Ples v znamení Poľany

zvolensky-ples-2017-otvorenie

Otvorenie plesu: Ján Kubiš, Lenka Košúdova, Karin Haydu a Radoslav Kuric.

Na veľkolepú zábavu, ktorá už tradične vládne na Zvolenskom plese budú jeho účastníci iste dlho spomínať, no celkom určite vieme, že jeden z nich na tento ples nezabudne do konca života. Reč je o kubánskom spevákovi Lazarovi. Keď sa pred jedenástimi rokmi presťahoval na Slovensko, určite sa mu ani nesnívalo, že sa s našou kultúrou tak zžije, až sa stane jej propagátorom. Keď dostal statný černoch ponuku otvárať ples slovenskou ľudovou piesňou Nepi Jano, nepi vodu, postavil sa k tomu ako profesionál a pieseň sa naučil.

Po tom, čo ju však za asistencie folklórneho súboru Poľana s veľkým úspechom „odpálil“, zatúžil do svojho repertoáru pridať ďalšie slovenké ľudovky. „Zistil som, že sú krásne a veľmi rád ich budem postupne spoznávať. Moja manželka ma už dávnejšie nabádala, aby som si nejakú naštudoval, no odrádzal ma slovenský text,“ prezrádza Lazaro. K činu sa dostal až po reálnej ponuke od organizátora Zvolenského plesu Jána Kubiša. „Zaskočilo ma to, no povedal som si, že pre kamaráta to spravím. Keď mi Janko povedal, že mi požičia krojovanú vestu, ktorú kedysi šil jeho otec, dojalo ma to. Priznám sa, bol som nervózny ako už dávno nie. Bola to zodpovednosť a zároveň pre mňa veľká pocta. Keď mi ju na skúške so súborom obliekol, vystrel som sa ako hrdý Slovák a nechal sa unášať melódiou. Slovenská ľudová hudba má svoje pravidlá, ktoré mi manželka pri učení vysvetľovala, takže aj vďaka jej pomoci som to napokon zvládol. A ako som už povedal, teším sa na ďalšie ľudovky,“ pripomína Lazaro.

Lazarove štýlové vystúpenie však bol iba začiatok programu. Plesových hostí bavila plejáda zaujímavých a talentovaných umelcov. Juniorsky vicemajstri Slovenska v latinsko amerických tancoch Adrian Belko a Nikola Petrová otvorili tanečný parket. Prvé kolo odpálili mladé talentované speváčky Kristínka Vrecková a Jana Filová.

Hostia sa na parkete oddávali tiež najväčším česko – slovenským, ale aj svetovým hitom, v produkcii skupiny Starmánia original a Kubánca Lazara. Plesom sprevádzal zvolenčan Radoslav Kuric. Muziku tvrdil kultový DJ Laco Hradský. Ples slávnostne otvorila krstná mama plesu Karin Haydu, ktorá prišla aj so svojim partnerom Rasťom. Na plese nechýbal ani naturalizovaný zvolenčan Jožko Golonka a druhý Jožko, inak Kráľ kráľovstva levov Jožko Oklamčák. Ešte pred polnocou slávnostne prijali medzi seba – medzi Československých levov aj dlhoročného kamaráta a organizátora plesu Jána Kubiša.

Posledný plesový hostia sa rozchádzali nadránom s dovetkom – o rok sa isto stretneme.

Fotografie

Článok a foto: zdroj článok.

Pridaj komentár