripomenúť, že v priestore námestia si bolo možné kúpiť čerstvé kravské mliečko z automatu a vedľa ešte kto mal chuť mal možnosť pomaškrtiť si na trdelníku.

Zelienkovci postupne ako sa dovarila jedna várka pirohov pracovali na ďalšej. Zároveň ich na koštovku rozdávali v rade stojacim ľudom a veru po chuťovej stránke boli fantastické a aj náš zvolenský víceprimátor Stehlík si pochutnával.

Na samotný záver, keď sa už aj z posledného cesta pirohy ľudom porozdávali prišlo k symbolickému odovzdaniu ceny pre víťaza tejto olympiády a pohár víťaza (ako inak) získali Zelienkovci.

zelienkovci-3

Trofej pre víťaza a to Zelienkovcov. Foto: ZV-podujatia.

Poobedný program

Po 14-tej odštartovali pri fontáne cyklo-preteky, ktoré zorganizovalo združenie Cyklo Zvolen a na druhej strane námestia začal v tom istom čase propagačný zápas na podporu náboru nových členov do týmov MFK Zvolen, kde si to rozdali na improvizovanom ihrisku mladí šarvanci.

K záveru tohto celodenného podujatia predviedli všetkým prítomným svoj um a talent deťúrence na bikrosových bicykloch z NovoCK TRIAL. Bolo až neskutočné sledovať, čo všetko chlapci dokážu nielen na dvoch kolesách, ale aj jednokolkách.

Na úplný záver všetci nádejní futbalisti dostali medaily za účasť.

Tak takto nejako prebehla nedeľa v meste Zvolen a nech sa páči pár fotografií k tomu.

Fotografie

Článok a foto: J. Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.