Robohranie: zábava a súťaže s robotmi za dobré vysvedčenie

robohranie-10

Foto: zdroj článok

TS: Posledný januárový deň bol dňom polročného hodnotenia školskej mládeže. Pri tejto príležitosti Fakulta environmentálnej a výrobnej techniky Technickej univerzity vo Zvolene zorganizovala pre deti zvolenských základných škôl podujatie s názvom ROBOHRANIE: zábava a súťaže s robotmi za dobré vysvedčenie. Akciu zabezpečovala Katedra riadenia strojov a automatizačnej techniky v rámci riešenia projektu KEGA 003TU Z-4/2016: Výskumné a výučbové laboratórium robotiky s finančnou podporou Nadácie Volkswagen Slovakia: Rozvíjať technik(o)u.

Žiaci, v sprievode svojich učiteľov, si so záujmom pozreli niektoré pracoviská Technickej univerzity a Fakulty environmentálnej a výrobnej techniky (FEVT) a v priestoroch Katedry riadenia strojov a automatizačnej techniky si mohli pozrieť a vyskúšať praktické ukážky robotov LEGO Mindstorms Education, ktoré počas semestra pripravili študenti FEVT na voliteľnom predmete Programovanie robotov. Žiaci sa so záujmom pohrali s robotom – herným automatom a zistili, že vytočiť rovnaké symboly je takmer nereálne, mohli si vyskúšať triedenie kociek podľa farieb robotickým ramenom, náročnejšou úlohou bolo zaťažovanie robota „seagway“ balansujúceho na dvoch kolesách, čokoládami tak, aby si dokázal udržať rovnováhu a nespadol. Zábavnou úlohou, dokonca aj pre dievčatá, bolo ovládanie robotických autíčok mobilom a slalomové preteky s nimi. Už štandardne medzi najobľúbenejšie roboty, ktoré mohli žiaci vidieť, patril robot, ktorý skladá Rubikovu kocku. Žiaci súťažili v tom, kto dokáže zamiešať kocku tak, aby ju robot skladal na čo najviac ťahov.

Okrem robotických ukážok žiaci mohli vidieť aj trojrozmerné pyramídové hologramy a animované 4D obrázky po nainštalovaní aplikácií do vlastných mobilov. Pre deti z 1. stupňa základných škôl bolo zaujímavé a oddychové aj vymaľovanie vlastného robota, ktorého si odniesli na pamiatku.

Na každom stanovišti boli žiaci oboznámení s princípom fungovania jednotlivých ukážok. Vysvetľovanie a oboznamovanie sa s robotmi zabezpečovali vyučujúci a študenti FEVT: doc. Mgr. Elena Pivarčiová, PhD., Ing. Marika Hrčková, PhD., Ing. Pavol Koleda, PhD., Ing. Peter Koleda, PhD., Ing. Romuald Mozdík, Ing. Veronika Ľuptáčiková, Ing. Emil Škultéty, Miška Omastová, Miška Ozsvaldová a Monika Vargová.

Musíme si uvedomiť, že žijeme v dobe, kedy ľudskú prácu nahrádzajú roboty. Práve preto by mala byť dnešná generácia detí vedená technickým smerom, ktorý sa bude zameriavať na automatizáciu rôznych procesov a objavovanie nových technických vymožeností, ktoré nám uľahčia život v budúcnosti.

Spoločnosť LEGO® ponúka nástroj na vyučovanie robotiky: programovateľné robotické stavebnice Lego Mindstorms Education. Keďže problém dnešných škôl, či už základných alebo stredných je ten, že nie sú dostatočne vybavené na výučbu robotiky, ponúkli sme žiakom možnosť aktívne sa zúčastniť našich LEGO workshopov, na ktorých môžu skúmať a sami objavovať možnosti konštrukcie robota, a chceme im ukázať, že po zadaní správnych príkazov robot dokáže autonómne splniť zadané úlohy.

„Robohraním“ chceme rozšíriť spoluprácu Fakulty environmentálnej a výrobnej techniky so základnými a strednými školami, umožniť mládeži aktívny a tvorivý prístup k robotickým systémom, vzbudiť záujem o technickú tvorbu, poukázať na význam algoritmického myslenia, naučiť princípy tímovej spolupráce a naučiť mládež hľadať, navrhovať a realizovať vlastné riešenia.

Veríme, že prezentačná akcia žiakov zaujala a že sa opäť stretneme na niektorých ďalších plánovaných akciách.

Fotografie

TS: Elena Pivarčiová. Foto: zdroj článok

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.