• Ne. feb 5th, 2023

XXVIII. Národný výstup na Pustý hrad príjemne prekvapil a predčil očakávania

Úvod podujatia pred Ľudovítom Štúrom. Foto: IMG_1979

Prvá septembrová sobota 5.9.2020 v znamení slnka a teplého letného počasia ponúkla v našom meste nielen Zvolenčanom hneď niekoľko podujatí a dve doslova top podujatia rovno na Pustom hrade.

Kráľovská svadba sa konala na Dolnom hrade a prebehol aj XXVIII. ročník národného výstupu na Pustý hrad, respektíve Horný hrad, o ktorom si teraz povieme niečo viac.

Samotné podujatie organizačne pripravilo mesto Zvolen, Zvolenské kultúrne centrum, Matica Slovenská, Občianske spoločenstvo Štúrov Zvolen a ďalší spoluorganizátori.

Úvod alebo ak chcete tradičné otvorenie o 8-mej hodine rannej sa tentoraz konalo pred pamätnou tabuľou významného dejateľa Ľudovíta Štúra, ktorá sa nachádza pred Starou radnicou.

Po štátnej hymne v podaní speváckeho zboru PinkHarmony a následnom kladení kvetov pred už spomínanú tabuľu povedali pár slov zástupca primátorky mesta Zvolen Ing. Vladimír Lupták a následne zaspieval zbor hymnickú pieseň Hoj vlasť moja.

Potom už nič nebránilo prítomným presunúť sa priamo smerom na hradný kopec.

Tu tento rok mali organizátori o jednu starosť naviac a to v podobe platného nariadenia RÚVZ ohľadne vírusového ochorenia COVID 19, ale musí sa uznať, že všetko išlo ako po masle a do areálu sa návštevník dostal s náramkom na ruke a vydenzifikovanými rukami takmer ihneď.

Pred 10-tou hodinou sa moderátorského mikrofónu ujal Martin Mázor a plynule sa prešlo k otvoreniu podujatia. Najskôr pár slov povedal Vladimír Lupták, ktorý následne privítal na pódiu zástupcu Cyklojazdy histórie Petra Drozdíka. Tento rok to bol už 19. ročník, kedy sa vydali krížom cez Slovensko smerom k Spišskému Podhradiu, kde sa stretli s primátorom Michalom Kapustom.

Po tomto úvode sa konal výklad, ktorý spočíval v predstavení cesty slovanskou a slovenskou históriou v podaní divadla Via Historica a rozhodne to bolo príjemné prekvapenie.

Následne prišli v ťažkom zbroji odetí členovia nielen Zvolenského šermiarskeho združenia Vir Fortis, ktorí predviedli ukážky boja zblízka, ale zároveň všetkých prítomných pozvali aj na Kráľovskú svadbu, ktorá mala o niekoľko minút začať na Dolnom Pustom hrade.

Na záver sa konal Koncert kapely Spod Budína.

Samozrejme, v rámci areálu boli dostupné sprievodné aktivity, či už remeselné dielne, knižný stan Matice slovenskej, prehliadka archeologických nálezov a samozrejme aj fundovaná prehliadka hradu v podaní archeológa Jána Beljaka.

Tak takúto nejakú podobu mal tohtoročný Národný výstup na Pustý hrad a a pre pripomenutie si môžete v galérii pozrieť pár fotografií.

Fotogaléria: Národný výstup na Pustý hrad 2020

Článok, foto a video: IMG_1979